Следећих неколико недеља борби биће пресудне у одређивању границе између Русије и Украјине.
Руси се кладе да ће ново Трампово председништво завршити рат на начин који је што је могуће више задовољавајући за њихове интересе. У ту сврху, морамо да тумачимо појачане напоре Москве да освоји нову територију у Украјини и поврати пуну контролу над Курском регијом у Руској Федерацији. У овом контексту треба посматрати и учешће трупа Северне Кореје (ако су уопште и присутне тамо).
Стратешко партнерство између Руске Федерације и Демократске Народне Републике Кореје временом је јачало. Северна Кореја је већ обезбедила Русији значајну количину муниције, пројектила и друге војне опреме током последњих неколико месеци рата. Сада је, према западним изворима, послала отприлике 10.000 војника.
Очекује се да ће Русија узвратити сада и у будућности надограђеном војном технологијом за конвенционалне и нуклеарне способности којима Северна Кореја тежи. Осим војне сарадње, односи Русије и Северне Кореје подразумевају свеобухватнији политички савез усредсређен на противљење америчкој глобалној агенди, што је опет веома важно за Северну Кореју с обзиром на њену међународну изолацију.
Релативно мали број западних ловаца којима лете “страни пилоти” је више пута јављено да је у акцији у Украјини. Не само појединачно као међународни добровољци које је регрутовала украјинска војска, већ и као војна помоћ коју су западне владе пружиле Украјини за обуку националне војске, обезбеђивање обавештајних података и управљање неком софистицираном опремом.
Зашто су се Русија и Северна Кореја сложиле?
Може се закључити неколико разлога на обе стране. Са руске стране, постојање додатног извора војника је одлучујуће не само за повећање утицаја на терену, већ и за смањење притиска на националну регрутацију, која је болна од почетка рата. Штавише, у случају жртава, наравно, губитак страног корејског војника је политички мање скуп за Кремљ.
Операција, међутим, није без ризика. Шансе за ширу ескалацију су, за сада, знатне. Јужна Кореја објавила је намеру да појача подршку Украјини као одговор на умешаност трупа Северне Кореје. Иако вероватно под притиском САД, овај потез сигнализира значајно отварање ка мултинационалном сукобу.
Џек Саливан, саветник за националну безбедност САД, рекао је на CBS Face the Nation да председник Бајден намерава да испоручи последњих шест милијарди долара војне подршке Украјини пре истека његовог мандата. Ово је у складу са циљем америчке администрације „да Украјину стави у најјачу могућу позицију на бојном пољу, тако да она на крају буде у најјачој могућој позицији за преговарачким столом“.
Дугорочно, међутим, ситуација се може променити. Доналд Трамп је изјавио да намерава да оконча рат. Као последица тога, у наредних неколико недеља може се очекивати значајан напор да се у последњем тренутку стекне додатне километре на земљи од Русије, уз помоћ Северне Кореје, да седне за преговарачки сто у јакој позицији са де факто контролом на већем делу територије.
Ових неколико наредних недеља транзиције, док Трамп чека своје место у Белој кући, биће пресудне за одређивање тачног оцртавања будуће украјинско-руске границе.