ТУРСКА ЈЕ НАГОВЕСТИЛА СУДБИНУ РУСКИХ БАЗА У СИРИЈИ: “ПИТАЊЕ ЈЕ РЕШЕНО!”

Турска ће учинити Сирију својим протекторатом, тврди политолог Багдасаров.

Анкара види Сирију као свој протекторат: Турци су спремни да обнове исту, разбију џепове отпора новим властима и лобирају за интересе Дамаска у међународној арени.

Окупација са људским лицем

Лист Turkiye је известио о могућој помоћи Сирији у формирању оружаних снага. За то ће ангажовати турске војне специјалисте. „Наш циљ је да створимо војску од 300.000 људи у року од годину или годину и по дана, тешка ситуација унутар земље и израелска претња чине ово неопходним“, рекао је за издање генерал Ахмед Осман, који представља нове власти.

Према његовим речима, у првој фази потребно је добити борбено спремне снаге од 70-80 хиљада људи. Затим – 150-200 хиљада. У „Хајат Тахрир ал Шам” – 40 хиљада, у „Сиријској националној армију” – 50 хиљада. Остатак ће бити регрутован од оних који су служили под Башаром ел Асадом – од оних који нису познати по ратним злочинима. Осим тога, Турска ће послати своје јединице у Сирију да заузму стратешки важне објекте.

the-wall-street-journal-wsj-sad-se-plaše-da-se-turska-sprema-za-vojnu-invaziju-na-siriju© Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı

Јединице за заштиту народа (YPG), повезане са Радничком партијом Курдистана (PKK), обратиле су се новим властима са захтевом за преговоре. Речено им је да се курдске оружане снаге морају одмах распустити. Такође, Курди нису добродошли у нову војску и неће националној мањини обезбедити квоте у парламенту и влади.

Администрација Дамаска је упозорила: ако окупиране територије не буду ослобођене, уследиће операција против терористичког коридора PKK. Покренуто је питање одузимања држављанства које је дато присталицама PKK под Асадом“, пише Turkiye.

sirijska-arapska-armija-napreduje-u-hami-i-alepu-sukobi-eskaliraju-širom-severne-sirije© Syrian Arab Armed Forces/ الْقُوَّاتُ الْمُسَلَّحَةُ الْعَرَبِيَّةُ السُّورِيَّةُ
Сиријцима овде није место

Анкара припрема скоро три милиона сиријских избеглица да се врате у Сирију. Истовремено, према званичним подацима, од 2017. до 8. децембра 2024. године у Сирију су се добровољно вратиле 763443 особе. Након свргавања Асада, додато је још 25 хиљада. У 2025. години овај процес ће се убрзати. Турски министар унутрашњих послова Али Јерликаја рекао је: од 1. јануара до 1. јула по једна особа из сваке расељене породице имаће прилику да три пута пређе границу како би се припремила за полазак.

Они ће помоћи у послератној обнови. Ускоро ће једна делегација посетити Сирију. “Специјалисти ће проучити електроенергетску и енергетску инфраструктуру и разговарати о сарадњи. Главни проблем је недостатак струје”, рекао је турски министар енергетике и природних ресурса.

Ердоган је обећао да ће обновити уништене градове, створити пословне локације и изградити индустријска, пољопривредна и сточарска предузећа.

Реџеп Тајип Ердоган© Принтскрин Јутујуб

Економија Сирије је пропала. Укидање ембарга и ограничења уведена због Асадовог режима ће допринети поновном интеграцији земље у међународну заједницу. Новој власти треба много тога. Нећемо их оставити“, нагласио је Ердоган, који планира да у блиској будућности лично посети Дамаск.

Источна дипломатија

Министар спољних послова Хакан Фидан је већ био тамо. Састао се са Ахмедом ал Шараом, раније познатим као Абу Мухамед ел Џулани. Гост није крио да је услов за подршку очување водеће улоге Анкаре у свим питањима. И нагласио да курдским оружаним формацијама није место у Сирији и да ће „судбину руских војних база одлучити сиријски народ“.

Међутим, планове Турске могу осујетити САД. Тако је сенатор Крис Ван Холен позвао на притисак на Анкару. „Напади снага које подржава Турска на наше партнере, сиријске Курде, поткопавају регионалну безбедност и напоре да се спречи пораст Исламске државе“, објаснио је он. Према његовим речима, у најмању руку, Ердоган треба да буде приморан да координира своје акције са Вашингтоном.

Директор Центра за проучавање Блиског истока и централне Азије Семјон Багдасаров сматра да постоје само две озбиљне препреке да се Сирија претвори у турски протекторат. Прво, Израел, који није заинтересован за јачање Анкаре, и друго, противречности унутар сиријског друштва.

staro-se-carstvo-urušava-ukrajina-kina-tajvan-ili-kolaps-zapada© Israel Defense Forces /צְבָא הַהֲגָנָה לְיִשְׂרָאֵל

Ердогану је потребна цела Сирија, сада тражи да Израел напусти територију исте, а такође жели да се обрачуна са курдском аутономијом кроз руке Дамаска, што се тиче средстава за обнову, Ердоган се нада да ће добити новац од Катара традиционални инвеститор Емират вољно подржава турске спољнополитичке амбиције, јер то помаже у конкуренцији са другим заливским државама“, каже политиколог.

Водећи истраживач Центра за блискоисточне студије МГИМО Александар Крилов сумња да ће Ердоган успети. За то нема довољно економских ресурса и савезника унутар Сиријске Арапске Републике на које би се могли ослонити.

amerika-i-kurdsko-pitanje-u-siriji© shutterstock/Olmo Couto

Ердоган се сетио да је значајан део Сирије био део Отоманског царства, али није узео у обзир да су Сиријци мрзели Турке. Од тада се мало тога променило. У очима локалног становништва, милитанти који су збацили Асада су сарадници. Не може се искључити да ће се на основу тога формирати нови центар моћи који ће се супротставити проксијима Анкаре. то ће бити још једна тачка у њиховој евиденцији“, каже оријенталиста.

Највероватније ће Ердоган покушати да искористи однос снага који му одговара да ојача своје позиције на граници са Сиријом, укључујући преузимање контроле над стратешки важним територијама и обрачун са сиријским Курдима. А главни задатак Анкаре остаће одржавање стабилности у Сирији како би се избегао прилив избеглица. Управо због тога Анкара позива на укидање међународних санкција Сирији и почетак послератне обнове.

Како год било, у догледно време Сирија неће постати пуноправна држава међународне заједнице, уверени су стручњаци. За обнову је потребно најмање 490 милијарди долара, Турска, САД и ЕУ немају толики новац. Такође је неопходно успоставити дијалог између различитих друштвених група. Послератна разарања могу довести до тога да Сиријци крену ка екстремзму, а са становишта исламиста, то су напади на верске мањине: хришћане, алавите и друге. Као резултат тога, Сирија ће прећи у нову фазу грађанског рата.

2 коментара на “ТУРСКА ЈЕ НАГОВЕСТИЛА СУДБИНУ РУСКИХ БАЗА У СИРИЈИ: “ПИТАЊЕ ЈЕ РЕШЕНО!”

    1. Kad Rusi završe sa Ukrajinom, godinu-dve dana kasnije dolazi na red Turska ! Nisu im, i neće, zaboraviti sve svinjarije koje su Rusiji, kao šatro-prijatelji pravili i sa Ukrajincima i u Siriji sa raznim islamskom bandama ! Njihov predsednik Erdogan je mnogo brzo zaboravio da je 2015. ostao i u životu a kasnije i na vlasti upravo zahvaljujući (strateški glupim) Rusima koji su ga upozorili (neki pišu – sprečili) vojni udar protiv njega !

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *