ОТВОРЕНИ РАТ ИРАНА И ИЗРАЕЛА ПОСЛЕ ДЕЦЕНИЈА РАТА У СЕНЦИ

Израел је саопштио да су његови напади на Иран у суботу били одмазда за нападе Техерана на Израел 1. октобра, што је последња размена у њиховом ескалирајућем сукобу.

Ово је била последња у широј ескалацији од почетка рата у Гази прошле године, али израелско-иранско непријатељство се протеже деценијама уназад кроз историју тајних ратова и напада на копну, мору, ваздуху и сајбер простору.

Ево временске линије кључних догађаја:

1979. – Ирански прозападни лидер Мохамед Реза Шах, који је Израел сматрао савезником, збачен је са власти у Исламској револуцији која је поставила нову владу, а противљење Израелу је идеолошки императив.

1982. – Док је Израел извршио инвазију на Либан, иранска Револуционарна гарда ради са својим савезницима шиитским муслиманима на успостављању Хезболаха. Израел ће на крају видети паравојну групу као најопаснијег противника на својим границама.

1983. – Хезболах, који подржава Иран, користи бомбе самоубице да протера западне и израелске снаге из Либана. У новембру, аутомобил препун експлозива “забија се” у либански штаб израелске војске. Израел се касније повлачи из већег дела Либана.

1992-94 – Аргентина и Израел оптужују Иран и Хезболах да су организовали бомбашке нападе самоубице на израелску амбасаду у Буенос Ајресу 1992. године и јеврејски центар у том граду 1994. године, од којих је сваки убио на десетине људи. Иран и Хезболах негирају одговорност.

2002. – Откривање да Иран има тајни програм за обогаћивање уранијума изазива забринутост да покушава да направи нуклеарну бомбу кршећи своје обавезе из споразума о неширењу, што он негира. Израел позива на оштре акције против Исламске Републике Иран.

2006. – Израел се бори против Хезболаха у једномесечном рату у Либану, али није у стању да сломи ову тешко наоружану групу, а сукоб се завршио у ефективном ћорсокаку.

2009. – Ирански врховни вођа ајатолах Али Хамнеи је у говору назвао Израел „опасним и фаталним раком“.

2010 – Стукнет, злонамерни компјутерски вирус за који се верује да су га развиле САД и Израел, коришћен је за напад на постројење за обогаћивање уранијума у ​​иранској нуклеарној локацији Натанз. То је први јавно познат сајбер напад на индустријске машине.

2012 – Ирански нуклеарни научник Мостафа Ахмади-Рошан убијен је од бомбе коју је мотоциклиста у Техерану поставио на његов аутомобил. Градски званичници окривљују Израел за напад.

2018 – Израелски премијер Бењамин Нетањаху поздравио је повлачење САД-а председника Доналда Трампа из иранског нуклеарног споразума са светским силама након година лобирања против споразума, називајући Трампову одлуку “историјским потезом“. Израел је у мају саопштио да је погодио иранску војну инфраструктуру у Сирији – где Техеран подржава председника Башара ел Асада у грађанском рату – након што су иранске снаге испалиле ракете на Голанску висораван коју су окупирали Израелци.

2020 – Израел поздравља атентат на генерала Касема Сулејманија, команданта прекоморског огранка иранске Револуционарне гарде, у нападу америчке беспилотне летелице у Багдаду. Иран узвраћа ракетним нападима на ирачке базе у којима се налазе америчке трупе. Повређено је око 100 америчких војних лица.

2021 – Иран окривљује Израел за убиство Мохсена Фахризадеа, којег западне обавештајне службе сматрају идејним творцем тајног иранског програма за развој нуклеарног оружја. Техеран је дуго негирао било какву такву амбицију.

2022 – Председник САД Џо Бајден и израелски премијер Јаир Лапид потписали су заједничко обећање да ће Ирану ускратити нуклеарно оружје у демонстрацији јединства савезника који су дуго подељени око дипломатије са Техераном. Тај подухват, део „Јерусалемске декларације” којом се крунише Бајденова прва посета Израелу као председник, долази дан након што је локалној ТВ станици рекао да је отворен за употребу силе против Ирана у „последњем случају” – очигледан корак ка прилагођавању Израела позива на „веродостојну војну претњу“ светских сила.

Април 2024. – У израелском ваздушном нападу на комплекс иранске амбасаде у Дамаску убијено је седам официра Револуционарне гарде, укључујући два виша команданта. Израел нити потврђује нити негира одговорност. Иран одговара баражом беспилотних летелица и пројектила у директном нападу без преседана на израелску територију 13. априла. То је подстакло Израел да 19. априла покрене напад на иранско тло, кажу извори упознати са овим питањем.

1. октобар 2024.Иран је испалио преко 180 пројектила на Израел у, како он назива, осветом за убиство лидера Хезболаха Хасана Насралахона 27. септембра у ваздушном нападу на јужна предграђа Бејрута и убиство вође Хамаса Исмаила Ханијеа у иранској престоници 31 јула.

26. октобар 2024. – Израел је напао војне локације у Ирану, рекавши да узвраћа на нападе Техерана раније овог месеца. Након удара на војне циљеве, Иран извештава о „ограниченој штети“ на неким локацијама.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *