Srbija, koja je svoju kompletnu PVO nasledila od JNA koja je bila istrošena u periodu sankcija i NATO agresije kada je podnela najteži teret tražila je načina da je modernizuje i nabavi nove raketne sisteme kratkog, srednjeg i dugog dometa
Na kineske PVO sisteme se nekako gledalo sa podozrenjem i nepoverenjem kada bi se spomenuli u javnosti. Da se tek pojave u Evropi to je bilo misaona imenica sve dok.
Srbija, koja je svoju kompletnu PVO nasledila od JNA koja je bila istrošena u periodu sankcija i NATO agresije kada je podnela najteži teret tražila je načina da je modernizuje i nabavi nove raketne sisteme kratkog, srednjeg i dugog dometa.
Posle 2000 godine tadašnja Vojska Jugoslavije imala je ambiciozni plan da nabavi PVO sisteme S-300, BUK M-2M, TOR M-1, Pancir S-1 i Igla. Planovi su bili napravljeni: 1 brigada sa tri raketna diviziona sistema S-300, za zaštitu ovog sistema planirana je nabavka 9 raketnih baterija sistema TOR-M1, zatim 4 srednja raketna puka BUK -2M koji je trebao naslediti 2K12 KUB koji je već tada bi izmešten iz PVO trupe i prebačen u PVO. Ono što je interesantno da su za zaštitu trebale da budu nabavljene tri raketne baterije PVO sistema Pancir, zatim LPRS PVO za PVO trupa jednica Kopnene vojske “Igla.
Ono što je interesantno jeste da se kao PVO sistem za zaštitu PVO trupa spominje ponovo PVo “Pancir”, ali ne i količina.
Međutim svi planovi su zaustavljeni 2003 kada se krenulo u takzovanu transformaciju vojske. Usledilo je životarenje i održavanje sistema PVO uz skromnu modifikaciju. Od 2008 godine načinjeni su bili manji koraci u modernizaciji i takvo stanje je ostalo sve do zime 2019 godine kada se počelo otvoreno govoriti o modernizaciji PVO sistema i nabavci novih.
Već u avgustu 2020 preko medija se saznalo da je Srbija kupila PVO sistem FK-3. U međuvremenu pre toga pred samu pandemiju Korone na Batajnicu je stigla raketna baterija PVO sistema Pancir. Kineski transportni avioni Y-20 aprila 2022 na Batajnicu je dopremljena prva raketna baterija. Maja 2022 i zvanično je predstavljena prva raketna baterija PVO sistema FK-3. Srbija je krajem 2023 nabavila još dve raketne baterije sa kojima će biti pokriveni veliki gradovi i privredno-industrijski centri poput Beograda, Novog Sada i Niša.
S obzirom da je isporuka raketnog sistema S-300, pa i S-400 bila nemoguća prvog jer je prestao da se proizvodi, a drugog da je veoma skup iako su naši raketaši prošli obuku na tim sistemima i deo S-400 već bio na Batajnici na vežbi “Slavenski štit 2019” tražilo se jeftnije rešenje i ono je pronađeno u Kini sa kojom je Srbija značajnoj meri unapredila vojnotehničku saradnju gde je nabavljen sistem koji bi region mogao da proguta, a da daje približno jednake sposobnosti kao S-300 i S-400. Upravo takav sistem je bio i FK-3.
FK-3
FK-3 izvozna verzija PVO sistema HQ (Hong Ćing-Crvena zastava)-22 (HQ-22) koji se nalazi u kineskoj vojsci, a u jednoj drugoj dalekoj priči nuđen je bio i Turskoj 2012, ali se ta zemlja opredelila za S-400. U odnosu na HQ-22, verzija FK-3 ima skromnije mogućnosti. Na primer efikasni domet po daljni HQ-22 iznosi 170 kilometara, dok kod FK-3 je on 120 km, a ciljevi koji se mogu gađati po visini kreću se od 50 do 27.000 metara.
U podacima o ovom sistemu navodi se da je FK-3 izvozna verzija kineskog PVO sistema HQ-22. koji se svrstava u klasu američkog sistema Patriot PAC 3. Koncept rada sistema FK-3 sa četiri lansirne cevi na jednom vozilu podseća na S-300, ali konceptualno na razvoj je uticao i američki patriot. Kao očigledni primer navodi se pozicioniranje lansirne rampe takozvano „koso lansiranje“, odnosno odustajanje od vertikalnog takozvanog „hladnog lansiranja“. U slučaju Srbije dosta puta se spominjalo da je Srbija izabrala za svoj sistem princip hladnog lansiranja. Navodno radarski segment ovog sistema baziran je na američkoj koncepciji radarske multifunkcionalnosti.
Na borbenom položaju lansirne rampe postavljene su pod uglom od 60 stepeni po elevaciji uz rotaciju od 360 stepeni po azimutu.
U sastavu jedne raketne baterije osim komandnog vozila nalaze se i 3 samohodna lansirna oruđa. Opcino broj lansirnih oruđa može biti i šest. Tri do šest baterija čini jedan raketni divizion, koji je dodatno pojačan osmatračko-akvizicijskim radarom dometa 350 km.
Svako lansirno oruđe ima četiri kontejnera sa raketama dometa po daljini minimalni od 5 km i 100 km maksimalni. Navodno domet može da bude i do 120 km sa jačim motorom. Po visini minimalni domet je 50 m, a maksimalni 27 km. Rakete su namenjene za delovanje po širokom spektru borbenih ciljeva od helikoptera, bespilotnih letelica, izviđačkih aviona, krstarećih raketa, laserskih i GPS vođenih avio bombi. Novođenje rakete je inercijalno u početnoj fazi leta, a u završnoj fazi poluaktivno-radarsko samonavođenje uz mogućnost radio komandnog vođenja u slučaju uslova elektronskog ometanja.
Osmatračko-akvizicijski radar
Svaki divizion poseduje i osmatračko-akvizicijski radar koji prati ciljeve u vazduhu na daljinama do 250 km. Radar ima faznu antensku rešetku H-200 a praćenje i navođenje raketa dometa 180 km. Radar H-200 radi u G frekvencijskom opsegu i istovremeno može da vrši četiri funkcije da pronalazi ciljeve, prepoznaje ih kao svoj-tuđi, prati ciljeve i navodi rakete na cilj. Radar može da radi i u pasivnom režimu. Veruje se da je koncept „jedan radar za sve“ uzeta sa američkog patriota. Radar H-200 može istovremeno da prati 40 ciljeva, navodeći istovremeno na cilj po dve rakete. Jedan radar može da pokriva rad tri do šest lansera na borbenom položaju. Minimalna udaljenost radata od lansera može da bude 300 m u slučaju da je radio veza uspostavljena žičano, dok u bežičnom modu rastojanje između radara i lansirnih platformi može da bude oko 1 km.
Kolimatorska stanica za kalibraciju položaja takođe je sastavni deo raketne baterije.
Svi lanseri, komandna stanica smešteni su na vozilo „Haniang“ konfiguracije 8×8, a baterija može borbeno da deluje samostalno ili uvezano sa drugim baterijama i PVO sistemima.
HQ-17 AE
HQ-17 AE namenjen je za blisku PVO i zaštitu trupa na terenu prilikom marša ili baziranja, odnosno koncentracije, kao i podršku u ofanzivnim i defanzivnim operacijama. Takođe ovaj raketni sistem može se koristiti kao ključna tačka protivvazduhoplovne odbrane za mnoge tačke i mete u borbenoj zoni.
Vozilo opremljeno ovim PVO sistemom može da se koristi kao poptuno autonomni borbeni sistem u sklopu zaštite PVO trupa kao i mogućnost lansiranja za vreme marša. Sposobnost nišanjenja i gađanja više ciljeva. Brza reakcija i lansiranje rakete u intervalima, mala zona minimalne daljine lansiranja i veoma visoko vreme presretanja.
Ovaj raketni sistem ima ugrađene jake ometače.
Vozilo ima veliku sposobnost kretanja po različitim terenima. Takođe sistem ima opciju jednostavne ugradnje i fleksibilne konfiguracije što omogućava brzu popunu ovog PVO raketnog sistema.
HQ-17AE
Prema opisu koji je dala u svom prospektu China National Precision Machinery import and export corporation HQ-17 AE spada u PVO sisteme malog dometa nove generacije.
Ovaj PVO sistem namenjen je za gađanje različitih niskoletećih ciljeva kao što su letelice sa fiksnim krilima, naoružani borbeni i transportni helikopteri, bespilotne letelice, dronovi, krstareće rakete, taktičke rakete vazduh-vazduh i planirajuće i vođene avio bombe, Raketni sistem postavljen je na vozilo velike mobilnosti koji je kombinovao dobru manevarbilnosti i brzo pomeranje sa jedne na drugu tačku.
HQ-17 AE namenjen je za blisku PVO i zaštitu trupa na terenu prilikom marša ili baziranja, odnosno koncentracije, kao i podršku u ofanzivnim i defanzivnim operacijama.
Takođe ovaj raketni sistem može se koristiti kao ključna tačka protivvazduhoplovne odbrane za mnoge tačke i mete u borbenoj zoni.
Vozilo opremljeno ovim PVO sistemom može da se koristi kao poptuno autonomni borbeni sistem u sklopu zaštite PVO trupa kao i mogućnost lansiranja za vreme marša. Sposobnost nišanjenja i gađanja više ciljeva. Brza reakcija i lansiranje rakete u intervalima, mala zona minimalne daljine lansiranja i veoma visoko vreme presretanja.
Ovaj raketni sistem ima ugrađene jake ometače.
Vozilo ima veliku sposobnost kretanja po različitim terenima. Takođe sistem ima opciju jednostavne ugradnje i fleksibilne konfiguracije što omogućava brzu popunu ovog PVO raketnog sistema.
Što se tiče presretanja za raketni sistem HQ-17AE dati su sledeći podaci prema katalogu :Presretanje po daljini:
1,5-15A/AE 1,5-20 km protiv letelica koje nemaju stelt karakteristike;
1,5 – 9 km protiv letelica sa stelt karakteristikama;
1.5- 8 km protiv raketa
Presretanje po visni:
0,01-8 km kod verzijeA/AE do 10 km protiv letelica koje ne poseduju stelt karakteristike;
0,01 -6 km protiv letelica koje poseduju stelt karakteristike,
0,01-5 km protiv raketa.
Sistem vođenja kod ovog sistema je radio komandni.
Verovatnoća pogađanja cilja prvom raketom iznosi 0,85 protiv aviona, a 0,8 protiv raketa.
Svako vozilo raspolaže sa po četiri rakete, koje mogu da presreću četiri mete.
HQ-17AE je napredniji od osnovnog kineskog HQ-17A. Gornji deo sistema HQ-17AE koji je srce sistema i znatno je lakši od originalna HQ-17A, zahvaljujući većoj integraciji i kompaktnost elektronskih komponenti, a težina celog sistema je takođe znatno smanjena.
Domet HQ-17AE je 20 km, u odnosu na 15km kod kineskog HQ-17A.
Ono što je do sada poznato jeste da će HQ-17AE imati ulogu koju su imali raketni sistemi Pancir, a to je PVO zaštita raketnih baterija sistema FK-3.v Odnosno postaće čuvar, čuvara neba i biće važna dopuna PVO sistema u okviru projekta “Strategijska PVO kupola” koja bi od neba Srbije trebala da stvori neprobojni nebeski štit, s obzirom na iskustva da je tokom 1999. bio pokriven širi rejon velikih gradova Novog Sada, Beograda i Niša.
Onog trenutka kada mi budemo u intelektualnoj i proizvodnoj mogucnosti da sami uradimo nesto sa 50 posto od ovoga mi cemo biti ozbiljan faktor na Balkanu do tada smo apsolutno nebitni. Ovakvim skolovanjem od osnovne preko srednje skole i fakulteta to necemo biti NIKADA.