SNAGE ZA SPECIJALNE OPERACIJE SEVERNE KOREJE

Oružane snage Demokratske Narodne Republike Koreje (DNRK) ili Korejske narodne armije (KNA) uključuju nekoliko glavnih rodova vojske, među kojima posebno mesto zauzimaju Snage za specijalne operacije (SSO). SSO je jedna od najzatvorenijih struktura u zemlji i o njima se praktično ništa ne zna. Ipak, ova vrsta vojske uvek privlači pažnju izvan DNRK, a nedostatak informacija samo podstiče interesovanje za nju.
Tajne i misterije

Korejska narodna armija (KNA) je zatvorena struktura, te stoga nema previše detaljnih i pouzdanih informacija o njoj. Isto se u potpunosti odnosi i na Snage za specijalne operacije (SSO) DNRK. Zapravo, poznata je i potvrđena samo činjenica njihovog postojanja, dok su ostali detalji pod znakom pitanja.

severno-korejski-padobranci-2© Chosŏn inmin'gun/Korean Central News Agency

Većina informacija o specijalnim jedinicama severnokorejske vojske dolaze iz stranih izvora. Ovo uključuje obaveštajne podatke, analizu obaveštajnih podataka i informacije koje daju prebegli. Koliko su ovi podaci istiniti, veliko je pitanje.

Strani izveštaji o korejskim SSO ne daju potpunu sliku i često su u suprotnosti jedni sa drugima. Međutim, oni nam omogućavaju da grubo zamislimo kakve bi mogle biti severnokorejske specijalne snage i za šta su sve sposobne.

Prema dostupnim podacima…

Prema različitim izvorima, Severna Koreja je počela da stvara svoje prve specijalne jedinice najkasnije sredinom šezdesetih. Ove formacije su bile namenjene kako za obavljanje specijalnih zadataka u mirnodopskim uslovima, tako i za učešće u budućem hipotetičkom ratu sa Južnom Korejom.

snage-za-specijalne-operacije-severne-koreje1© Chosŏn inmin'gun/Korean Central News Agency

Pretpostavlja se da su “buduće” specijalne snage Korejske narodne armije počele da se formiraju u okviru pešadijskih jedinica, koje su dobile posebnu obuku. Vremenom su se ove jedinice proširivale, opremanje im je unapređeno, a nastavni plan i program je pretrpeo promene. Pored toga, SSO su počele da se dopunjuju novim formacijama različitih tipova i namena. Posebno su imale svoje desantne i pomorske jedinice.

Borbeni rad novog tipa jedinica počeo je samo nekoliko godina nakon njegovog stvaranja. Tako je u januaru 1968. godine, jedinica severnokorejskih specijalnih snaga ušla na teritoriju Republike Koreje i pokušala da napadne predsedničku rezidenciju u Seulu. Operacija je propala, ali su severnokorejski borci naneli značajnu štetu južnokorejskoj policiji i vojsci.

U narednim godinama, severnokorejske SSO su u više navrata izvodile različite operacije. Neke od njih su postale javne, dok su druge ostale poverljive. Snage za specijalne operacije delovale su i na kopnu i na moru, u blizini demilitarizovane zone i na drugim područjima.

Trenutni status

Snage za specijalne operacije Narodne armije Severne Koreje nastavljaju da postoje i aktivno se razvijaju, kao i da se pripremaju za obavljanje različitih zadataka u najtežim uslovima. Prema dostupnim podacima, u ovom trenutku SSO zapravo predstavlja malu vojsku u okviru oružanih snaga. To se odražava i na njihov broj i na operativne sposobnosti.

snage-za-specijalne-operacije-severne-koreje3© Chosŏn inmin'gun/Korean Central News Agency

Veruje se da su sve jedinice specijalnih snaga KNA deo 11. armijskog korpusa. Sedište ove formacije nalazi se u Tokčonu. Njemu potčinjene vojne jedinice raspoređene su po celoj zemlji, pri čemu je najveći broj njih koncentrisan na jugu, bliže granici sa južnokorejskim susedom.

Ukupno brojno stanje SSO procenjuje se u širokom opsegu. Prema direktorijumu The Military Balance 2024, u njihovim redovima ima oko 88 hiljada pripadnika. Međutim, druge strane studije mogu uključivati ne samo 11. korpus, već i „regularne“ formacije kopnenih snaga u SSO. Ova računica dovodi broj specijalnih snaga do 150-200 hiljada ljudi.

Sam 11. korpus ima do 25 izviđačkih bataljona. Pretpostavlja se da su to glavne specijalne snage, namenjene za obavljanje širokog spektra borbenih zadataka. Oni su ti koji moraju da vrše izviđanje i sabotažu iza protivničkih linija, ili da pomognu glavnim snagama vojske na frontu.

SSO takođe uključuju do devet lakih pešadijskih brigada, koje su namenjene da direktno učestvuju u bitkama i služe kao pojačanje za glavne snage. Slične zadatke obavljaju vojnici nekoliko specijalizovanih snajperskih brigada.

SSO KNA imaju mogućnost da iskrcaju trupe. Vojnici izviđačkih bataljona dobijaju odgovarajuću obuku. Pored toga, 11. korpus uključuje specijalizovane vazdušno-desantne i brigade mornaričke pešadije.

Materijal i priprema

Jedinice SSO redovno učestvuju na vojnim paradama. One su takođe uključene u vežbe, a pored toga, ponekad se održavaju i pokazne predstave. Snimci sa ovih događaja omogućavaju da se utvrdi približan sastav materijalnog dela Snaga za specijalne operacije.

severno-korejski-padobranci-1© Chosŏn inmin'gun/Korean Central News Agency

Borci SSO su obično naoružani standardnim malim oružjem KNA. Na paradama možete videti mitraljeze ili snajperske puške glavnih modela. U isto vreme, neobični dizajni se redovno pojavljuju u službi, kao što su mitraljezi sa okvirima velikog kapaciteta.

Sastav opreme SSO je zasnovan na materijalnim sredstvima vojske u celini. Jedinice imaju različita vozila i laka oklopna vozila. Ne zna se da li specijalci imaju tenkove i artiljeriju. Ako je potrebno, SSO može privući jedinice avijacije iz sastava Ratnog vazduhoplovstva. Oni očigledno nemaju svoju avijaciju. Za podršku operacijama na moru i na obali postoje razni čamci, desantni brodovi i, verovatno, male podmornice.

Obuka SSO vojnika se razlikuje od opšte vojne obuke. Tokom obuke, povećana pažnja se poklanja svim osnovnim pitanjima – od fizičke spreme do savladavanja opreme. Verovatno je da vojnici prolaze kroz nekoliko kurseva obuke, stičući niz važnih veština i specijalnosti.

Tokom obuke, pripadnici SSO izučavaju različite taktike i pripremaju se za akciju u različitim uslovima. Smatra se da značajan deo ovog kursa čini priprema za izvođenje diverzantskih i gerilskih aktivnosti na protivničkoj teritoriji. Takođe, specijalci uče da se bore protiv protivničkih specijalnih snaga na svojoj teritoriji.

Višenamenski instrument

Dakle, kao i druge zemlje sa modernim vojskama, DNRK ima svoje Snage za specijalne operacije. Oni su organizovani kao poseban rod u okviru kopnenih snaga i imaju svoj spektar zadataka, koji se rešavaju samostalno ili zajedno sa drugim strukturama.

Na osnovu dostupnih informacija, može se pretpostaviti da se SSO KNA suštinski ne razlikuju od sličnih formacija u drugim zemljama. Oni predstavljaju neku vrstu vojske u vojsci, koja ima niz važnih prednosti. Specijalne snage prolaze bolju obuku i opremljene su savremenijom tehnologijom i opremom. Međutim, to ima svoju cenu – rešavanje najsloženijih problema, često u nestandardnim uslovima i sa povećanim rizicima.

U prošlosti su severnokorejske specijalne snage, u ovom ili onom obliku, već pokazale svoj potencijal i izvodile stvarne operacije. Trenutno nastavljaju da se pripremaju za nove zadatke i čekaju odgovarajuća naređenja. Koliko će uskoro i u kom obliku ponovo morati da vode borbene zadatke, još uvek nije poznato.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *