Чим се захуктало у Тибилисију појавила се и екипа из Украјине. Сви актери на једном месту, сви визионари идеје водиље Велике шаховске табле Збигњева Бжежинског и идеалисти према којима је Грузија требала да прихвати план западних политичара да започне рат против Русије
Оног тренутка када је актуелни премијер Грузије Иракли Кобахидзе из странке Грузијски сан саопштио да та земља привремено прекида преговоре о приступању те земље Европској унији, провропске присталице су изашле на протесте.
Georgian pro-EU protester launching fireworks at the riot police to keep them away from the protester’s barricades in front of the Parliament in Tbilisi.#Protest#Georgia #Georgian #protests #Riots #Tibilisi#tiflis #Georgian_Dream pic.twitter.com/gFrP0Q6xyy
— Politics World Wide Web (@PoliticsWWWeb) December 1, 2024
Од кошкања са полицијом започели су отворени и жестоки сукоби са полицијом испред грузијског парламента где полицијса користи сузавац и водене топове, а демонстранти ватромет, каменице и ласере. Поред грузијских застава носе се у борбене јурише према полицији застава Европске уније, али често се чују покличи и натписи “Слава Украјини”. А већ су стигли грузијски добровољци који у Украјини ратују против Русије да се врате у земљу и наставе рат са Русијом.
Elderly Georgian woman cursing the riot police as they prepare to clash with pro-EU protesters in front of the Parliament in Tbilisi #Protest#Georgia #Georgian #protests #Riots #Tibilisi#tiflis #Georgian_Dream pic.twitter.com/B7HCxTM5Zn
— Politics World Wide Web (@PoliticsWWWeb) December 1, 2024
Иначе у августу је тадашњи грузијски председник Михаил Сакашвили кренуо у напад на руске мировњаке и спровђење операције “Чисто поље”, протеривање грађана Јужне Осетије и ракетирање Цхинвалија. Тај рат се завршио дебаклом и бесктвом Сакашвилија у Украјини и тамошњим протеривањем назад у Грузију.
С друге стране на чело Грузије стигла је Саломе Зурабашвили која је децембра 2018. године постала председница Грузија и прва жена у постсовјетској историји те земље која је постала председница. Иначе докотор је политичких наука и била је амбасадорка Француске републике у Грузији 2003-2004, а од 2016. до 2018. године и наросни посланик у Националном парламенту Грузије. Зурабашвили иначе потиче из породице грузијских дицидентата.
Завршила је студије политичких наука на Паришком институту политичких наука, а потом је докторирала на Универзитету Колумбија у Њујорку током академске 1972/73. у класи заједно са Збигњевом Бжежинским. Политичку каријеру започиње током 1974. радећи у Министарству спољних послова Француске. На предлог председника Михаила Сакашвилија именована је на место министра спољних послова Грузије у марту 2004, а исте године добија и држављанство Грузије. У јануару 2006. оснива властиту политичку партију „Грузијски пут” на чијем челу остаје до новембра 2010. године.
У сваком случају демонстранти су у понедељак 2. децембра 2024. заузели су део авеније Руставели и суседни Трг Прве републике идентично је све кренуло као и на тргу Мајдан у Кијеву 2014. године. Док једни демонстранти настављају да пуцају на специјалце користећи пиротехнику, други покушавају да подигну барикаде користећи импровизована средства. За сада нема запаљених гума и пуцњаве као у Кијеву, али има ласера као на тргу Тахир у Каиру кад су севали ласери посебно зелени и црвени док су над градом летели борбени хеликоптери Апач.Massive anti-government protests have begun in Tbilisi, Georgia.#Protest#Georgia #Georgian #protests #Riots #Tibilisi#tiflis #Georgian_Dream pic.twitter.com/ZRhCuuszMo
— Politics World Wide Web (@PoliticsWWWeb) November 29, 2024
Чим се захуктало у Тибилисију појавила се и екипа из Украјине. Сви актери на једном месту, сви визионари идеје водиље Велике шаховске табле Збигњева Бжежинског и идеалисти према којима је Грузија требала да прихвати план западних политичара да започне рат против Русије, отварање јужног фронта против Украјина, а онда да издрже четири дана и крену у партизанску борбу у планине. Наравно то је одбијено.
За разлику од Кијева, када је Јанукович био на челу Украјине и прекинуо споразум са ЕУ, у грузијском случају то је био премијер, а председница за Грузију.
Такође је очигледно да има више подударности око Кијева и Тибилисија. Међутим, за сада нема снајпериста и пуцњаве, а ко ће побећи из земље, ту сцену видећемо у наредном периоду и сигурно до краја фебруара месеца.
Упоређење дешавања на Мајдану у Украјини 2014. и потенцијалних или актуелних дешавања у Грузији 2024. открива низ сличности које проистичу из политичке динамике постсовјетског простора, геополитичких тензија, и унутрашњих друштвених подела. Иако контекстуални детаљи могу варирати, заједнички фактори укључују следеће:
- Prozapadna orijentacija i reakcija na ruski uticaj
Ukrajina 2014: Protesti na Majdanu započeli su kao reakcija na odluku tadašnjeg predsednika Viktora Janukoviča da suspenduje potpisivanje Sporazuma o pridruživanju s Evropskom unijom. Ovi protesti su eskalirali u širi pokret protiv korupcije i proruskog uticaja.
Gruzija 2024: Ako se dešavanja u Gruziji 2024. odnose na slične proteste, oni bi mogli biti povezani s percepcijom ruskog mešanja u unutrašnju politiku ili otporom prema vladajućim strukturama koje se smatraju proruskim. Gruzijska težnja za članstvom u EU i NATO-u takođe igra ključnu ulogu.
- Domaće nezadovoljstvo i korupcija
Ukrajina: Na Majdanu je eskalacija protesta delom bila uzrokovana širokim nezadovoljstvom zbog korupcije, autoritarnog načina vladanja i lošeg ekonomskog upravljanja.
Gruzija: Gruzijski politički sistem takođe se suočava s optužbama za korupciju, političku polarizaciju i demokratizacione izazove. Protesti u Gruziji 2024. mogli bi odražavati sličnu dinamiku društvenog nezadovoljstva.
- Uloga građanskog društva i mladih
Ukrajina: Majdan je bio vođen mladima i aktivistima iz urbanih sredina, koji su koristili društvene mreže za organizaciju i mobilizaciju.
Gruzija: Gruzijska mlada generacija, posebno u Tbilisiju i drugim urbanim centrima, ima prozapadne stavove i sklona je aktivizmu, često koristeći moderne tehnologije za mobilizaciju.
- Strateška važnost i međunarodna uključenost
Ukrajina: Ukrajina je strateški važna kao tampon zona između Rusije i Zapada. Majdan je privukao značajnu pažnju EU i SAD, ali i reakciju Rusije koja je anektirala Krim i podržala separatističke pokrete u Donbasu.
Gruzija: Gruzija je sličnog strateškog značaja, kao deo energetskih koridora i geopolitički ključnog Kavkaza. Međunarodna zajednica, uključujući EU, SAD i NATO, ima interes u stabilnosti Gruzije, dok Rusija želi da očuva svoj uticaj u regionu.
- Eskalacija u nasilje
Ukrajina: Protesti su kulminirali nasiljem na ulicama Kijeva, što je dovelo do pada Janukoviča i kasnije ruske aneksije Krima.
Gruzija: Ako protesti u Gruziji 2024. eskaliraju, moguće su slične posledice, uključujući političku nestabilnost ili reakciju Moskve, imajući u vidu ruske baze u Abhaziji i Južnoj Osetiji.
- Politička polarizacija
Ukrajina: Protesti su odrazili duboku podelu između prozapadnih regiona i proruskih orijentacija na istoku zemlje.
Gruzija: Iako manje izražena, politička polarizacija u Gruziji između prozapadnih snaga i proruskih elemenata može biti slična. Građani su podeljeni između želje za evropskim integracijama i pragmatičnih odnosa s Rusijom.
Zaključak
Majdan u Ukrajini 2014. i dešavanja u Gruziji 2024. pokazuju sličnosti u smislu unutrašnjeg nezadovoljstva, borbe između prozapadnih i proruskih sila, i stratešk