НЕ САМО АВИОНИ СУ-35: “РУСИЈА ЈЕ ДАЛА И ЛИЦЕНЦУ ЗА ЊИХОВУ ПРОИЗВОДЊУ У ИРАНУ”

Иран ће моћи да производи овај ловац у земљи од унапред направљених делова, са потенцијалом да повећа своју флоту Су-35 на стотину авиона у кратком року.

Многи стручњаци сматрају да је главни облик плаћања за непрекидан проток дронова и муниције из Ирана у Русију 24 борбена авиона Су-35 које је Кремљ почео да испоручује у априлу 2023. године. Међутим, то није било довољно, или је помоћ Ирана порасла у мери у којој је Техеран сада добио и лиценцу за производњу овог типа авиона.

Извјештавајући о новом споразуму између двије партнерске земље, медији у Русији и Ирану напомињу да овај облик сарадње отвара врата за производњу 48 до 72 ловца на територији Ирана. Ово укључује не само Су-35, већ и једноставнији двосед Су-30, оба изведена из совјетског Су-27.

На основу досадашњих руских пракси за лиценцирање производње Су-30, то вероватно значи локално склапање авиона из унапред направљених подсистема и делова. У практичном смислу, ово ће омогућити Ирану не само да ажурира своје постојеће ваздухопловне снаге, већ и да брзо подигне своје ваздушне капацитете на потпуно нови ниво.

Su-35S-,-F-16,-Aljaska© Printscreen NORAD

Чак су и почетна 24 спремна за употребу Су-35 већ променила равнотежу у корист Ирана. Поготово зато што су ови авиони пребачени у тако кратком року, јер су већ били произведени у време споразума, само скупљајући прашину у складишту. Првобитно намењен Египту, авион је остао непродат након што је Каиро одустао од уговора од две милијарде долара са Москвом, опрезан од америчких санкција за куповину руског оружја.

Метафорички, садашње иранске ваздухопловне снаге су нешто између антикварнице и зоолошког врта. Ту се мешају многи различити авиони: остаци америчких залиха пре Исламске револуције, кинески увоз и совјетски авиони које су ирачки пилоти донели 1991. године.

Колико од декларативно доступних 68 F-4 Phantom, 43 F-14 Tomcat, 24 Chengdu J-7 (кинеска копија МиГ-21), 35 МиГ-29 и других авиона de facto још увек може да учествује у борбеним мисијама је велико питање.

Споразум са русијом нуди Техерану потенцијал за набавку скоро 100 Су-35, ефективно удвостручавајући његову флоту са борбено спремним и униформисаним авионима, што заузврат поједностављује одржавање на дужи рок. Ово би могло значајно да промени регионални однос снага.

Да не спомињемо, Русија се обавезала да ће побољшати иранску копнену противваздушну одбрану. У августу 2024. године, медији су навели да је Москва испоручила ракетне системе противваздушне одбране С-400 за заштиту иранских нуклеарних локација. Осим тога, Иран је такође потврдио да је од Русије примио јуришне хеликоптере Ми-28 и лаке борбене/тренажне авионе Јак-130.

5 коментара на “НЕ САМО АВИОНИ СУ-35: “РУСИЈА ЈЕ ДАЛА И ЛИЦЕНЦУ ЗА ЊИХОВУ ПРОИЗВОДЊУ У ИРАНУ”

  1. Ma Dala licencu nije, Dala im nacrt za sklapanje jeste, a sve se proizvodi u Rusiji, kao sto se nekad golf sklapao uh Bosni za Jugotrziste. Ali mene vise brine sto I’m isporucuju MI-28 koje smo mi platili I spremni sede a sada idu u Iran. A mi smo bacili lovu. Plus rusija ima oko 250 MIG 29K, zadnju generaciju pre 35ce. Ali ne lete jer su ameri od moldavije kupili 20 kom. 97me. koji su svi mladji od nasih, I imaju jos 20 godina naleta.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *