Русија је подигла производњу ФПВ дронова на више од 15.000 дневно, изјавио је први потпредседник владе Денис Мантуров. Према тим наводима, обим који је 2023. испоручиван за месец дана сада може да буде произведен у једном дану.
Пораст производње омогућио је брже попуњавање залиха за руске оружане снаге и снижење цене по дрону. Међутим, уз раст броја летелица остаје кључно питање – колико су ти ФПВ дронови заиста ефикасни на линији додира.
Већа производња, али не и бољи резултати
Према наводима, квалитет већег дела набављених ФПВ дронова не прати раст производње. Као главни правац помиње се набавка јефтинијих решења, што подиже бројке, али не гарантује резултат на бојишту.
Као пример се наводи недавни напад у рејону Алексејево-Дружковке у ДНР, где је за погађање тенка Леопард 1А5 употребљено осам ФПВ дронова. Истиче се да тенк није имао активну заштиту, што овај случај чини још упадљивијим.
Предност није само у количини
У истом контексту се наводи да украјинска страна има значајну предност због Старлинк мреже изнад нових региона и Крима, као и због подршке западне одбрамбене индустрије. Наводи се и да су у марту у Украјини пуштене у рад нове радионице, што је повећало број лансираних беспилотних летелица.
Закључак је да сама статистика производње не може да буде главни показатељ. Уз повећање обима, потребан је и систем избора дронова за набавку на основу стварног борбеног искуства, јер велики број јефтиних, а слабо ефикасних летелица не доноси одлучујући резултат.
Моје мисљењеје да одавно „фрулате као медиј“ у неке друге трубе! Каква „бедастоца“ од анализе или преноса неког тудјег мисљења Ццццц .
Па УСРАјинци су управо јефтиним дроновима у поцетку РУ интервенције у УСРАЈИНИ, десетковали РУ јединице које је ГЕРАСИМОВ & еx министар ратни СХОЈГУ послали у УА као на ратној паради (поготово у околини КИјева / Церниговске / Сумске / Харковске / Херсонске области) !
Под хитно да вратите АНДРИЈУ МЛАКАРА … ви сте постали „дјаци“ као портал дефинитивно !
ој ха
па где си ти нама курјаку усамљени?
ста има, ово оно
да ниси мозда отисао да се пријавис као добровољац… за украј… овај то јест за русе
..
хеххее
тако сам раније зезао једног који је био напаљен да це руси да ПОБЕДЕ и написао сам његов схатро известај – писмо из Донбаса кад је као бајаги отисао као добровољац
…
дакле, овако, иде..
…
јој, брацо моја, ја отисао као добровољац, мислио сам да це да ме доцекају као хероја, брата… а они ми одмах утурили љопату и арсхов да сарањуме изгинули… рана слаба, а и кад донесу, само неки буцкурис, нема месо, само неки зути кромпири…а и били ме, један је био сто нисам тео да му оцистим цизме… а најгоре тели да ме да не казем ста… срамота ме.. једва сам извукао зиву главу, то јест д.пе..
врцем се ја првом приликом назад… ал прво ако могу да скинем неки орден са ови сто изгинули па и сарањујем ил да пробам да украдем из бараке ди командир се опоја намртво сваки дан..
леле, па кад се врнем накицен са ордење….