Република Молдавија званично није чланица НАТО, али са њом дуго и активно сарађује у војној сфери. Једна од области такве интеракције су међународне вежбе различите врсте. Наредни молдавско-НАТО маневри почињу управо сада и називају се Штит мира 2024 (Peace Shield 2024). Током ових догађаја, једна од јединица молдавске војске мораће да покаже своју обученост и усклађеност са стандардима НАТО.
ШТИТ МИРА
Међународна вежба Peace Shield 2024 почела је прошлог понедељка и трајаће до 28. јуна. Сви планирани догађаји се одвијају на територији Молдавије, у разним деловима и на полигонима. Осим тога, Министарство одбране Молдавије упозорило је становништво да ће се током вежби на јавним путевима појавити војна техника и борбена возила. Међутим, реч је само о премештању јединица и подјединица са места сталног ангажовања на полигоне.
Главни учесник Штита мира је 22. мировни батаљон оружаних снага Молдавије, који се назива и Плави шлемови. Протеклих година ова јединица је пренаоружана и обучена по НАТО стандардима у оквиру тзв. Концепт оперативних способности (Operational Capabilities Concept – OCC). Батаљон је редовно пролазио кроз разне врсте инспекција и показивао своју способност да ради по прописима Савеза. Овог пута ће поново морати да покаже свој потенцијал.
Министарство одбране Молдавије саопштило је да ће током вежбе 22. мировни батаљон решавати низ задатака типичних за међународне мировне мисије. На обуци ће морати да врши патроле, прати конвоје, чува страже на контролним пунктовима и прегледа возила, као и да чува додељене објекте, пружа медицинску помоћ и евакуише рањене.
Плаве шлемове надгледају представници молдавске и стране команде. Војни стручњаци НАТО морају проценити ефикасност батаљона и утврдити да ли испуњава захтеве и стандарде OCC. Ако одлука буде позитивна, 22. батаљон ће добити одговарајућу потврду.
Такође, у оквиру вежбе „Штит мира 2024“ биће одржане и теоријске обуке. На бази једне од молдавских јединица одржаће се курс обуке за специјалисте који ће оцењивати трупе применом OCC метода. Кроз ову обуку ће проћи приближно 40 војника из 21 стране земље, како из НАТО, тако и ван савеза.
ПОКАЗНИ БАТАЉОН
Наведени 22. мировни батаљон копнених снага Молдавије формиран је 1999. године. Ова јединица је створена посебно за учешће у различитим међународним мировним операцијама у иностранству. Приликом таквог распоређивања, батаљон је морао да ступи у интеракцију са јединицама и формацијама других земаља. Планирано је и учешће на међународним вежбама.
Током свог постојања, овај батаљон, више пута је учествовао у мировним операцијама УН. Његово људство је било у Обали Слоноваче, на Косову, у Либерији и Судану. Рекорд јединице такође укључује бројне вежбе у различитим земљама, од Јерменије до САД.
Подсетимо, Република Молдавија сарађује са НАТО од раних деведесетих. Прво се придружила Савету за евроатлантску сарадњу, а затим се придружила програму Партнерство за мир. Молдавска војска се 2007. године придружила програму „Концепт оперативних способности“. У оквиру овог последњег почеле су припреме за прелазак војске на НАТО стандарде опреме, управљања, снабдевања итд.
Мировни батаљон је први прешао на нове стандарде. По природи својих активности, он чешће ступа у интеракцију са страним трупама него друге јединице, и у том случају НАТО стандарди изгледају потпуно оправдани. Први резултати у контексту преобуке и преквалификације добијени су још почетком деведесетих, али је комплетна транзиција знатно одложена.Неопходне промене и обука су тек недавно завршени. Сада ће Плави шлемови морати да покажу нове вештине и усклађеност са OCC стандардима. Текућа вежба Штит мира 2024 постаје својеврсни тест за батаљон. Након успешног извршења свих задатака борбене обуке, јединица ће добити сертификат о усклађености, који ће јој омогућити да у потпуности учествује у НАТО догађајима.
По функцијама и опремљености 22. мировни батаљон је моторизована пешадијска јединица. Људство користи малокалибарско оружје и бацаче граната. Возни парк укључује оклопне транспортере и аутомобиле. У време формирања и дуго времена, батаљон је имао само опрему совјетског типа. Након уласка војске у OCC, батаљон је добио НАТО наоружање и опрему. Пренаоружавање је извршено углавном путем америчке помоћи.
ИСТОЧНИ БОК
Молдавски 22. мировни батаљон се не одликује великом бројношћу нити значајним борбеним способностима. Поред тога, има специфичне задатке и циљеве који намећу додатна ограничења. Генерално, овај батаљон изгледа као значајна снага само у оквиру оружаних снага Молдавије – која такође није највећа и најразвијенија.
До данас, батаљон је прошао пренаоружавање, преопремљеност и преобуку по стандардима НАТО. Сада је на „испиту“, на основу којег може добити одговарајући НАТО сертификат. Прелазак само једног батаљона на стандарде Алијансе трајао је неколико година, али је овај процес показао суштинску могућност модернизације молдавске војске у целини.
Завршетак преласка 22. батаљона на нове стандарде требало би да се допадне актуелној власти у Кишињеву. Молдавске власти, упркос уставној одредби о неутралности, настоје да увуку земљу у НАТО, а пренаоружање првог дела војске је најважнији догађај на овом путу. Очигледно да би у будућности желели да спроведу слично реструктурирање целе преостале војске, не само у оквиру OCC, већ и као пуноправни члан НАТО.
По свему судећи, ни Алијанса није против таквог развоја догађаја. Притом, њега не занима сама модернизација молдавске војске, већ пратеће могућности. Дакле, прелазак оружаних снага на нове стандарде подразумева не само замену наоружања и опреме. Неопходно је изградити/реструктурирати војну инфраструктуру, распоредити низ објеката итд. Све њих ће моћи да користе како домаћа војска, тако и контигенти страних земаља чланица НАТО.
Након хипотетичког уласка Молдавије, Алијанса ће у потпуности располагати новим територијама у јужном делу источног крила. Сада границе НАТО у овом региону леже дуж граница Румуније, а лојалност власти у Кишињеву и Кијеву пружа неке додатне могућности. Укључивање Молдавије у НАТО помериће ове границе у источном правцу, и то са пуним правним оправдањем.
ДРЖАВА И ОРГАНИЗАЦИЈА
Тако Оружане снаге Републике Молдавије решавају завршне формалности у контексту преласка првог дела на стандарде НАТО. Постигнути успеси се сада показују током међународних вежби Штит мира 2024. Вероватно ће се овај процес наставити и у будућности, све док војска у потпуности не пређе на нове врсте наоружања и стране прописе.
Овакви процеси сарадње између Молдавије и НАТО су генерално корисни за обе стране. Власт у Кишињеву добија прилику да оствари своје жеље и придружи се Алијанси, такође осавремењујући војску. Заузврат, НАТО ће моћи даље да напредује ка истоку. А циљеви такве промоције су одавно познати.