NE SAMO AVIONI SU-35: “RUSIJA JE DALA I LICENCU ZA NJIHOVU PROIZVODNJU U IRANU”

Iran će moći da proizvodi ovaj lovac u zemlji od unapred napravljenih delova, sa potencijalom da poveća svoju flotu Su-35 na stotinu aviona u kratkom roku.

Mnogi stručnjaci smatraju da je glavni oblik plaćanja za neprekidan protok dronova i municije iz Irana u Rusiju 24 borbena aviona Su-35 koje je Kremlj počeo da isporučuje u aprilu 2023. godine. Međutim, to nije bilo dovoljno, ili je pomoć Irana porasla u meri u kojoj je Teheran sada dobio i licencu za proizvodnju ovog tipa aviona.

Izvještavajući o novom sporazumu između dvije partnerske zemlje, mediji u Rusiji i Iranu napominju da ovaj oblik saradnje otvara vrata za proizvodnju 48 do 72 lovca na teritoriji Irana. Ovo uključuje ne samo Su-35, već i jednostavniji dvosed Su-30, oba izvedena iz sovjetskog Su-27.

Na osnovu dosadašnjih ruskih praksi za licenciranje proizvodnje Su-30, to verovatno znači lokalno sklapanje aviona iz unapred napravljenih podsistema i delova. U praktičnom smislu, ovo će omogućiti Iranu ne samo da ažurira svoje postojeće vazduhoplovne snage, već i da brzo podigne svoje vazdušne kapacitete na potpuno novi nivo.

Su-35S-,-F-16,-Aljaska© Printscreen NORAD

Čak su i početna 24 spremna za upotrebu Su-35 već promenila ravnotežu u korist Irana. Pogotovo zato što su ovi avioni prebačeni u tako kratkom roku, jer su već bili proizvedeni u vreme sporazuma, samo skupljajući prašinu u skladištu. Prvobitno namenjen Egiptu, avion je ostao neprodat nakon što je Kairo odustao od ugovora od dve milijarde dolara sa Moskvom, oprezan od američkih sankcija za kupovinu ruskog oružja.

Metaforički, sadašnje iranske vazduhoplovne snage su nešto između antikvarnice i zoološkog vrta. Tu se mešaju mnogi različiti avioni: ostaci američkih zaliha pre Islamske revolucije, kineski uvoz i sovjetski avioni koje su irački piloti doneli 1991. godine.

Koliko od deklarativno dostupnih 68 F-4 Phantom, 43 F-14 Tomcat, 24 Chengdu J-7 (kineska kopija MiG-21), 35 MiG-29 i drugih aviona de facto još uvek može da učestvuje u borbenim misijama je veliko pitanje.

Sporazum sa rusijom nudi Teheranu potencijal za nabavku skoro 100 Su-35, efektivno udvostručavajući njegovu flotu sa borbeno spremnim i uniformisanim avionima, što zauzvrat pojednostavljuje održavanje na duži rok. Ovo bi moglo značajno da promeni regionalni odnos snaga.

Da ne spominjemo, Rusija se obavezala da će poboljšati iransku kopnenu protivvazdušnu odbranu. U avgustu 2024. godine, mediji su naveli da je Moskva isporučila raketne sisteme protivvazdušne odbrane S-400 za zaštitu iranskih nuklearnih lokacija. Osim toga, Iran je takođe potvrdio da je od Rusije primio jurišne helikoptere Mi-28 i lake borbene/trenažne avione Jak-130.

5 komentara na “NE SAMO AVIONI SU-35: “RUSIJA JE DALA I LICENCU ZA NJIHOVU PROIZVODNJU U IRANU”

  1. Ma Dala licencu nije, Dala im nacrt za sklapanje jeste, a sve se proizvodi u Rusiji, kao sto se nekad golf sklapao uh Bosni za Jugotrziste. Ali mene vise brine sto I’m isporucuju MI-28 koje smo mi platili I spremni sede a sada idu u Iran. A mi smo bacili lovu. Plus rusija ima oko 250 MIG 29K, zadnju generaciju pre 35ce. Ali ne lete jer su ameri od moldavije kupili 20 kom. 97me. koji su svi mladji od nasih, I imaju jos 20 godina naleta.

    1. MiG 29 je kc od aviona

      najveci promasaj ruske avio industrije

      avion koji nema nijednu vazdusnu pobedu

      za njega ne treba radar, vidi se po dimu koji ostavlja ko probusen chunak

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *