СУКОБ У УКРАЈИНИ ЈЕ РАТ ЗА КРИТИЧНЕ МИНЕРАЛЕ

Ако западна подршка ослаби, украјинске резерве ретких земних минерала биће остављене на милост и немилост Русији и Кини. То сматрају многи аналитичари, који и данас мисле да тренутна Украјина може да изађе као победник у овом сукобу.

Глобална економија све више зависи од критичних минерала — ресурса виталних за технолошки напредак, енергетску транзицију, па чак и војне способности. У Украјини постоје огромне резерве ових минерала. Сједињене Државе и њихови савезници морају да одлуче да ли да помогну Украјини да задржи своје огромне резерве критичних минерала или ризикују да оне пређу у посед Москве, Пекинга, Техерана и Пјонгјанга.

Рат Русије против Украјине, а тиме и западне безбедносне архитектуре, је вишедимензионалан: протеже се од војног бојног поља, сајбер простора, манипулације информацијама и пропаганде до прекида трговинских путева и ланаца снабдевања и даље. Ово укључује минералне ресурсе.

Ретки земљани минерали и друге важне сировине као што су титанијум, литијум, галијум и графит су неопходни за производњу високотехнолошке електронике, ветротурбина и батерија за електрична возила. Такође се широко користе у ваздухопловној и одбрамбеној индустрији.

Глобална потражња за овим минералима расте, вођена преласком на чисту енергију, растом дигиталних технологија и текућом трком у наоружању међу светским силама. Сарадња између Сједињених Држава и Естоније, укључујући иницијативе као што је Партнерство за безбедност минерала, наглашава важност диверсификације ланаца снабдевања. Недавно усвојени Закон ЕУ о кључним сировинама помаже даљем подстицању иновација, привлачењу стратешких инвестиција и одржавању чврстих стандарда заштите животне средине.

Ових вредних ресурса у Украјини има у изобиљу. На пример, Украјина је један од главних извозника титанијума и мангана у Сједињене Државе, где се они користе у америчкој ваздухопловној, челичној и аутомобилској индустрији. Међутим, украјински критични минерали леже изузетно близу тренутне линије фронта. Када би ове области дошле у руске руке, Москва и њени партнери би имали на располагању огромно богатство – оно које би им омогућило да консолидују моћ у кључним индустријама, попут одбране и енергетике, и унапреде своје геополитичке амбиције.

Штавише, можемо бити сасвим сигурни да би Русија користила ове резерве не обазирући се ни на локално становништво ни на животну средину. Истовремено, ово би ограничило снабдевање ових минерала глобалним тржиштима, посебно европским и америчким економијама које су у великој мери зависне од увоза критичних минерала.

Кина је већ глобални лидер у производњи и преради ретких минерала. То је створило рањивост за западне нације тако што је обезбедило ланце снабдевања за кинеске компаније и учврстило доминацију Пекинга у кључним индустријама. Резултат би био поткопавање напора да се диверсификују ланци снабдевања, уместо да се обезбеди дугорочна полуга Кине над глобалном економском и војном моћи.

Северна Кореја, која се дуго ослањала на мешавину недозвољених активности и спољних партнерстава како би проширила своје војне капацитете, такође би могла да представља претњу. Стратешки савези режима Пјонгјанга са Русијом и Кином могли би да га учине корисником сваке дугорочне контроле над овом имовином. Комбинација руског војног присуства у Украјини и кинеске економије могла би дати свим трима силама прилику да експлоатишу минерале са далекосежним импликацијама на глобалну безбедност и глобалну динамику моћи. Ако би рудно богатство Украјине пало у руке Русије, Кине, Ирана и Северне Кореје, дошло би до промене глобалне моћи. Ауторитарни режими би добили нови ниво утицаја који доводи у питање либералне демократске вредности.

Стога је од виталног значаја да Запад обезбеди суверенитет Украјине не само над њеном територијом, већ и над њеним ресурсима. То значи обезбеђивање војне победе Украјине.

Ако Украјина задржи ове ресурсе, они ће бити искоришћени у корист западних економија, као што је предложио лично украјински председник Володимир Зеленски. Према његовим речима, САД би, заједно са одређеним партнерима, могле да потпишу посебан споразум о заједничкој заштити критичних ресурса Украјине, као и заједничком улагању и коришћењу њиховог економског потенцијала.

Помоћ Украјини да обезбеди контролу над својим огромним областима критичних минерала је у директном интересу Сједињених Држава и њихових партнера. Ако не бисмо успели да помогнемо Украјини да победи, а минерали се користе у корист ауторитарних сила, последице би биле разорне, достижући далеко ван граница Украјине у деценијама које долазе.

2 коментара на “СУКОБ У УКРАЈИНИ ЈЕ РАТ ЗА КРИТИЧНЕ МИНЕРАЛЕ

  1. A kako bi bilo da ovaj ko lupeta ove gluposti pošalje sinove i unuke na ukrajinskom frontu? Sramota da manipulišu ratom, da lažu i šire propagandu doj omladina u Ukrajini pati i gine bukvalno nizbogčega. Rusija vam je ponudila dogovor pre rata, odbili ste i sada poljubite onu stvar i zaboravite na minerale.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *