Америчка војска је током прошлог месеца извела низ великих напада на терористичку групу Исламска држава у Сирији и Ираку у ономе што се чини да је узлет у деценијској кампањи против те групе – операције активиране нападом војног ветерана у Њу Орлеансу за нову годину, којег је инспирисала Исламска држава.
Међутим, званичници Пентагона и спољни експерти рекли су да наизглед појачан темпо у кампањи гушења групе, која је почела 2014. године ваздушним нападима у две земље, није показатељ да Исламска држава добија на снази, већ је у великој мери последица одласка Русије из Сирије након свргавања бившег владара Башара Асада у децембру.
„Када сте видели пад Асада, видели сте да се руска имовина даље консолидује, што је омогућило америчкој Централној команди да предузме акције у пустињи Бадија и другде где раније нисмо извршили значајне нападе“, рекла је портпаролка Пентагона Сабрина Синг у среду.
Исламска држава заузела је Мосул, један од највећих ирачких градова, 2014. године са плановима за стварање глобалног калифата преко границе у Сирији, и извела низ терористичких напада који су укључивали масовна убиства, одрубљивања глава хуманитарним радницима и новинарима и сексуално ропство. Америчке и ирачке снаге водиле су тешке, деветомесечне борбе против групе да поново заузму град 2017. године.
САД су од тада наставиле са својим операцијама против Исламске државе, иако у много мањем обиму које су углавном остале ван интересовања јавности.
Група, позната и као ИСИС (ISIS), доказала је да је њена екстремистичка исламска идеологија и даље способна да инспирише тероризам унутар САД. Шамсуд-Дин Џабар (42), амерички држављанин из Тексаса који је служио у војсци више од деценије, возио је изнајмљени камион са заставом Исламске државе низ препуну улицу Бурбон у Њу Орлеансу 1. јануара, убивши 14 људи.
ФБИ је рекао да је Џабар деловао сам, а истражитељи нису објавили доказе који би показали да је био у контакту са групом у Сирији. Званичници ФБИ су касније рекли да је Џабар ујутру 1. јануара на свом Фејсбук налогу објавио пет видео снимака у којима је рекао да се „придружио ИСИС пре овог лета”.
Само неколико недеља раније, 8. децембра, Централна команда САД је саопштила да је извела серију масовних напада на више од 75 циљева Исламске државе у Сирији. Напади су се десили истог дана када се Асадов режим срушио након деценија на власти.
Након ових напада уследило је још америчких ваздушних напада 16. децембра, ваздушни напад на вођу Исламске државе 20. децембра, напад на конвој оружја 23. децембра и још један пар напада на локације Исламске државе крајем децембра и почетком јануара у Ираку и Сирији.
Званичници Пентагона рекли су да су ове операције биле само последња у низу других напада и акција Централне команде против терористичке групе ове године.Али величина и обим најновијих напада су много већи и укључују не само авионе попут F-16 Fighting Falcon и F-15, већ и B-52 Stratofortress бомбардере и, однедавно, авионе за непосредну подршку као што је A-10 Thunderbolt II.
Џејсон Кембел, виши истраживач политике у Rand Corp., рекао је за у интервјуу у петак да је промена делом вођена „могућношћу да се нападну мете ИСИС са мање препрека, али и жељом да се осигура да нису у стању да још једном искористи слабу политичку ситуацију“.
Кембел је рекао да је употреба авиона за непосредну подршку била приметна јер сугерише да су амерички званичници „успели да убеде Ирачане и друге да постоји својеврсна прилика да задају још један значајан ударац ИСИС ако су толико вољни да… преузму ризик од упада на тлу“.
У свом саопштењу о последњем пару напада, Централна команда је рекла да су амерички А-10 „имали задатак да подрже копнене снаге у тој области, (и они) су били успешни у елиминисању ИСИС бораца унутар пећине“.
У саопштењу се такође наводи да је један члан коалиције убијен, а двојица из две различите нације рањена, иако су званичници Пентагона до сада ћутали о томе којој су то све земље чланице.
И Синг и Кембел су рекли да не виде промену у начину напада као знак да се Исламска држава реконструише или да расте на власти.
Терористичка група “није ни издалека тамо где је била пре десет година“, рекао је у петак за Дан Бајман, виши сарадник у Центру за стратешке и међународне студије и професор Универзитета Џорџтаун.
На свом врхунцу, територија Исламске државе обухватала је око једне трећине Сирије и 40% Ирака, а контролисала је Мосул и сиријски град Раку.
Бајман је рекао да је сада циљ „да се осигура да Исламска држава не буде у стању да се прошири“, а напади спречавају групу да буде ефикасна у планирању нових операција и напада.
„Присиљавањем групе да се сакрије од напада… не окупљате се у велике групе, не разговарате телефоном, не користите е-пошту“, рекао је Бајман. “Покушавате да користите многе мере предострожности, знате, стално и стално – али када то урадите, не можете стварно да водите организацију.“
Док је Централна команда спроводила шире нападе, моћ Исламске државе да инспирише нападе и даље је моћна, чак и изван Џабаровог дивљања на Нову годину. Бајман је рекао да су САД виделе више завера Исламске државе 2024. година него претходних година.
Попут Џабара, није јасно да ли су остали следбеници у САД похапшени.
A jesu li i britanci sa amerima, poput njihov privezak? 🤭