Председник Војног комитета НАТО адмирал Роб Бауер истакао је кључну улогу руских нуклеарних снага у одвраћању западног света од директног уласка у отворени сукоб са Москвом.
Говорећи 10. новембра током самита одбране у Чешкој, председавајући је навео да је руски нуклеарни арсенал централни фактор који је разликује од талибана у Авганистану у погледу њене способности да се бори против снага НАТО. „Апсолутно сам сигуран да Руси нису имали нуклеарно оружје, ми бисмо били у Украјини и избацили их“, додао је он. Његове изјаве прате доследне алузије на могућност нуклеарне ескалације од стране руских званичника и могу се тумачити у контексту значајног пада положаја руских конвенционалних снага након распада Совјетског Савеза. Иако су Оружане снаге Русије и даље у великој мери мање од снага колективног западног блока, међутим, масовно ширење њених копнених снага и одбрамбеног сектора од почетка 2022. године, оштро смањење западних ваздушних и копнених снага у последњих 20 година, а посебно велике неефикасности у европским војскама, навеле су неколико аналитичара да процене да су тврдње о конвенционалној супериорности НАТО у великој мери преувеличане.
Безбедносни аналитичари деценијама алудирају на важност нуклеарног оружја као виталног средства за одвраћање западних војних офанзива, што се сматра кључним разлогом за снажна улагања Русије, Кине и Северне Кореје у своје нуклеарне арсенале, јер све три виде значајне претње западних напада . Упркос руском нуклеарном одвраћању, које је и даље далеко највеће на свету, позиви из западног света, а посебно унутар Европе, на ескалацију западних борбених операција у Украјини су широко распрострањени. Изјава адмирала Бауера долази у тренутку када Британија и Француска снажно лобирају код Сједињених Држава да дозволе извођење заједничких удара крстарећих ракета из Украјине дубоко на руску територију, док је француски председник Емануел Макрон од тада изјавио да је веће распоређивање копнених снага у Украјини нису искључени као део политике да „учини све што је неопходно да спречи Русију да победи у овом рату“. Француска влада је нарочито почела да разматра опције за веће распоређивање копнених снага у Украјини од јуна 2023. године, док су позиве да се такве опције размотре упутиле личности попут естонске премијерке Каје Калас, пољског министра иностраних послова Радослава Сикорског, литванског министра спољних послова Габријелиуса Ландсбергиса , и финска министарка спољних послова Елина Валтонен.
Док је Бајденова администрација доследно заузимала много мање “јастребов став” по том питању него њени европски савезници, очекује се да ће инаугурација друге Трампове администрације у јануару 2025. године значајно додатно проширити расцеп, и на тај начин ограничити могућност да европске државе наставе са значајним распоређивање снага због америчког противљења. Усред све екстремнијих украјинских губитака, у западном свету се све више јавља нови консензус да је сукоб изгубљен и да западни блок треба да планира будућност у којој је велика већина Украјине, ако не и цела територија, под руском контролу или утицај. Иако нису ескалирали на операције до нивоа које заговарају многи тврдолинијашки европски лидери, западни саветници, логистичари, борци и друго људство су ипак одиграли веома важну улогу на терену у украјинском сукобу од почетка 2022. године, почевши од британских краљевских маринаца распоређених на фронту борбене операције најкасније од априла те године, саветницима САС који су наводно подржавали оклопне офанзиве на руске положаје.Недавно је америчка Forward Observations Group потврдила распоређивање свог особља за подршку украјинској офанзиви на руску област Курск, при чему су се појавили извештаји о великом броју припадника људства које говори енглески, пољски и француски језик у региону. Западне копнене снаге, које су често деловале као добровољци или извођачи, играле су централну улогу на линијама фронта током целог сукоба, иако не у размерама на које се позивају адмирал Бауер и други који су алудирали на могуће отвореније распоређивање за сукоб вишег нивоа. Дакле, иако су руске нуклеарне снаге одвратиле Запад од ескалације у отворени рат, оне нису успеле да одврате веома значајан западни допринос ратним напорима, укључујући и распоређивање људства на фронту.
Samo hvalisanje ne prestaje. Isto kao što Patriot sistem obara Ruske projektile sa 99% preciznost, tako i NATO može pobediti Rusiju u konvencionalnim sukobom. Ako ćemo realno, NATO je učestvovao u nekoliko sukoba i do sada nikada nije pokazao neku izuzetnu nadmoć.
Što se tiče Britanaca i Francuza. Pa što mole Ameriku da stane iza njih, zar oni nisu svetske sile?
More što neće da vas Rusija dovede u red da nikada više ne pomislite na neprijateljstva prema svetu.
Pa jeste li izbacili Talibane? Ili bese obrnuto…