РЕЖИМ ПРОТИВТЕРОРИСТИЧКЕ ОПЕРАЦИЈЕ УВЕДЕН ЈЕ У КУРСКОЈ, БРЈАНСКОЈ И БЕЛГОРОДСКОЈ ОБЛАСТИ: “ИЛИ КАКО НА ВОЈНУ ОПЕРАЦИЈУ ОДГОВОРИТИ ПОЛИЦИЈСКОМ?”

Вршилац дужности гувернера Курске области Алексеј Смирнов известио је о резултатима састанка НАК – Националног антитерористичког комитета. Ови резултати се састоје од одлуке донете о увођењу режима противтерористичке операције (ПТО) на територији Курске области на основу Савезног закона о борби против тероризма из 2006. године.

Према руским изворима: “Увођење оваквог режима је више него оправдано. Сама чињеница да није уведен првог дана украјинског терористичког напада на Курску област изазвала је питања међу многим Русима, укључујући, наравно, становнике региона који су патили од агресије непријатеља”.

На сајту Националног комитета за борбу против тероризма наводи се да је поред Курске области, режим ПТО уведен и на територији још два погранична региона земље. То су регије Брјанск и Белгород.

Из саопштења НАК:

“Кијевски режим је покушао без преседана да дестабилизује ситуацију у низу региона наше земље. У терористичком нападу јединица украјинских оружаних снага на територију Курске области дошло је до цивилних жртава, разарања стамбених зграда и других цивилних објеката”.

Напоменуто је да ће режим ПТО бити уведен како би се обезбедила безбедност грађана који живе у овим регионима и да би се сузбила активност непријатељских диверзантско-терористичких група (ДТГ). Од јуче увече почеле су противтерористичке операције на територијама ова три региона Русије.

Како се наводи, одлуку је донео директор ФСБ Александар Бортников, који је председник НАК.

Резиме:

Јасно је, да од почетка руске “кампање” у Украјини, војском нису руководили војници већ политичари, који су бринули о свом рејтингу, реизбору и џепу. Грешке, које су почињене ратом, за који Кремљ и даље тврди да је специјална операција а не рат, мора довести до бројних грешака и пропуста.

Чињеница је, да су у Курску област или вам, “стару” Русију упале три бригаде Оружаних снага Украјине, јасно указује на класични војни напад а не о томе да је реч о терористичком акту. Терористички напад се догодио недавно у Москви, а ово сад је класични војни упад. Разлике су огромне. Или у главама Кремља нису.

Одговарати на војну операцију полицијском сасвим је сулудо. У Курској области нису присутни терористи (ма како год Кремљ ради свог рејтинга, то називао а многи на простору балкана прихватали и пропагирали), већ регуларни припадници украјинске војске.

Војска и терористи су два различита појма. Али, како се у политици све релативизује и врше ревизија, тако ће се од војне операције створити терористичка. Самим тим, биће оно ако не прихватате наше виђење, против нас сте. Или како је својевремено Џорџ Буш Млађи рекао: “Ако нисте са нама, против нас сте“. Позната политичка флоскула у бројним кампањама.

Како год неко називао свог непријатеља, и у циљу пропаганде етикетирао га разним именима, јасна је разлика између војника и терористе.

Својевремено је говорено код нас, да Србија није у рату или Србија није била у рату деведесетих година прошлог века, Она није, али јесте српски народ. Цену негације рата код нас, платио је народ и још плаћа. И плаћаће.

Јасно је, да се у Русији не може променити наратив у вези са ратом. Јер ако бисте прогласили рат, морали бисте извршити општу мобилизацију, а онда нико не би смео да избегне своју обавезу према “отаџбини“. И онда би неки “привилеговани” синови ипак морали узети “калашњиков” у руке па на фронт. А то није пожељно.

Стога боље да се рат назива, специјалном операцијом а борба против механизованих бригада противтерористичком операцијом.

Битан је политички рејтинг, другови из Кремља.

У Москви морају да схвате да је у рату ипак руски народ, њихови синови ипак гину, за разлику од синова политичара.

Или ми, који смо били у рату не видимо нека нова правила?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *