POJAČAVA SE AMERIČKA VOJNA KAMPANJA PROTIV ISLAMSKE DRŽAVE

Američka vojska je tokom prošlog meseca izvela niz velikih napada na terorističku grupu Islamska država u Siriji i Iraku u onome što se čini da je uzlet u decenijskoj kampanji protiv te grupe – operacije aktivirane napadom vojnog veterana u Nju Orleansu za novu godinu, kojeg je inspirisala Islamska država.

Međutim, zvaničnici Pentagona i spoljni eksperti rekli su da naizgled pojačan tempo u kampanji gušenja grupe, koja je počela 2014. godine vazdušnim napadima u dve zemlje, nije pokazatelj da Islamska država dobija na snazi, već je u velikoj meri posledica odlaska Rusije iz Sirije nakon svrgavanja bivšeg vladara Bašara Asada u decembru.

Kada ste videli pad Asada, videli ste da se ruska imovina dalje konsoliduje, što je omogućilo američkoj Centralnoj komandi da preduzme akcije u pustinji Badija i drugde gde ranije nismo izvršili značajne napade“, rekla je portparolka Pentagona Sabrina Sing u sredu.

Islamska država zauzela je Mosul, jedan od najvećih iračkih gradova, 2014. godine sa planovima za stvaranje globalnog kalifata preko granice u Siriji, i izvela niz terorističkih napada koji su uključivali masovna ubistva, odrubljivanja glava humanitarnim radnicima i novinarima i seksualno ropstvo. Američke i iračke snage vodile su teške, devetomesečne borbe protiv grupe da ponovo zauzmu grad 2017. godine.

SAD su od tada nastavile sa svojim operacijama protiv Islamske države, iako u mnogo manjem obimu koje su uglavnom ostale van interesovanja javnosti.

nato-se-sprema-za-rat© U.S. Army photo by Pfc. Jaimee Perez

Grupa, poznata i kao ISIS (ISIS), dokazala je da je njena ekstremistička islamska ideologija i dalje sposobna da inspiriše terorizam unutar SAD. Šamsud-Din Džabar (42), američki državljanin iz Teksasa koji je služio u vojsci više od decenije, vozio je iznajmljeni kamion sa zastavom Islamske države niz prepunu ulicu Burbon u Nju Orleansu 1. januara, ubivši 14 ljudi.

FBI je rekao da je Džabar delovao sam, a istražitelji nisu objavili dokaze koji bi pokazali da je bio u kontaktu sa grupom u Siriji. Zvaničnici FBI su kasnije rekli da je Džabar ujutru 1. januara na svom Fejsbuk nalogu objavio pet video snimaka u kojima je rekao da se „pridružio ISIS pre ovog leta”.

Samo nekoliko nedelja ranije, 8. decembra, Centralna komanda SAD je saopštila da je izvela seriju masovnih napada na više od 75 ciljeva Islamske države u Siriji. Napadi su se desili istog dana kada se Asadov režim srušio nakon decenija na vlasti.

Nakon ovih napada usledilo je još američkih vazdušnih napada 16. decembra, vazdušni napad na vođu Islamske države 20. decembra, napad na konvoj oružja 23. decembra i još jedan par napada na lokacije Islamske države krajem decembra i početkom januara u Iraku i Siriji.

američki-jurišnici-a-10-napali-proiranske-Snage-koje-se-kreću-iz-iraka-ka-siriji© U.S. Air Force photo by Staff Sgt. Betty R. Chevalier

Zvaničnici Pentagona rekli su da su ove operacije bile samo poslednja u nizu drugih napada i akcija Centralne komande protiv terorističke grupe ove godine.

Ali veličina i obim najnovijih napada su mnogo veći i uključuju ne samo avione poput F-16 Fighting Falcon i F-15, već i B-52 Stratofortress bombardere i, odnedavno, avione za neposrednu podršku kao što je A-10 Thunderbolt II.

Džejson Kembel, viši istraživač politike u Rand Corp., rekao je za u intervjuu u petak da je promena delom vođena „mogućnošću da se napadnu mete ISIS sa manje prepreka, ali i željom da se osigura da nisu u stanju da još jednom iskoristi slabu političku situaciju“.

Kembel je rekao da je upotreba aviona za neposrednu podršku bila primetna jer sugeriše da su američki zvaničnici „uspeli da ubede Iračane i druge da postoji svojevrsna prilika da zadaju još jedan značajan udarac ISIS ako su toliko voljni da… preuzmu rizik od upada na tlu“.

U svom saopštenju o poslednjem paru napada, Centralna komanda je rekla da su američki A-10 „imali zadatak da podrže kopnene snage u toj oblasti, (i oni) su bili uspešni u eliminisanju ISIS boraca unutar pećine“.

U saopštenju se takođe navodi da je jedan član koalicije ubijen, a dvojica iz dve različite nacije ranjena, iako su zvaničnici Pentagona do sada ćutali o tome kojoj su to sve zemlje članice.

I Sing i Kembel su rekli da ne vide promenu u načinu napada kao znak da se Islamska država rekonstruiše ili da raste na vlasti.

Teroristička grupa “nije ni izdaleka tamo gde je bila pre deset godina“, rekao je u petak za Dan Bajman, viši saradnik u Centru za strateške i međunarodne studije i profesor Univerziteta Džordžtaun.

Na svom vrhuncu, teritorija Islamske države obuhvatala je oko jedne trećine Sirije i 40% Iraka, a kontrolisala je Mosul i sirijski grad Raku.

ko-je-abu-muhamed-el-džulani-vođa-džihadista-terosrista-islamista-ili-oslobodilačkih-snaga© The Jihadist/© 1990-2024 by IMDb.com, Inc.

Bajman je rekao da je sada cilj „da se osigura da Islamska država ne bude u stanju da se proširi“, a napadi sprečavaju grupu da bude efikasna u planiranju novih operacija i napada.

Prisiljavanjem grupe da se sakrije od napada… ne okupljate se u velike grupe, ne razgovarate telefonom, ne koristite e-poštu“, rekao je Bajman. “Pokušavate da koristite mnoge mere predostrožnosti, znate, stalno i stalno – ali kada to uradite, ne možete stvarno da vodite organizaciju.

Dok je Centralna komanda sprovodila šire napade, moć Islamske države da inspiriše napade i dalje je moćna, čak i izvan Džabarovog divljanja na Novu godinu. Bajman je rekao da su SAD videle više zavera Islamske države 2024. godina nego prethodnih godina.

Poput Džabara, nije jasno da li su ostali sledbenici u SAD pohapšeni.

Jedan komentar na “POJAČAVA SE AMERIČKA VOJNA KAMPANJA PROTIV ISLAMSKE DRŽAVE

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *