СНАГЕ ЗА СПЕЦИЈАЛНЕ ОПЕРАЦИЈЕ СЕВЕРНЕ КОРЕЈЕ

Оружане снаге Демократске Народне Републике Кореје (ДНРК) или Корејске народне армије (КНА) укључују неколико главних родова војске, међу којима посебно место заузимају Снаге за специјалне операције (ССО). ССО је једна од најзатворенијих структура у земљи и о њима се практично ништа не зна. Ипак, ова врста војске увек привлачи пажњу изван ДНРК, а недостатак информација само подстиче интересовање за њу.
Тајне и мистерије

Корејска народна армија (КNА) је затворена структура, те стога нема превише детаљних и поузданих информација о њој. Исто се у потпуности односи и на Снаге за специјалне операције (ССО) ДНРК. Заправо, позната је и потврђена само чињеница њиховог постојања, док су остали детаљи под знаком питања.

severno-korejski-padobranci-2© Chosŏn inmin'gun/Korean Central News Agency

Већина информација о специјалним јединицама севернокорејске војске долазе из страних извора. Ово укључује обавештајне податке, анализу обавештајних података и информације које дају пребегли. Колико су ови подаци истинити, велико је питање.

Страни извештаји о корејским ССО не дају потпуну слику и често су у супротности једни са другима. Међутим, они нам омогућавају да грубо замислимо какве би могле бити севернокорејске специјалне снаге и за шта су све способне.

Према доступним подацима…

Према различитим изворима, Северна Кореја је почела да ствара своје прве специјалне јединице најкасније средином шездесетих. Ове формације су биле намењене како за обављање специјалних задатака у мирнодопским условима, тако и за учешће у будућем хипотетичком рату са Јужном Корејом.

snage-za-specijalne-operacije-severne-koreje1© Chosŏn inmin'gun/Korean Central News Agency

Претпоставља се да су “будуће” специјалне снаге Корејске народне армије почеле да се формирају у оквиру пешадијских јединица, које су добиле посебну обуку. Временом су се ове јединице проширивале, опремање им је унапређено, а наставни план и програм је претрпео промене. Поред тога, ССО су почеле да се допуњују новим формацијама различитих типова и намена. Посебно су имале своје десантне и поморске јединице.

Борбени рад новог типа јединица почео је само неколико година након његовог стварања. Тако је у јануару 1968. године, јединица севернокорејских специјалних снага ушла на територију Републике Кореје и покушала да нападне председничку резиденцију у Сеулу. Операција је пропала, али су севернокорејски борци нанели значајну штету јужнокорејској полицији и војсци.

У наредним годинама, севернокорејске ССО су у више наврата изводиле различите операције. Неке од њих су постале јавне, док су друге остале поверљиве. Снаге за специјалне операције деловале су и на копну и на мору, у близини демилитаризоване зоне и на другим подручјима.

Тренутни статус

Снаге за специјалне операције Народне армије Северне Кореје настављају да постоје и активно се развијају, као и да се припремају за обављање различитих задатака у најтежим условима. Према доступним подацима, у овом тренутку ССО заправо представља малу војску у оквиру оружаних снага. То се одражава и на њихов број и на оперативне способности.

snage-za-specijalne-operacije-severne-koreje3© Chosŏn inmin'gun/Korean Central News Agency

Верује се да су све јединице специјалних снага КНА део 11. армијског корпуса. Седиште ове формације налази се у Токчону. Њему потчињене војне јединице распоређене су по целој земљи, при чему је највећи број њих концентрисан на југу, ближе граници са јужнокорејским суседом.

Укупно бројно стање ССО процењује се у широком опсегу. Према директоријуму The Military Balance 2024, у њиховим редовима има око 88 хиљада припадника. Међутим, друге стране студије могу укључивати не само 11. корпус, већ и „регуларне“ формације копнених снага у ССО. Ова рачуница доводи број специјалних снага до 150-200 хиљада људи.

Сам 11. корпус има до 25 извиђачких батаљона. Претпоставља се да су то главне специјалне снаге, намењене за обављање широког спектра борбених задатака. Они су ти који морају да врше извиђање и саботажу иза противничких линија, или да помогну главним снагама војске на фронту.

ССО такође укључују до девет лаких пешадијских бригада, које су намењене да директно учествују у биткама и служе као појачање за главне снаге. Сличне задатке обављају војници неколико специјализованих снајперских бригада.

ССО КНА имају могућност да искрцају трупе. Војници извиђачких батаљона добијају одговарајућу обуку. Поред тога, 11. корпус укључује специјализоване ваздушно-десантне и бригаде морнаричке пешадије.

Материјал и припрема

Јединице ССО редовно учествују на војним парадама. Оне су такође укључене у вежбе, а поред тога, понекад се одржавају и показне представе. Снимци са ових догађаја омогућавају да се утврди приближан састав материјалног дела Снага за специјалне операције.

severno-korejski-padobranci-1© Chosŏn inmin'gun/Korean Central News Agency

Борци ССО су обично наоружани стандардним малим оружјем КНА. На парадама можете видети митраљезе или снајперске пушке главних модела. У исто време, необични дизајни се редовно појављују у служби, као што су митраљези са оквирима великог капацитета.

Састав опреме ССО је заснован на материјалним средствима војске у целини. Јединице имају различита возила и лака оклопна возила. Не зна се да ли специјалци имају тенкове и артиљерију. Ако је потребно, ССО може привући јединице авијације из састава Ратног ваздухопловства. Они очигледно немају своју авијацију. За подршку операцијама на мору и на обали постоје разни чамци, десантни бродови и, вероватно, мале подморнице.

Обука ССО војника се разликује од опште војне обуке. Током обуке, повећана пажња се поклања свим основним питањима – од физичке спреме до савладавања опреме. Вероватно је да војници пролазе кроз неколико курсева обуке, стичући низ важних вештина и специјалности.

Током обуке, припадници ССО изучавају различите тактике и припремају се за акцију у различитим условима. Сматра се да значајан део овог курса чини припрема за извођење диверзантских и герилских активности на противничкој територији. Такође, специјалци уче да се боре против противничких специјалних снага на својој територији.

Вишенаменски инструмент

Дакле, као и друге земље са модерним војскама, ДНРК има своје Снаге за специјалне операције. Они су организовани као посебан род у оквиру копнених снага и имају свој спектар задатака, који се решавају самостално или заједно са другим структурама.

На основу доступних информација, може се претпоставити да се ССО КНА суштински не разликују од сличних формација у другим земљама. Они представљају неку врсту војске у војсци, која има низ важних предности. Специјалне снаге пролазе бољу обуку и опремљене су савременијом технологијом и опремом. Међутим, то има своју цену – решавање најсложенијих проблема, често у нестандардним условима и са повећаним ризицима.

У прошлости су севернокорејске специјалне снаге, у овом или оном облику, већ показале свој потенцијал и изводиле стварне операције. Тренутно настављају да се припремају за нове задатке и чекају одговарајућа наређења. Колико ће ускоро и у ком облику поново морати да воде борбене задатке, још увек није познато.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *