На Балкану Девеселу се баш много и не спомиње углавном већина и не зна где је, а остали се снебивају да о томе било шта кажу
САД на тлу Европе имају у чланицама НАТО пакта распоређене три базе из елемента антиракетног штита. Прва је свакако Реџиково које комплетирано, затим понорско, ваздухопловна база Рота у Шпанији и Девеселу у Румунији.
Елемент ракетног штита који се налази у суседној Румунији у бази Девеселу која је удаљена од Београда 280 километара ваздушне линије (према некима 350 км) и око 100 километара од румунско- бугарске границе побуђивао је пажњ.
На Балкану Девеселу се баш много и не спомиње углавном већина и не зна где је, а остали се снебивају да о томе било шта кажу. Наиме у том малом румунском селу, где је некад била ваздухопловна база никао је ракетни штит, који би у потенцијалном нуклеарном сукобу две суперсиле била прва мета.
A new NATO missile defense base has started operating in Poland, Alliance Secretary General Jens Stoltenberg has said
— NEXTA (@nexta_tv) July 11, 2024
According to Reuters, citing the Secretary General's statements, the base, called Aegis Ashore, allows intercepting short- and medium-range ballistic missiles.… pic.twitter.com/s1nhfmMofz
Румунија је потписивањем споразума са Вашингтоном маја 2011 године постала директно део обрамбене инфраструктуре, а представници обе земље потписали су споразум о размештању на територији Румуније дела америчког антиракетног штита у Европи. За то је одређена војна база « Девеселу», која је изграђена 1952 године, када су у њу стигли ловци миг 15,19 и 21. База је са својих 100 пилота била активна од 1990 године укључена у ПВО заштиту Румуније, да би 2002 године одлучена да буде затворена.
Онда су Румуни одлучили да ову базу уступе Американцима, а како је објаснио тадашњи румунски председник Трајан Басеску у Девеселу ће бити стациониран батаљом од 600 америчких војника, док ће над базом команду имати високи официр румунске армије. База се простире на 700 хектара, а у њој су постављене три батерије, односно 24 ракете пресретача стандард СМ-3 типа блок 1Б, а касније су им се придрушиле и крстареће ракете БГМ-109 Томахавк који се лансирају из копнених лансера. Одржавање и смештај, као и монтитање ракета соносе САД у оквиру постављења антиракетног штита.
Зашто је одабрана баш ова база?Разлог лежи у чињеници јер се она налази на 500 километара од базе руске флоте у Црном Мору и изабрана је да под лупом држи јужни део Русије. За поређење база Мороног у Пољској налази се на мање од 100 километара од главне базе руске Балтичке флоте у енклави Каљињиград. Осим базе Девеселу, Румуни су САД уступили на коришћење луку Констанцу и оближињи аеродром « Когалиначеу који се користи за патроле НАТО авијације над Црним Морем и Кримом.
Од самог монтирања Москва је тражила је писмене гранције од Вашингтона да ће ракетни штит заиста бити уперене за спречавање лета иранских ракета, а не удар на Москву. САД и НАТО су одбиле такву гаранцију, а онда је Русија предложила заједнички ракетни штит, где би се укључили и руски стручњаци, али је и то одбијено и то је протумачено као ракетно опкољавање Москве.
У такмичењу две суперсиле Србија се несвесно нашла у позадини антиракетног штита. И надјачавање две суперсиле, а посебно од кад је на Криму инсталиран велики офанзивни ракетни потенцијал Русије пре свега крастареће ракете које се лансирају са копнених лансера 9М 728 и 9М 729 домета 2.500 километара.
Иронијом судбине, Београд је био крајем 1980 тих година прошлог века иницијатор међунардоне конферецније о денуклеаризацији Балкана, а осим Грчке, америчког атомског оружја више није било нигде. Тридесет и три године касније ситуација се битно изменила и постала другачија, са ракетним кишобраном над Балканом и тревења две суперсиле, које су на никад ближој линији ватре.
Шта се крије иза постављања ракетне базе у Румунији?
За сада се спомињу две опције. Према тврдњи Москве у питању је уцена и порука да савака балистичка ракета која буде лансирана са територије Русије и то само четири минута после испаљивања, а онда следи амерички противудар, који је могућ баш из ове базе, на који Русија нема одговор.
Управо због овде опције Москва је кренула у развој крстарећих ракета 9М729, како би спречила могућност да Американци из стих силоса лансирају офанзивне ракете на циљеве у Русији, који су никад билжи управо захваљујући овој бази.
eto, i Rumuni su pametniji od nas