Британски одбрамбени извори оптужили су трупе Зеленског да троше скупо оружје и опрему.
НАТО је у сукобу са Украјином око њене тактике на бојном пољу, а британски одбрамбени извори оптужују војску Владимира Зеленског за расипање скупог оружја и опреме, открива The Sunday Telegraph.
Сматра се да украјинска војска комбинују оружје које је донирао Запад са тактиком совјетског типа, у погрешном кораку који је довео до значајне количине протраћеног НАТО наоружања.
Руска тактика даје предност маси јефтине ватрене моћи у односу на прецизне нападе у стилу НАТО.
Британски војник који је обучавао Украјинце у Украјини рекао је за The Sunday Telegraph да ће украјински борци користите NLAW које је донирала Велика Британија „као да су РПГ“, а то су јефтини руски бацачи граната на ракетни погон.
NLAW је противтенковска ракета за једнократну употребу која кошта око 20.000 фунти по комаду, а дизајнирана је да се користи за прецизне нападе на непријатељски оклоп. Велика Британија је Кијеву испоручила више од 5.000 комада.
Извор је рекао да су Украјинци морали да доставе видео снимке правилног коришћења оружја, али примљени снимци показују како украјински борци “напамет” испаљују пет или шест NLAW ка руским линијама у исто време – салве које коштају више од 100.000 фунти свака.
Русија производи јефтину ватрену моћ у огромним количинама којима НАТО не може да парира, пошто алијанса производи мање количине високотехнолошког оружја дизајнираног за комбиновано оружје, тактику маневарског ратовања.
Комбиновано оружје је метода ратовања у којој трупе надмашују непријатеља уз координисану артиљеријску, оклопну и ваздушну подршку. Захтева веома прецизно оружје, поуздане комуникације и високо обучене команданте који имају дубинско знање о целом бојном пољу.
Русија преферира да њене јединице делују независније једна од друге, са „једнократним“ трупама које се гурају напред тако да се масе артиљерије могу преместити у позицију да смрви непријатеља. Ретко користи тенкове за нападе, уместо да их користи за “бомбардовање” непријатеља из даљине.
Извори су рекли да никада није било довољно времена да се Украјинци подуче напредној НАТО тактици, упоређујући обуку одржану у Великој Британији и Украјини са сажетим курсевима које су похађали британски резервисти, који вишемесечне обуке сажимају у двонедељне пакете.
Не само да је недостајало времена, већ се наводи да су украјинске трупе често оклевале да усвоје доктрину НАТО, тврдећи да је то неприкладно за услове на терену које западни инструктори нису искусили.
Ове несугласице би могле да постану озбиљне, рекао је извор, када би тренери британске војске у Украјини једном приликом посегнули за својим оружјем због претње насиљем.
НАТО има став „ништа не остаје иза“ према опреми и оружју због њихове високе цене и доктринарног значаја.
Извори су рекли да су украјинске трупе у више наврата остављале командне јединице за лансирање пројектила Javelin, које се могу поново користити и наводно коштају више од 100.000 долара (80.000 фунти), на бојном пољу, пошто украхинска војска наводно задржава поглед на своју опрему и оружје у совјетском стилу, за полу-једнократну употребу.
Ово је наводно довело до тога да су руске снаге заробиле релативно велике количине Javelin, као и њихових пројектила и лансирних цеви.
Извор из руске војске рекао је да он и његова јединица често наилазе на залихе противтенковског оружја које су напустиле украјинске снаге.„Руска војска сада вероватно има више Javelin него британска“, рекао је британски извор, додајући да иако су он и његове колеге подржали борбу Украјине против Русије, напор да се подржи Кијев „изграђен је око лажи“.
Велика Британија је донирала Украјини више од 10.000 комада противтенковског оружја, међу којима је и “хиљаде” Javelin. Џејмс Картлиџ, бивши министар за набавку одбране, рекао је у априлу прошле године да британске залихе Javelin неће бити попуњене до „2027. и 2028. године“.
Британија је такође донирала Украјини стотине високо прецизних пројектила Brimstone, које могу користити или авиони или трупе за напад на копнене циљеве.
Наводи се да би украјински борци често промашили мете са овим ракетама јер су користиле старије системе мапирања из совјетског доба.
Извори су такође описали случајеве корупције приликом обуке украјинских трупа у Украјини.
Камиони са опремом повремено би нестајали, а пошиљке возила би стизале у јединице без делова, „укључујући појасеве“.
Украјина је затражила да западни савезници испоруче више залиха јефтине ватрене моћи, што је довело до тога да европске земље претражују бивше земље Варшавског пакта, попут Бугарске, у потрази за њиховим старим залихама совјетског оружја.
Након што се украјинска 155. бригада, која је у потпуности обучена за НАТО у Француској, распала ове зиме због „потпуног организационог хаоса“ и великих губитака, неки украјински официри су се успротивили НАТО методама обуке.
Сергеј Филимонов, командант украјинског 108. батаљона, рекао је: „Методе обуке НАТО често нису у складу са реалношћу савременог ратовања”.
„Страна обука, осим ако није прилагођена украјинским условима и интегрисана у (постојећу) праксу јединица, није само неефикасна већ и опасна”.
Додао је да зна за „10 таквих бригада” са сличним проблемима као 155.
Анализа коју је спровела Истраживачка служба америчког Конгреса у марту 2024. године закључила је да се придржавање доктрине совјетског типа међу високим украјинским официрима повећало од почетка рата.
У њему се наводи да је генерал Олександар Сирски, који је етнички Рус и изучио занат у Московској вишој војној командној школи осамдесетих година прошлог века, именован за украјинског главнокомандујућег 2024. године.
У документу немачке војске који је процурио 2023. године, наводи се да украјинске снаге игноришу лекције научене током западне обуке, негирајући предности НАТО оружја и тактике.
У њему се наводи да Украјина разбија формације у стилу НАТО на мање јединице и да се не прилагођава западном маневарском рату, окривљујући украјинску „оперативну доктрину“ која је била укоријењена у њеном официрском кору.
Министарство одбране УК је саопштило да је подршка Велике Британије Украјини била „гвоздена“ и нагласило да је обезбедило више од 52.000 украјинских регрута са „виталним вештинама на бојном пољу за повратак на линију фронта“.
Додаје се: „Мисија обуке је вођена обавештајним подацима и развија се по потреби, у складу са упутствима украјинског Генералштаба“.
За коментар је контактирана украјинска војска. НАТО је одбио да коментарише.
Америчка тактика се заснива на тоталној надмоћи и превласти, поготово у ваздуху.
Њихова тактика није заснована на пројекцију ватрене моћи какву пројектују Руске трупе где не можете наручити ударе (рецимо А-10) стотинак метара испред вас и зауставити непријатеља.
На делу имамо два стила ратовања, или две школе, на крају ће се видети која је успешнија и боља..
Imaju Amerikanci takvu taktiku u ratovima koji su vodili, većinu neuspešno. Pitao bi ih da su u ratu poput Rusije, gde druga strana ima isti broj trupe i isto naoružanje. Iskreno, ne mislim da bi mogli izdržati sa Ukrajincima. Amerikanci nisu mogli da ostvare ciljeve ni u jednom ratu, gde su ratovali na bliskom istoku. A vredi da se kaže da njihovi neprijatelji nisu imali pomoć kakvu danas ima Ukrajina.
Мени се чини да само на први поглед изгледа да су неуспешно водили ратове на близком истоку, они немају циљ да победе у рату, присвоје, развијају ту земљу, њихов једини циљ је да ратна машина ради константно, да влада хаос и да за то време израбљују природне ресурсе те земље. Што врло успешно раде.