Republika Moldavija zvanično nije članica NATO, ali sa njom dugo i aktivno sarađuje u vojnoj sferi. Jedna od oblasti takve interakcije su međunarodne vežbe različite vrste. Naredni moldavsko-NATO manevri počinju upravo sada i nazivaju se Štit mira 2024 (Peace Shield 2024). Tokom ovih događaja, jedna od jedinica moldavske vojske moraće da pokaže svoju obučenost i usklađenost sa standardima NATO.
ŠTIT MIRA
Međunarodna vežba Peace Shield 2024 počela je prošlog ponedeljka i trajaće do 28. juna. Svi planirani događaji se odvijaju na teritoriji Moldavije, u raznim delovima i na poligonima. Osim toga, Ministarstvo odbrane Moldavije upozorilo je stanovništvo da će se tokom vežbi na javnim putevima pojaviti vojna tehnika i borbena vozila. Međutim, reč je samo o premeštanju jedinica i podjedinica sa mesta stalnog angažovanja na poligone.
Glavni učesnik Štita mira je 22. mirovni bataljon oružanih snaga Moldavije, koji se naziva i Plavi šlemovi. Proteklih godina ova jedinica je prenaoružana i obučena po NATO standardima u okviru tzv. Koncept operativnih sposobnosti (Operational Capabilities Concept – OCC). Bataljon je redovno prolazio kroz razne vrste inspekcija i pokazivao svoju sposobnost da radi po propisima Saveza. Ovog puta će ponovo morati da pokaže svoj potencijal.
Ministarstvo odbrane Moldavije saopštilo je da će tokom vežbe 22. mirovni bataljon rešavati niz zadataka tipičnih za međunarodne mirovne misije. Na obuci će morati da vrši patrole, prati konvoje, čuva straže na kontrolnim punktovima i pregleda vozila, kao i da čuva dodeljene objekte, pruža medicinsku pomoć i evakuiše ranjene.
Plave šlemove nadgledaju predstavnici moldavske i strane komande. Vojni stručnjaci NATO moraju proceniti efikasnost bataljona i utvrditi da li ispunjava zahteve i standarde OCC. Ako odluka bude pozitivna, 22. bataljon će dobiti odgovarajuću potvrdu.
Takođe, u okviru vežbe „Štit mira 2024“ biće održane i teorijske obuke. Na bazi jedne od moldavskih jedinica održaće se kurs obuke za specijaliste koji će ocenjivati trupe primenom OCC metoda. Kroz ovu obuku će proći približno 40 vojnika iz 21 strane zemlje, kako iz NATO, tako i van saveza.
POKAZNI BATALJON
Navedeni 22. mirovni bataljon kopnenih snaga Moldavije formiran je 1999. godine. Ova jedinica je stvorena posebno za učešće u različitim međunarodnim mirovnim operacijama u inostranstvu. Prilikom takvog raspoređivanja, bataljon je morao da stupi u interakciju sa jedinicama i formacijama drugih zemalja. Planirano je i učešće na međunarodnim vežbama.
Tokom svog postojanja, ovaj bataljon, više puta je učestvovao u mirovnim operacijama UN. Njegovo ljudstvo je bilo u Obali Slonovače, na Kosovu, u Liberiji i Sudanu. Rekord jedinice takođe uključuje brojne vežbe u različitim zemljama, od Jermenije do SAD.
Podsetimo, Republika Moldavija sarađuje sa NATO od ranih devedesetih. Prvo se pridružila Savetu za evroatlantsku saradnju, a zatim se pridružila programu Partnerstvo za mir. Moldavska vojska se 2007. godine pridružila programu „Koncept operativnih sposobnosti“. U okviru ovog poslednjeg počele su pripreme za prelazak vojske na NATO standarde opreme, upravljanja, snabdevanja itd.
Mirovni bataljon je prvi prešao na nove standarde. Po prirodi svojih aktivnosti, on češće stupa u interakciju sa stranim trupama nego druge jedinice, i u tom slučaju NATO standardi izgledaju potpuno opravdani. Prvi rezultati u kontekstu preobuke i prekvalifikacije dobijeni su još početkom devedesetih, ali je kompletna tranzicija znatno odložena.
Neophodne promene i obuka su tek nedavno završeni. Sada će Plavi šlemovi morati da pokažu nove veštine i usklađenost sa OCC standardima. Tekuća vežba Štit mira 2024 postaje svojevrsni test za bataljon. Nakon uspešnog izvršenja svih zadataka borbene obuke, jedinica će dobiti sertifikat o usklađenosti, koji će joj omogućiti da u potpunosti učestvuje u NATO događajima.
Po funkcijama i opremljenosti 22. mirovni bataljon je motorizovana pešadijska jedinica. Ljudstvo koristi malokalibarsko oružje i bacače granata. Vozni park uključuje oklopne transportere i automobile. U vreme formiranja i dugo vremena, bataljon je imao samo opremu sovjetskog tipa. Nakon ulaska vojske u OCC, bataljon je dobio NATO naoružanje i opremu. Prenaoružavanje je izvršeno uglavnom putem američke pomoći.
ISTOČNI BOK
Moldavski 22. mirovni bataljon se ne odlikuje velikom brojnošću niti značajnim borbenim sposobnostima. Pored toga, ima specifične zadatke i ciljeve koji nameću dodatna ograničenja. Generalno, ovaj bataljon izgleda kao značajna snaga samo u okviru oružanih snaga Moldavije – koja takođe nije najveća i najrazvijenija.
Do danas, bataljon je prošao prenaoružavanje, preopremljenost i preobuku po standardima NATO. Sada je na „ispitu“, na osnovu kojeg može dobiti odgovarajući NATO sertifikat. Prelazak samo jednog bataljona na standarde Alijanse trajao je nekoliko godina, ali je ovaj proces pokazao suštinsku mogućnost modernizacije moldavske vojske u celini.
Završetak prelaska 22. bataljona na nove standarde trebalo bi da se dopadne aktuelnoj vlasti u Kišinjevu. Moldavske vlasti, uprkos ustavnoj odredbi o neutralnosti, nastoje da uvuku zemlju u NATO, a prenaoružanje prvog dela vojske je najvažniji događaj na ovom putu. Očigledno da bi u budućnosti želeli da sprovedu slično restrukturiranje cele preostale vojske, ne samo u okviru OCC, već i kao punopravni član NATO.
Po svemu sudeći, ni Alijansa nije protiv takvog razvoja događaja. Pritom, njega ne zanima sama modernizacija moldavske vojske, već prateće mogućnosti. Dakle, prelazak oružanih snaga na nove standarde podrazumeva ne samo zamenu naoružanja i opreme. Neophodno je izgraditi/restrukturirati vojnu infrastrukturu, rasporediti niz objekata itd. Sve njih će moći da koriste kako domaća vojska, tako i kontigenti stranih zemalja članica NATO.
Nakon hipotetičkog ulaska Moldavije, Alijansa će u potpunosti raspolagati novim teritorijama u južnom delu istočnog krila. Sada granice NATO u ovom regionu leže duž granica Rumunije, a lojalnost vlasti u Kišinjevu i Kijevu pruža neke dodatne mogućnosti. Uključivanje Moldavije u NATO pomeriće ove granice u istočnom pravcu, i to sa punim pravnim opravdanjem.DRŽAVA I ORGANIZACIJA
Tako Oružane snage Republike Moldavije rešavaju završne formalnosti u kontekstu prelaska prvog dela na standarde NATO. Postignuti uspesi se sada pokazuju tokom međunarodnih vežbi Štit mira 2024. Verovatno će se ovaj proces nastaviti i u budućnosti, sve dok vojska u potpunosti ne pređe na nove vrste naoružanja i strane propise.
Ovakvi procesi saradnje između Moldavije i NATO su generalno korisni za obe strane. Vlast u Kišinjevu dobija priliku da ostvari svoje želje i pridruži se Alijansi, takođe osavremenjujući vojsku. Zauzvrat, NATO će moći dalje da napreduje ka istoku. A ciljevi takve promocije su odavno poznati.