RUSIJA NAMERAVA DA SE POVUČE IZ TARTUSA, DOK IZRAEL UTVRĐUJE OKUPACIJU DELA SIRIJE

Nakon pada Asadovog režima 8. decembra 2024. godine, Izrael je okupirao delove južne Sirije iza demarkacione linije UN.

Sirijska prelazna vlada otkazala je ugovor o upravljanju lukom Tartus sa ruskom firmom STG Strojtransgaz.

Otkazivanje ugovora je zbog toga što kompanija nije ispunila uslove sporazuma iz 2019. godine koji bi predviđao ulaganja u infrastrukturu, navodi Reuters pozivajući se na trojicu sirijskih biznismena.

Sirijski list Al-Watan je ranije objavio ovu vest, citirajući šefa carine u Tartusu Rijada Džoudija.

Međutim, ugovor se odnosi samo na komercijalnu bazu, a ne na rusku pomorsku bazu u Tartusu, koja je jedina ruska pomorska baza u Sredozemnom moru.

Izveštaj dolazi nakon izveštaja BBC Verify u četvrtak da se ruska pomorska baza u Tartusu evakuiše.

U izveštaju se navodi da su u utorak u vojni deo luke pristali brodovi Sparta i Sparta II, koji su bili povezani sa transportom oružja, i da su u luku poslednjih nedelja prebačene velike količine vojne opreme.

Brodovi su viđeni kod obale Sirije usred navodnih pregovora o radu izveštaja koji su u toku.

financial-times-rusija-delimično-povlači-svoje-jedinice-iz-sirije© Maxar Technologies

Rusku vojnu bazu u Tartusu izgradio je Sovjetski Savez sedamdesetih godina prošlog veka i deo je vojnog sporazuma koji je bio na snazi između njega i sirijskog režima pod Hafezom, ocem Bašara el Asada.

Dok Rusija želi da napusti Siriju, Izrael jača svoje položaje u novookupiranim delovima južne Sirije.

Satelitski snimci koje je dobio BBC Verify pokazuju da se nova izraelska utvrđenja grade 600 metara iza linije Alfa, unutar Zone razdvajanja (AoS) koja razdvaja Golansku visoravan koju je okupirao Izrael od južne Sirije.

Smatra se da je razvoj lokacije počeo 1. januara, što uključuje bazu kao i put koji ga povezuje sa teritorijom koju su okupirali Izrael.

Izraelci su pokrenuli upad u južnu Siriju nakon pada Asadovog režima 8. decembra, a izraelski premijer Benjamin Netanjahu je opravdao akciju rekavši da „nećemo dozvoliti da se bilo koja neprijateljska sila uspostavi na našoj granici“.

Ova akcija je podstakla sirijsku prelaznu vladu da podnese žalbu UN, a posmatračke snage UN koje deluju u toj oblasti rekavši da je izgradnja AoS “teško kršenje” sporazuma o prekidu vatre.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *