Taktička taktika polumeseca je naziv za specifičnu vojnu doktrinu i strategiju koju je razvila Turska vojska, a koja je postala poznata u kontekstu njenog učešća u vojnim operacijama unutar Sirije
Da li džihadističke grupe koje su organizovane, obučene od strane Turske počele da primenjuju taktičku radnju „Polumesec“?
Neke informacije koje stižu iz Sirije ukazuju da snage sa svera i zapada Sirije koje su bliske Turskoj u nanjnoijoj ofanzivi koja je počela u sredu izuzetno su brzo ostvarili prodor korz sirijsku obrdanu, koja se bukvalno sasula kao kula od karata. Čak i Asadove snage ako izuzmemo rusku i sirijsku avijaciju više puta u kontraofanzivama naleteli su na zamku i bočne udare po sistemu „taktike polumeseca“ koji su izazvali debakl, predaju i haos u redovima Sirijske arapske armije.
Upravo to je bio krunski dokaz, tvrdnja o upotrebi taktike polumeseca.
Mnogi se pitaju šta je Taktika polumeseca.
Turski Crescent Tactic (Taktička taktika polumeseca) je naziv za specifičnu vojnu doktrinu i strategiju koju je razvila Turska vojska, a koja je postala poznata u kontekstu njenog učešća u vojnim operacijama unutar Sirije, naročito tokom borbi protiv kurdskih jedinica i džihadista koji nisu bili lojalni Ankari.
Iako konkretne informacije o „Crescent Tactic“ nisu u potpunosti javno dostupne, osnovna načela ove taktike povezivana su s brzim i efikasnim manevrima u urbanim i planinskim predelima, specifično razvijenim kako bi se ostvarili brzi udari i izbegla teška okruženja.
Osnovni principi taktike polumeseca
Turska „Crescent Tactic“ koristi nekoliko ključnih vojnih principa, zasnovanih na brzim napadima, mobilnosti i integraciji različitih vojnih snaga u strategiju koja podseća na savremeni oblik „asimetrične ratne strategije, a to su:
Brzi maneviri: Taktika se bazira na brzoj primeni napada u različitim pravcima, kako bi se dezorijentisao protivnik i naterao na povlačenje. Zamišljena je da bude brza i munjevita i omogućava turskim trupama da koriste okolinu za skrivene napade.
Mobilnost i angažovanost : Turske trupe koriste manevre na terenu i trupe su opremljene za borbu u različitim uslovima. Taktika polumeseca uključuje i upotrebu lakih borbenih vozila i brzo prenosenih borbenih jedinica.
Podrška iz vazduha: Koristi se i taktička vazdušna podrška u smislu napada dronovima, kao i preciznih vazdušnih udara. Ovaj element omogućava visok stepen efikasnosti u uništavanju ciljeva bez potrebe za prekomernim slanjem kopnenih trupa.
Integracija specijalnih snaga: Taktika „polumeseca“ takođe podrazumeva blisku saradnju specijalnih jedinica sa regularnim vojnim snagama, omogućavajući tako specijalizovane napade na ključne tačke.
Psihološki pritisak: Turska taktika koristi tehnike koje ciljaju na psihološki pritisak na protivnika, bilo da je to korišćenje strahovitih napada iznenađenja, bilo zastrašivanje kroz medije ili druge oblike propagande masovno prikazivanje slika i video snimaka na društvenim mrežama zarobljavanja, osvajanja tehnike, ponižavanja zarobljenika i njihova likvidacija streljanjem ili obezglavljivanjem.
Upotreba taktike polumeseca u Siriji
Turska je ovu taktiku primenila u nekoliko vojnih operacija u Siriji, naročito u Operaciji „Maslinova grana“ (2018) i Operaciji „Izvor mira“ (2019), koje su bile usmerene protiv kurdskih milicija (kao što su YPG i SDF) i Islamske države (ISIS). U tim operacijama, Turska je integrisala „taktiku polumeseca“ zajedno sa taktikama koje uključuju saradnju sa lokalnim arapskim i turskim pobunjeničkim grupama, kao i napade iz vazduha.
Da li džihadisti koriste ovu taktiku u Siriji?
Kada govorimo o džihadistima u Siriji, posebno u kontekstu ISIS-a i drugih militantnih grupa, taktika polumeseca nije bila direktno povezana s njihovim operacijama. Džihadističke grupe poput ISIS-a koristila potpuno različite taktike, fokusirane na terorizam, zastrašivanje, asimetričnu borbu i operacije na terenu koje uključuju gerilsku taktiku, upotrebu improzivisanih eksplozivnih naprava (IED), zastrašivanje civila, i slične strategije.
Međutim, Turska je tokom svojih operacija u Siriji došla u kontakt sa određenim džihadističkim grupama, posebno u kontekstu „Slobodne sirijske vojske“ (FSA) i drugih saveznika na terenu. Neke od tih grupa, koje su bile povezane sa ISIS-om ili Al-Nusra Frontom, imale su određene elemente slične u metodama kao što su upotreba brzih napada i povlačenja, ali oni nisu bili do skoro primenili specifičnu taktiku kao „Taktiku polumeseca „.
Taktike koje su do početka nove ofanzive koristili džihadisti mogu biti ponekad slične u smislu primene gerilskih borbenih strategija, ali one nisu bile navodno povezane sa „Taktikom polumeseca“, ali novi izveštaji iz Sirije ukazuju da se to menja.Ključne tačke:
Taktika polumeseca je taktika specifično razvijena od strane Turske za vojnu upotrebu, uglavnom u operacijama protiv kurdskih milicija i drugih vojnih ciljeva, i nije direktno povezana sa džihadistima.
Džihadisti u Siriji, kao što su oni povezani sa ISIS-om, koriste različite taktike, bazirane na terorizmu, gerilskoj borbi i asimetričnoj borbi, koje se razlikuju od turske doktrine.