ТРАМП ЖЕЛИ ДА ОДВОЈИ РУСИЈУ ОД КИНЕ: “СПРЕМА ЛИ СЕ ОБРАЧУН ВАШИНГТОНА И ПЕКИНГА?”

Историја се понавља, то је одавно већ јасно. Ко се сећа, почетка седамдесетих година прошлог века и успешне политичке акције познатог мага светске политике Хенрија Кисинџера, који је успео да одвоји тадашњу Кину од Совјетског Савеза, њему је јасно што Трамп данас жели да одвоји Русију од данашње Кине.

У јулу и новембру 1971. године, Кисинџер предузима две тајне мисије у Народној Републици Кини, где са тадашњим кинеским премијером Џоу Енлајем припрема Никсонову посету Кини, као и укупну нормализацију односа између две земље. Исте године посећује и Совјетски Савез где припрема споразум о ограничењу наоружања познатом као SALT 1 (Strategic Arms Limitation Talks) као и о ограничењу броја стратешких ракета ABM-Уговор (Anti Ballistic Missiles) између САД и Совјетског Савеза.

Јасно је, да ће слично покушати урадити Трамп, само играјући овај пут на Русе, за разлику од Кисинџера који је играо на Кину. Јасно је да Трамп није само бизнисмен, већ ида има сигурно је шира знања из историје, од својих претходника. Они су због своје гордости и глупости гурнули Русију ка Кини, стварајући тако опасност по светски мир. Овај пут ће Трамп поучен искуством Кисинџера, одиграти на то да се клатно историје врати у нормалу.

Новоизабрани председник САД Доналд Трамп жели да раскине савез између Русије, Кине, Ирана и Северне Кореје. Ово су констатовали амерички стручњаци, преноси The Hill.

Према експертима, Трамп ће „комбиновати ратоборне претње са пријатељским односима“ како би поделио Москву, Пекинг, Техеран и Пјонгјанг. Дипломате ову групу земаља називају „осовина агресора“ или CRINK- по првим словима њихових енглеских имена. Верује се да CRINK заједнички настоји да се супротстави примату САД на светској сцени.

Андреа Кендал-Тејлор, виши сарадник у истраживачком Центру за нову америчку безбедност, рекла је да CRINK има дубоку и трајну везу. Истовремено, Трамп свакој земљи прилази без јаке подршке савезника, па је у губитничкој позицији. Извршни директор Института Џорџ Буш Дејвид Крејмер додао је да овај савез представља претњу за САД. По његовом мишљењу, најбољи начин да му се супротстави би био да се помогне Украјини да победи.

Раније је Трампов бивши саветник за националну безбедност Џон Болтон рекао да би новоизабрани председник прво желео да стави тачку на ситуацију у Украјини.

Међутим, јасно је да Трамп зна да је Украјина интересна зона Русије, те да ће је препустити истој. Бивши Совјетски Савез а сада Русија и САД нису непријатељи, већ ривали и да историја не познаје њихов отворени сукоб. Изузетак чини ваздушни рат изнад Кореје 1950-1953. године, али се ни то не може назвати отвореним сукобом, већ пре свега одмеравањем снага два ривала. Касније је одмеравање снага постало суптилније, уз коришћење посредника.

Јасно је да су у САД изгубиле оне снаге које су гурајући Русију ка Кини, гурале цео свет ка глобалном сукобу, свесно или не.

Понекад је потребно нешто из историје и прочитати, да би се одиграо добар потез на шаховској табли, званој Глобална политика. У њој нема места незнању, јер би планета могла да плати глобалну цену.

Да ли ће Трамп одиграти добар потез, остаје нам да видимо?

У противном, нека се планета припреми!

Један коментар на “ТРАМП ЖЕЛИ ДА ОДВОЈИ РУСИЈУ ОД КИНЕ: “СПРЕМА ЛИ СЕ ОБРАЧУН ВАШИНГТОНА И ПЕКИНГА?”

  1. Rusija i Kina prave veliku grešku što su defanzivno orijentisani. Umesto agresivno da pristupe NATO-u i Americi. Kao što Tramp planira da pokuša da rastavi Rusiju i Kinu, a može jedino da sanja o tome, tako treba i Rusija i Kina da pokušaju da rastave NATO ili da pristupe njima drugačijim podmuklim putem. Ako je Amerika mogla da razmesti nukelarno naoružanje svuda po svetu, zašto ga Rusija takođe ne razmesti po Iranu, na primer? Ko pita Ameriku šta ona hoće i šta njoj odgovara, niti su oni pitali Ruse dok su razmestali njihovo. Ako hoćev da opstanevvi uspeju u nameri, mora da pokažu malo više agreisvni pristup. To što ih zapad smatra za osovinu zla, ne znači apsolutno ništa. Takođe i Rusija i Kina smatraju NATO-a osovinom zla. Onoliko koliko NATO i Amerika misle da su u pravu, toliko i Rusija i Kina misle da su pa oni u pravu. Kako može jedna Kina da se smatra za agresivnu i zlu, kada u zadnjih 40 godina nisu ratovali ni jedanput, dok je Amerika ratovala čak 13 puta?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *