Током претходних неколико часова, ракетне снаге армије РФ изводе масовни удар по циљевима широм територија под контролом украјинских јединица.
Према тренутно доступним информацијама, у нападу је учествовало неколико стотина ударних беспилотних летилица Герањ, тактички балистички системи Искандер, затим стратешки бомбардери Ту-95МС и Ту-160, као и ракетни бродови Црноморске флоте који су нанели ударе надзвучним Калибрима.
Највећи број експлозија забележен је у Кијевској области где су јуче откривене слабе тачке непријатељске ПВО омогућиле изузетно високу ефективност удара, али и у ширем рејону насељених пунктова Шостка и Конотоп Сумске области.
На мети су се нашли и значајни логистички и индустријски центри ОСУ као што су Черноморск, Одеса, Криви Рог, Павлоград и Дњепропетровск.
Циљеви ближи зони активних борбених дејстава на земљи као што су Краматорск, Харков или Изјум нашли су се на мети Искандера, док су најзападнији циљеви, укључујући ту Тернопољ, Хмељницки и Староконстантинов погођени Калибрима.
Циљеви удара
У овом тренутку нема поузданих информација о конкретним објектима који су могли бити поражени и очекујемо да ће о овоме бити могуће говорити у наредним часовима — упркос томе, ослањајући се на искуство претходних масовних удара, могуће је изнети одређене претпоставке о вероватним приоритетним циљевима:
- Староконстантинов — Војни аеродром, ваздушни капацитети ОСУ
- Тернопољ — Подземна складишта гаса
- Хмељницки — Арсенали и хангари са западном војном техником
- Павлоград — Транспортна инфраструктура
За Русију промена власти услов за примирје
У јучерашњем обраћању јавности, руски министар спољних послова Сергеј Лавров први пут је и отворено поручио да је склапање мира са Украјином немогуће све док у Кијеву опстаје актуелна владајућа администрација.
Ми не можемо оставити људе под влашћу тог режима који се сада тамо налази [у Кијеву]. И ако такозвана влада, или пре хунта Зеленског мисли да ће на неки начин бити постигнут договор о обустави борбених дејстава, а да ће оно што остане од Украјине наставити да живи по законима које су они усвојили — то је илузија. То не може бити допуштено ни у ком случају.
Лавров појашњава да се ово на првом месту тиче руског становништва које и даље живи широм Украјине:
На територији Украјине, изван уставних граница Русије, милиони људи говоре на руском језику, он је за њих матерњи. Оставити их под влашћу хунте која им је забранила да говоре на свом језику био би велики злочин.
Говорећи о правима рускојезичног становништва изван уставних граница Русије, шеф руске дипломатије недвосмислено поручује да се интереси Москве не ограничавају областима које су приступиле Руској Федерацији, већ се тичу и свих оних простора бивше Украјине на којима живи етнички руско становништво — према ранијим статистичким истраживањима, они обухватају:
Одеску област (41.9%)
Дњепропетровску област (32%)
Николајевску област (29.3%)
Осигуравање заштите овог становништва од даље дискриминације или реваншизма у послератној Украјини могло би да се осигура додатним мерама као што су додељивање посебног политичког статуса који ће осигурати неопходан степен аутономије у оквиру будућег политичког система.