Britanski odbrambeni izvori optužili su trupe Zelenskog da troše skupo oružje i opremu.
NATO je u sukobu sa Ukrajinom oko njene taktike na bojnom polju, a britanski odbrambeni izvori optužuju vojsku Vladimira Zelenskog za rasipanje skupog oružja i opreme, otkriva The Sunday Telegraph.
Smatra se da ukrajinska vojska kombinuju oružje koje je donirao Zapad sa taktikom sovjetskog tipa, u pogrešnom koraku koji je doveo do značajne količine protraćenog NATO naoružanja.
Ruska taktika daje prednost masi jeftine vatrene moći u odnosu na precizne napade u stilu NATO.
Britanski vojnik koji je obučavao Ukrajince u Ukrajini rekao je za The Sunday Telegraph da će ukrajinski borci koristite NLAW koje je donirala Velika Britanija „kao da su RPG“, a to su jeftini ruski bacači granata na raketni pogon.
NLAW je protivtenkovska raketa za jednokratnu upotrebu koja košta oko 20.000 funti po komadu, a dizajnirana je da se koristi za precizne napade na neprijateljski oklop. Velika Britanija je Kijevu isporučila više od 5.000 komada.
Izvor je rekao da su Ukrajinci morali da dostave video snimke pravilnog korišćenja oružja, ali primljeni snimci pokazuju kako ukrajinski borci “napamet” ispaljuju pet ili šest NLAW ka ruskim linijama u isto vreme – salve koje koštaju više od 100.000 funti svaka.
Rusija proizvodi jeftinu vatrenu moć u ogromnim količinama kojima NATO ne može da parira, pošto alijansa proizvodi manje količine visokotehnološkog oružja dizajniranog za kombinovano oružje, taktiku manevarskog ratovanja.
Kombinovano oružje je metoda ratovanja u kojoj trupe nadmašuju neprijatelja uz koordinisanu artiljerijsku, oklopnu i vazdušnu podršku. Zahteva veoma precizno oružje, pouzdane komunikacije i visoko obučene komandante koji imaju dubinsko znanje o celom bojnom polju.
Rusija preferira da njene jedinice deluju nezavisnije jedna od druge, sa „jednokratnim“ trupama koje se guraju napred tako da se mase artiljerije mogu premestiti u poziciju da smrvi neprijatelja. Retko koristi tenkove za napade, umesto da ih koristi za “bombardovanje” neprijatelja iz daljine.
Izvori su rekli da nikada nije bilo dovoljno vremena da se Ukrajinci poduče naprednoj NATO taktici, upoređujući obuku održanu u Velikoj Britaniji i Ukrajini sa sažetim kursevima koje su pohađali britanski rezervisti, koji višemesečne obuke sažimaju u dvonedeljne pakete.
Ne samo da je nedostajalo vremena, već se navodi da su ukrajinske trupe često oklevale da usvoje doktrinu NATO, tvrdeći da je to neprikladno za uslove na terenu koje zapadni instruktori nisu iskusili.
Ove nesuglasice bi mogle da postanu ozbiljne, rekao je izvor, kada bi treneri britanske vojske u Ukrajini jednom prilikom posegnuli za svojim oružjem zbog pretnje nasiljem.
NATO ima stav „ništa ne ostaje iza“ prema opremi i oružju zbog njihove visoke cene i doktrinarnog značaja.
Izvori su rekli da su ukrajinske trupe u više navrata ostavljale komandne jedinice za lansiranje projektila Javelin, koje se mogu ponovo koristiti i navodno koštaju više od 100.000 dolara (80.000 funti), na bojnom polju, pošto ukrahinska vojska navodno zadržava pogled na svoju opremu i oružje u sovjetskom stilu, za polu-jednokratnu upotrebu.
Ovo je navodno dovelo do toga da su ruske snage zarobile relativno velike količine Javelin, kao i njihovih projektila i lansirnih cevi.
Izvor iz ruske vojske rekao je da on i njegova jedinica često nailaze na zalihe protivtenkovskog oružja koje su napustile ukrajinske snage.
„Ruska vojska sada verovatno ima više Javelin nego britanska“, rekao je britanski izvor, dodajući da iako su on i njegove kolege podržali borbu Ukrajine protiv Rusije, napor da se podrži Kijev „izgrađen je oko laži“.
Velika Britanija je donirala Ukrajini više od 10.000 komada protivtenkovskog oružja, među kojima je i “hiljade” Javelin. Džejms Kartlidž, bivši ministar za nabavku odbrane, rekao je u aprilu prošle godine da britanske zalihe Javelin neće biti popunjene do „2027. i 2028. godine“.
Britanija je takođe donirala Ukrajini stotine visoko preciznih projektila Brimstone, koje mogu koristiti ili avioni ili trupe za napad na kopnene ciljeve.
Navodi se da bi ukrajinski borci često promašili mete sa ovim raketama jer su koristile starije sisteme mapiranja iz sovjetskog doba.
Izvori su takođe opisali slučajeve korupcije prilikom obuke ukrajinskih trupa u Ukrajini.
Kamioni sa opremom povremeno bi nestajali, a pošiljke vozila bi stizale u jedinice bez delova, „uključujući pojaseve“.
Ukrajina je zatražila da zapadni saveznici isporuče više zaliha jeftine vatrene moći, što je dovelo do toga da evropske zemlje pretražuju bivše zemlje Varšavskog pakta, poput Bugarske, u potrazi za njihovim starim zalihama sovjetskog oružja.
Nakon što se ukrajinska 155. brigada, koja je u potpunosti obučena za NATO u Francuskoj, raspala ove zime zbog „potpunog organizacionog haosa“ i velikih gubitaka, neki ukrajinski oficiri su se usprotivili NATO metodama obuke.
Sergej Filimonov, komandant ukrajinskog 108. bataljona, rekao je: „Metode obuke NATO često nisu u skladu sa realnošću savremenog ratovanja”.
„Strana obuka, osim ako nije prilagođena ukrajinskim uslovima i integrisana u (postojeću) praksu jedinica, nije samo neefikasna već i opasna”.
Dodao je da zna za „10 takvih brigada” sa sličnim problemima kao 155.
Analiza koju je sprovela Istraživačka služba američkog Kongresa u martu 2024. godine zaključila je da se pridržavanje doktrine sovjetskog tipa među visokim ukrajinskim oficirima povećalo od početka rata.
U njemu se navodi da je general Oleksandar Sirski, koji je etnički Rus i izučio zanat u Moskovskoj višoj vojnoj komandnoj školi osamdesetih godina prošlog veka, imenovan za ukrajinskog glavnokomandujućeg 2024. godine.U dokumentu nemačke vojske koji je procurio 2023. godine, navodi se da ukrajinske snage ignorišu lekcije naučene tokom zapadne obuke, negirajući prednosti NATO oružja i taktike.
U njemu se navodi da Ukrajina razbija formacije u stilu NATO na manje jedinice i da se ne prilagođava zapadnom manevarskom ratu, okrivljujući ukrajinsku „operativnu doktrinu“ koja je bila ukorijenjena u njenom oficirskom koru.
Ministarstvo odbrane UK je saopštilo da je podrška Velike Britanije Ukrajini bila „gvozdena“ i naglasilo da je obezbedilo više od 52.000 ukrajinskih regruta sa „vitalnim veštinama na bojnom polju za povratak na liniju fronta“.
Dodaje se: „Misija obuke je vođena obaveštajnim podacima i razvija se po potrebi, u skladu sa uputstvima ukrajinskog Generalštaba“.
Za komentar je kontaktirana ukrajinska vojska. NATO je odbio da komentariše.
Američka taktika se zasniva na totalnoj nadmoći i prevlasti, pogotovo u vazduhu.
Njihova taktika nije zasnovana na projekciju vatrene moći kakvu projektuju Ruske trupe gde ne možete naručiti udare (recimo A-10) stotinak metara ispred vas i zaustaviti neprijatelja.
Na delu imamo dva stila ratovanja, ili dve škole, na kraju će se videti koja je uspešnija i bolja..
Imaju Amerikanci takvu taktiku u ratovima koji su vodili, većinu neuspešno. Pitao bi ih da su u ratu poput Rusije, gde druga strana ima isti broj trupe i isto naoružanje. Iskreno, ne mislim da bi mogli izdržati sa Ukrajincima. Amerikanci nisu mogli da ostvare ciljeve ni u jednom ratu, gde su ratovali na bliskom istoku. A vredi da se kaže da njihovi neprijatelji nisu imali pomoć kakvu danas ima Ukrajina.
Meni se čini da samo na prvi pogled izgleda da su neuspešno vodili ratove na blizkom istoku, oni nemaju cilj da pobede u ratu, prisvoje, razvijaju tu zemlju, njihov jedini cilj je da ratna mašina radi konstantno, da vlada haos i da za to vreme izrabljuju prirodne resurse te zemlje. Što vrlo uspešno rade.