“NATO BI SE DIREKTNO BORIO PROTIV RUSIJE, DA OVA KOJIM SLUČAJEM NEMA NUKLEARNO ORUŽJE”

Predsednik Vojnog komiteta NATO admiral Rob Bauer istakao je ključnu ulogu ruskih nuklearnih snaga u odvraćanju zapadnog sveta od direktnog ulaska u otvoreni sukob sa Moskvom.

Govoreći 10. novembra tokom samita odbrane u Češkoj, predsedavajući je naveo da je ruski nuklearni arsenal centralni faktor koji je razlikuje od talibana u Avganistanu u pogledu njene sposobnosti da se bori protiv snaga NATO. „Apsolutno sam siguran da Rusi nisu imali nuklearno oružje, mi bismo bili u Ukrajini i izbacili ih“, dodao je on. Njegove izjave prate dosledne aluzije na mogućnost nuklearne eskalacije od strane ruskih zvaničnika i mogu se tumačiti u kontekstu značajnog pada položaja ruskih konvencionalnih snaga nakon raspada Sovjetskog Saveza. Iako su Oružane snage Rusije i dalje u velikoj meri manje od snaga kolektivnog zapadnog bloka, međutim, masovno širenje njenih kopnenih snaga i odbrambenog sektora od početka 2022. godine, oštro smanjenje zapadnih vazdušnih i kopnenih snaga u poslednjih 20 godina, a posebno velike neefikasnosti u evropskim vojskama, navele su nekoliko analitičara da procene da su tvrdnje o konvencionalnoj superiornosti NATO u velikoj meri preuveličane.

da-li-bi-rusija-mogla-da-pomogne-severnoj-koreji-svojim-raketnim-i-nuklearnim-programom© Министерство обороны Российской Федерации

Bezbednosni analitičari decenijama aludiraju na važnost nuklearnog oružja kao vitalnog sredstva za odvraćanje zapadnih vojnih ofanziva, što se smatra ključnim razlogom za snažna ulaganja Rusije, Kine i Severne Koreje u svoje nuklearne arsenale, jer sve tri vide značajne pretnje zapadnih napada . Uprkos ruskom nuklearnom odvraćanju, koje je i dalje daleko najveće na svetu, pozivi iz zapadnog sveta, a posebno unutar Evrope, na eskalaciju zapadnih borbenih operacija u Ukrajini su široko rasprostranjeni. Izjava admirala Bauera dolazi u trenutku kada Britanija i Francuska snažno lobiraju kod Sjedinjenih Država da dozvole izvođenje zajedničkih udara krstarećih raketa iz Ukrajine duboko na rusku teritoriju, dok je francuski predsednik Emanuel Makron od tada izjavio da je veće raspoređivanje kopnenih snaga u Ukrajini nisu isključeni kao deo politike da „učini sve što je neophodno da spreči Rusiju da pobedi u ovom ratu“. Francuska vlada je naročito počela da razmatra opcije za veće raspoređivanje kopnenih snaga u Ukrajini od juna 2023. godine, dok su pozive da se takve opcije razmotre uputile ličnosti poput estonske premijerke Kaje Kalas, poljskog ministra inostranih poslova Radoslava Sikorskog, litvanskog ministra spoljnih poslova Gabrijeliusa Landsbergisa , i finska ministarka spoljnih poslova Elina Valtonen.

lansiranje-raketa-storm-shadow-sa-frontovskog-bombardera-su-24-ukrajinske-avijacije-foto© Міністерство оборони України

Dok je Bajdenova administracija dosledno zauzimala mnogo manje “jastrebov stav” po tom pitanju nego njeni evropski saveznici, očekuje se da će inauguracija druge Trampove administracije u januaru 2025. godine značajno dodatno proširiti rascep, i na taj način ograničiti mogućnost da evropske države nastave sa značajnim raspoređivanje snaga zbog američkog protivljenja. Usred sve ekstremnijih ukrajinskih gubitaka, u zapadnom svetu se sve više javlja novi konsenzus da je sukob izgubljen i da zapadni blok treba da planira budućnost u kojoj je velika većina Ukrajine, ako ne i cela teritorija, pod ruskom kontrolu ili uticaj. Iako nisu eskalirali na operacije do nivoa koje zagovaraju mnogi tvrdolinijaški evropski lideri, zapadni savetnici, logističari, borci i drugo ljudstvo su ipak odigrali veoma važnu ulogu na terenu u ukrajinskom sukobu od početka 2022. godine, počevši od britanskih kraljevskih marinaca raspoređenih na frontu borbene operacije najkasnije od aprila te godine, savetnicima SAS koji su navodno podržavali oklopne ofanzive na ruske položaje.

Uništeni ukrajinski tenkovi© Министерство обороны Российской Федерации

Nedavno je američka Forward Observations Group potvrdila raspoređivanje svog osoblja za podršku ukrajinskoj ofanzivi na rusku oblast Kursk, pri čemu su se pojavili izveštaji o velikom broju pripadnika ljudstva koje govori engleski, poljski i francuski jezik u regionu. Zapadne kopnene snage, koje su često delovale kao dobrovoljci ili izvođači, igrale su centralnu ulogu na linijama fronta tokom celog sukoba, iako ne u razmerama na koje se pozivaju admiral Bauer i drugi koji su aludirali na moguće otvorenije raspoređivanje za sukob višeg nivoa. Dakle, iako su ruske nuklearne snage odvratile Zapad od eskalacije u otvoreni rat, one nisu uspele da odvrate veoma značajan zapadni doprinos ratnim naporima, uključujući i raspoređivanje ljudstva na frontu.

2 komentara na ““NATO BI SE DIREKTNO BORIO PROTIV RUSIJE, DA OVA KOJIM SLUČAJEM NEMA NUKLEARNO ORUŽJE”

  1. Samo hvalisanje ne prestaje. Isto kao što Patriot sistem obara Ruske projektile sa 99% preciznost, tako i NATO može pobediti Rusiju u konvencionalnim sukobom. Ako ćemo realno, NATO je učestvovao u nekoliko sukoba i do sada nikada nije pokazao neku izuzetnu nadmoć.
    Što se tiče Britanaca i Francuza. Pa što mole Ameriku da stane iza njih, zar oni nisu svetske sile?
    More što neće da vas Rusija dovede u red da nikada više ne pomislite na neprijateljstva prema svetu.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *