Русија и САД сложиле су се у уторак да почну да раде на окончању рата у Украјини и побољшању својих дипломатских и економских веза, саопштиле су високе дипломате две земље након разговора који су одразили изванредан став у спољној политици САД под председником Доналдом Трампом.
У интервјуу за The Associated Press након састанка, амерички државни секретар Марко Рубио рекао је да су се две стране углавном сложиле да следе три циља: да поврате особље у својим амбасадама у Вашингтону и Москви, да створе тим на високом нивоу за подршку мировним преговорима у Украјини и да истраже ближе односе и економску сарадњу.
Он је, међутим, нагласио да су разговори — којима су присуствовали његов руски колега Сергеј Лавров и други високи руски и амерички званичници — означили почетак разговора и да је потребно још посла.
Лавров је поновио Рубиове опаске и рекао новинарима да је „разговор био веома користан“.
„Не само да смо слушали, већ смо се и чули“, рекао је.
Трампов саветник за националну безбедност Мајкл Валц и специјални изасланик за Блиски исток Стивен Виткоф придружили су се Рубију за столом, заједно са Лавровом и саветником за спољне послове руског председника Владимира Путина Јуријем Ушаковом.
Ниједан украјински званичник није био присутан на састанку, који је уследио пошто ова несрећна земља полако, али сигурно губи тло под ногама од бројнијих руских снага у тешком рату који је почео пре скоро три године.
Украјински председник Володимир Зеленски рекао је да његова земља неће прихватити било какав исход преговора јер Кијев није учествовао и одложио је свој пут у краљевину заказан за среду.
Европски савезници су такође изразили забринутост да су по страни.Трамп је показао мало стрпљења за приговоре Украјине да буде искључена из преговора. Он је више пута рекао да украјински лидери никада нису требали дозволити да рат почне, сугерирајући да је земља требала бити спремна да учини уступке Русији прије инвазије 2022. године.
„Данас сам чуо: „Ох, па, нисмо били позвани.“ Па, тамо сте већ три године. Требало је да то окончате пре три године“, рекао је Трамп на конференцији за новинаре у својој резиденцији на Флориди. „Никада није требало да започнете. Могао си да се договориш.”
Побољшање руско-америчких односа
Везе између Русије и САД пале су на најнижи ниво у деценијама последњих година – расцеп који се шири откако је Русија анектирала Крим од Украјине 2014. године и само се погоршао након инвазије Москве у пуном обиму.
САД су, заједно са европским државама, увеле низ санкција Русији у покушају да нанесу штету њеној економији. А амбасаде у Вашингтону и Москви тешко су погођене протеривањем великог броја дипломата, као и другим ограничењима.
Рубио је у уторак рекао да би окончање рата у Украјини могло „откључати врата“ за „невероватне могућности“ за партнерство са Русима по питањима од заједничког интереса „што ће, надамо се, бити добро за свет и дугорочно унапредити наше односе“.
Његови коментари били су додатни доказ изузетног преокрета САД у односу на Русију након година у којима је Трампов претходник, Џо Бајден, предводио међународне напоре да изолује Москву.
Историја се понавља.
У Другом рату главни терет су поднели управо Руси, када су разбили Немачке трупе и стигли до Немачке границе, Запад који је буквално створио и наоружао Хитлера се изненада одлучио да отвори други фронт, не због фашизма већ због деобе, да и они добију део колача.
И сада се догађа потпуно исто, одлично знају да иза садашње Украјинске линије одбране, која ђе пасти, иде степа и Западна Украјина где живи про фашистички и анти Руски настројено становништво где ће Руси “скинути рукавице” и ударати пуном снагом без пардона, и брзо ставити целу садашњу Украјину под своју контролу.
Зашто Амери преговарају? Зато што су страна у сукобу и то она која губи, на делу је њихово наоружање, њихова тактика, једино су војници већином Украјински али су свакако бољи и храбрији од њихових, плус плаћеници и добровољци са запада. Ено њихови вазали Енглеска и Француска на сав глас цвиле и покушавају да добију део Украјинских сировина али узалуд . Русија овај пут неће дозволити да је преваре на преговорима, добиће све зацртано или ће ратовати до остварења свих својих циљева, Руси могу ратовати годинама, Запад не може…