МОЋ ВОЈСКЕ: “ДА ЛИ ЈЕ БИТНА ПИСАНА РЕЧ НЕКЕ АНАЛИЗЕ ИЛИ МОРАЛ ВОЈНИКА?”

Јануарски годишњи извештај странице Global Firepower изазвао је пажњу медија.

Колико ко улаже у оружане снаге, ко је где на листи, колико је потенцијално снажна војска одређене земље?

Медији у Србији и окружењу пренели су извештај са акцентом на снагу војски у региону.

Међу државама наследницама бивше Југославије, војска Србије је, као што је познато, на првом месту – глобално на 63. позицији.

За израчунавање индекса војне моћи платформа Global Firepower користи више од 60 параметара међу којима су бројност оружаних снага (активни и војници у резерви, паравојне формације), количина војне технике (авијација, тенкови, оклопна возила, артиљерија, бродови), потом величина територије ,a треба нагласити да поменути сајт не признаје Србију са КиМ као делом територије, географски положај, природна богатства, логистички капацитети, економски потенцијали, финансијска издвајања за војску.

Када су у питању финансије, наведено је да је српски војни буџет  близу 2,3 милијарди долара (68. место).

Према аналитичарима сајта,  спољни дуг државе је 35,2 милијарди долара (72. место), девизне и резерве злата су нешто преко 27,6 милијарди долара (56. место) и паритет куповне моћи нешто преко 162 милијарде и 200 милиона долара (78. место).

Бројно стање оружаних снага Србије се процењује на око 25 000 активних припадника  – са резервом и паравојним формацијама  долази се до броја од 627 000, што је око 9,4 посто укупне популације.

obuka-jedinica-vojne-policije-i-abho-za-učešće-u-mirovnim-misijama© Министарство одбране Републике Србије

Проценат популације који годишње достигне узраст погодан за војну службу је 78.819 (1,2 посто).

Када је у питању војна техника –  Global Firepower наводи следеће:

 Копнена војска  располаже са 262  тенка , што је  46. место на листи тенкова. То би у прецизнијој анализи било 232 тенка М-84, односно 30 Т-72Б1МС.

За сваку земљу, истраживачи сајта наводе и број јединица борбених система који су тренутно оперативни,– у случају наших тенкова то је 157.

Укупан број  оклопних возила, точкаша, гусеничара, транспортера, командних, извиђачких, возила за извлачење, лаких оклопних возила, камиона, свега што се креће, према овој анализи је 3683, од чега је оперативно 2210,  за 76. позицију на листи.

И у погледу друге војне технике  наглашава се шта је оперативно, шта у стратешкој резерви, али нећемо се даље бавити тим појединостима, јер сигурно да подаци не могу бити прецизни.

У конкретним бројкама за ПВО системе и дронове  их и нема.

У овом годишњем прегледу, као и ранијих година, војска Србије се врло добро котира по питању артиљерије. Што се тиче самоходне артиљерије наводи се 90  јединица – 35 позиција, односно 150 оруђа вучне артиљерије – 50 место.

Ту су и вишецевни лансери ракета, укупно  98 за релативно високо 37. место.

Ратно ваздухопловство, према анализи ”Глобалне ватрене моћи” броји  укупно 110 летелица (64 место на светској листи), а сајт у категорији ловаца наводи број од 11 МиГ-29, рачунајући да су преостала три ловца намењени за обуку.

Mig-29-RV-i-PVO-VS-1© Ministarstvo odbrane Srbije

Свеукупно, међу државама наследницама  бивше СФРЈ,  Србија је 63 на листи., Хрватска 74. Словенија 96, Северна Македонија 112, Црна Гора 127, а БиХ 132.

Познато је, поред Србије, највише у оружане снаге инвестира Хрватска

Министарство одбране Републике Хрватске  је 2024. означило годином модернизације –  стигли су први авиони RAFALE, најављена набавка осам ракетних система M142 HIMARS, потписани уговори о набавци хаубица CAESAR, односно тенкова LEOPARD 2А8.

Протекла година је и за Војску Србије била година значајних улагања и набавки – пристгло је више од 70 типова нових средстава – о беспилотним летелицама, оклопним возилима, ПВО системима и другим средствима смо више пута говорили, као и о најављеним набавкама ракетног система PULS и беспилотних летелица HERMES,  па да се не понављамо.

borbeni-avioni-hrvatske-od-arhaičnog-dvokrilca-an-2-do-savremenog-rafale-deo-iii© Dimitrije Ostojić/dimitrijeostojic.com

Србија је испред Албаније  која је на овој листи на 78. месту.

Иако су годишња издвајања Бугарске за одбрану близу 1,4 милијарде долара, мања дакле од Србије, на  листи је Бугарска за позицију испред, упркос чињеници да се у броју и оперативности сложених борбених система копнене војске, као и авијације, Србија према параметрима сајта боље котира.

 Истина Бугарска има и морнарицу – 54. је на свету у овој категорији.

Бугари ускоро очекују најмодерније верзије ловаца F-16, део пројекта „Програм развоја одбрамбених способности Оружаних снага Бугарске 2032.“ је и набавка немачког ПВО система IRIS-T.

Румуни су први у нашем окружењу – на 51. месту глобално.

Буџет за систем одбране је ове године 9,7 миљарде долара – за период 2024-2027 планирана су издвајања од 20 милијарди. Румуни ће поред две ескадриле авиона F-16, ојачати своју авијацију са 32 авиона F-35 LIHTNING II – вредност посла је 6,5 милијарди долара.

Небо чувају системи PATRIOT  – а снага копнене војске је велики број борбених возила PIRANA, у перспективи 54 тенка АBRAMS и око 300 јужнокорејских К2, као И 54 хаубице К9.

Моћ артиљерије су 54 вишецевна ракетна лансера М142 HIMARS.

Rumunski tenkovi© shutterstock/PhotoStock10

Мађарска (буџет 4 576 000 000 долара)  модернизује своју армију кроз реализацију амбициозног плана ”ЗРИНСКИ 2026” – што укључује  и тенкове LEOPARD 2А7, PANZERHAUBITZE 2000, ВИШЕ ОД 200  комада борбеног возила пешадије LYNX, хеликоптере  H145М и H225М, 6 батерија ПВО системa NASAMS, и налази се на овој листи на 55. месту.

Прво место на ранг-листи заузимају Сједињене Америчке Државе, a мерички буџет за одбрану је 895 милијарди долара .

На другом месту је Русија, следи Кина, затим Индија,Јужна Кореја, Велика Британија , Француска, а листу првих десет земаља заокружили су Јапан, Турска и Италија .

Према Global Firepower платформи, армија Украјине је 20 на свету по снази, са 900 000 припадника, друга у Европи.  Вечити ривали Израел и Иран су на 15. односно 16. Месту.

Бразил је на 11 месту – прва армија Јужне Америке.

Египатска војска је прва војска Африке – укупно на 19. месту.

На дну листе се налазе тзв Косово, Сомалија, Централноафричка Република, Бенин и Бутан.

Ове анализе, колико год се истраживачи трудили, су ипак површне и тешко је проценити реалну моћ неке армије. Многе државе света не излазе са свим информацијама о својој војној моћи.

Затим, поставља се питање, колики је проценат оперативне технике.

 У бројна стања често се  убрајају и средства у резерви, која су de facto пензионисана,  али их неке војске често пријављују као део инвентара.

Разлика је и да ли имате авионе треће, четврте или пете генерације,  застарелу или модерну оклопну технику.

А ни најбољи тенк не вреди много, ако нема добро обучену посаду.

Главни потенцијал су ипак људи.

А анализа  Global Firepower не даје стварну слику стања оружаних снага света. Моћ војске и мотивација њених припадника се тестира, пре свега, у ратном сукобу.

Свеж пример војске Сирије, на овој листи 64. на свету је најбоља потврда.

Анализа је рађена пре краткотрајног сукоба у коме је војска Башара ел Асада експресно капитулирала.

А оно што је од борбене технике у личној карти Сиријске арапске армије презентовано, након израелских напада, практично више не постоји.

Међутим, историја нас учи да упркос бројној техници рат добија војник, морално свестан и мотивисан. А мотивација углавном није, новац како се то често представља, већ исправан циљ за који вреди дати и оно највредније – свој живот.

Својевремено је Роберт Макнамара у Пентагону форсирао аналитику. Међутим, она се у судару са вијетнамском стварношћу распала. Рат се не добија статиском, већ снажним моралом и свешћу. Статистика не крвари, она ствара лажну слику о супериорности неког ко то није.

А супериоран је само човек, а не папир исписан бројкама.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *