Након пада Асадовог режима 8. децембра 2024. године, Израел је окупирао делове јужне Сирије иза демаркационе линије УН.
Сиријска прелазна влада отказала је уговор о управљању луком Тартус са руском фирмом СТГ Стројтрансгаз.
Отказивање уговора је због тога што компанија није испунила услове споразума из 2019. године који би предвиђао улагања у инфраструктуру, наводи Reuters позивајући се на тројицу сиријских бизнисмена.
Сиријски лист Al-Watan је раније објавио ову вест, цитирајући шефа царине у Тартусу Ријада Џоудија.
Међутим, уговор се односи само на комерцијалну базу, а не на руску поморску базу у Тартусу, која је једина руска поморска база у Средоземном мору.
Извештај долази након извештаја BBC Verify у четвртак да се руска поморска база у Тартусу евакуише.
У извештају се наводи да су у уторак у војни део луке пристали бродови Спарта и Спарта II, који су били повезани са транспортом оружја, и да су у луку последњих недеља пребачене велике количине војне опреме.
Бродови су виђени код обале Сирије усред наводних преговора о раду извештаја који су у току.
Руску војну базу у Тартусу изградио је Совјетски Савез седамдесетих година прошлог века и део је војног споразума који је био на снази између њега и сиријског режима под Хафезом, оцем Башара ел Асада.Док Русија жели да напусти Сирију, Израел јача своје положаје у новоокупираним деловима јужне Сирије.
Сателитски снимци које је добио BBC Verify показују да се нова израелска утврђења граде 600 метара иза линије Алфа, унутар Зоне раздвајања (AoS) која раздваја Голанску висораван коју је окупирао Израел од јужне Сирије.
Сматра се да је развој локације почео 1. јануара, што укључује базу као и пут који га повезује са територијом коју су окупирали Израел.
Израелци су покренули упад у јужну Сирију након пада Асадовог режима 8. децембра, а израелски премијер Бењамин Нетањаху је оправдао акцију рекавши да „нећемо дозволити да се било која непријатељска сила успостави на нашој граници“.
Ова акција је подстакла сиријску прелазну владу да поднесе жалбу УН, а посматрачке снаге УН које делују у тој области рекавши да је изградња AoS “тешко кршење” споразума о прекиду ватре.