RATOVI U GAZI I LIBANU TROŠE DESETINE MILIJARDI DOLARA AMERIČKIH PORESKIH OBVEZNIKA

Oružje koje subvencioniše SAD za Izrael i povezane vojne operacije u regionu koštale su najmanje 22,76 milijardi dolara od početka rata u Gazi.

Odluka Bajdenove administracije da pošalje THAAD raketni odbrambeni sistem i 100 američkih pripadnika da rukuju s njim, označava najnoviji porast podrške SAD izraelskom ratu na više frontova u svom regionu. Troškovi te podrške brzo rastu, a raspoređivanje američkih vojnika na izraelskom tlu povećava rizik od direktnog uključivanja SAD u sukobe.

Stradanje ljudi u ratovima u Gazi i Libanu su srceparajući—40.000 mrtvih u Gazi, među kojima su mnoge žene i deca; milioni raseljenih ljudi; i nedostatak pristupa zdravstvenoj zaštiti i čistoj vodi, samo za početak. Ove ratne žrtve su najrazornija posledica sukoba i naglašavaju potrebu da se okončaju transferi američkog oružja Izraelu koji podstiču rat.

Ali postoje finansijski troškovi o kojima se malo priča i kojima se manje pridaje pažnje — milijarde dolara američkih poreznih obveznika, koji subvencionišu izraelske ratne napore i tekuće gomilanje trupa, brodova i aviona SAD u regionu. U novom izveštaju za projekat Brown Costs of War, čiji su autori Vilijam D. Hartung, Linda Bilms i Stiven Semler, procenjuje se, da su oružje koje su SAD subvencionisale za Izrael i povezane vojne operacije u regionu koštale najmanje 22,76 milijardi dolara od početak rata u Gazi.

Pored toga, Bajdenova administracija je najavila prodaju oružja od preko 20 milijardi dolara koje bi moglo biti isporučeno Izraelskim odbrambenim snagama u godinama koje dolaze. Ovu prodaju osporavaju senator Berni Sanders (I-VT), Piter Velč (D-VT) i senator Džef Merkli (D-OR), koji su doneli odluke o neodobravanju kako bi blokirali različite aspekte sporazuma, koji uključuje potencijalni transfer borbenih avionaF-15, artiljerijskih granata i vođenih bombi. Ali ako prodaja uspe, verovatno će bar deo troškova biti plaćen kroz buduću vojnu pomoć SAD.

Cena američkih vojnih operacija u vezi sa trenutnim ratovima – od raspoređivanja nosača aviona i dodatnih trupa do raketnih ratova sa Hutima u Jemenu i ispaljivanja američkih projektila kako bi se otupeli iranski napadi na Izrael – takođe će verovatno rasti kako sukobi se povlače. Najveći trošak bi bio ako bi Bajdenova administracija sledila poziv Netanjahuove vlade da se bombarduje nuklearna mesta u Iranu – čin eskalacije koji bi bez sumnje podstakao odmazde oko glave koje bi mogle da izazovu razaranja bez presedana u regionu.

Sve ovo dolazi pored više milijardi dolara troškova stacioniranja otprilike 40.000 američkih vojnika u regionu, stacioniranja 7. flote u Bahreinu i održavanja velikih vazdušnih baza u Kataru i Ujedinjenim Arapskim Emiratima.

Indirektni trošak trenutne politike SAD mogao bi da proiziđe iz nedavnog imenovanja UAE kao „glavnog odbrambenog partnera“ Sjedinjenih Država, potez koji će bez sumnje otvoriti vrata većoj prodaji oružja i vojnoj saradnji sa tom nacijom. Ovo je rizičan potez s obzirom na evidenciju UAE o destabilizujućim akcijama na Bliskom istoku i severnoj Africi, od naoružavanja pobunjenika u Sudanu i Libiji do pomaganja vladinog bombardovanja u etiopskoj provinciji Tigraj. I to da ne pominjemo partnerstvo UAE sa Saudijskom Arabijom u brutalnom ratu u Jemenu koji je izazvao direktne i indirektne smrti u stotinama hiljada. Tokom tog rata, UAE su preneli opremu američkog porekla ekstremističkim milicijama i vodili niz tajnih zatvora u kojima su zatvorenici bili rutinski mučeni. UAE nikada nisu odgovarali ni za jednu od ovih radnji. Pritisak za bližim vojnim vezama sada je i neverovatno nepromišljen i izuzetno nepromišljen.

Više od 22 milijarde dolara utrošenih na američko oružje i vojne operacije od početka rata u Gazi je relativno malo u poređenju sa ukupnim budžetom Pentagona koji se penje ka 1 bilion dolara godišnje. Ali to je ogromna suma u ​​poređenju sa drugim hitnim potrebama—više od budžeta Centra za kontrolu bolesti i Agencije za zaštitu životne sredine zajedno.

Senatora Sandersa i njegove kolege treba pohvaliti zbog pokušaja da blokiraju više oružja za Izrael. Ali vreme je za sveobuhvatne napore javnosti u celini i veće grupe u Kongresu da smanje transfer američkog oružja Izraelu i pritisnuti isti na miran kraj eskalirajućih sukoba u regionu. Na kraju krajeva, svi gube ako trenutni ratovi još više izmaknu kontroli.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *