“ШТИТ ИСТОК” ПОЉСКА ГРАДИ ВЕЛИКИ ОДБРАМБЕНИ ЗИД ОД БАЛТИКА ДО ТРОМЕЂЕ ГРАНИЦА ПОЉСКЕ, СЛОВАЧКЕ И УКРАЈИНЕ

Ова баријера, која ће се протезати дужином од око 800 километара, треба да одврати потенцијалне претње и ограничи кретање агресорских снага (читај Руса)

Пољска ради на великом пројекту фортификације, названом „Штит-Исток,“ дуж своје источне границе са Белорусијом и Русијом, с циљем јачања националне и регионалне безбедности.

План укључује обимну инфраструктуру, попут система надзора, противтенковских баријера, бункера и против-дрон одбране.

Ова баријера, која ће се протезати дужином од око 800 километара, треба да одврати потенцијалне претње и ограничи кретање агресорских снага (читај Руса), а истовремено обезбеди утврђене тачке дуж границе. Пројекат је процењен на више од 2,5 милијарде долара, а завршетак се очекује до 2028. године.

Иницијатива је наставак изградње зида од 400 милиона долара на граници Пољске и Белорусије, којим се, од 2021. године, суочавала са великим приливом миграната за који је пољска влада веровала да је политички мотивисан од стране Белорусије.

Тренутна власт замишља још свеобухватнију одбрамбену мрежу интегрисану са савезницима из НАТО-а у балтичком региону.

Поред тога, Пољска тражи финансијску подршку од Европске уније, јер пројекат служи како за националну, тако и за безбедност ЕУ.

Пољаци иначе подржавају градњу заштитног зида са Русијим и Белорусијом њих 64,3 одсто одговорило је потврдно, док се само 16,5 посто противи таквом потезу.

Сличи зидови постоје и у осталим деловима света. У САД бивши амерички председник Доналд Трамп изградио је зид на граници са Мексиком како би спречио миграције и наркокартеле да упадају у пограничне области САД. Израел је херметички одвојио Газу од остатка Израела, како би сузбио саомубилачке нападе, али ни то није задржало Хамас 7. октобра 2023 да упадне у Израел што је покренуло масовну одмазду над Газом. Сличне жичане ограде према граници са Русијом постоје и на Балтику на примеру Естоније која је је утврдила 136 км границе са Русијом. Летонија која има ограду на граници са Русијом у дужини од 300 км, Литванија 500 км. Грчка је са граници са Турском подигла жичану баријеру у дужини од 40 км, Бугарска са Турском 240 км и Грчка са Македонијом у дужини 32 км. Финска са Русијим гради жичану ограду и утврђења у дужини од 1340 км

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *