КИНЕСКИ ПВО СИСТЕМИ FK-3 И HQ-17 ОКОСНИЦА ПВО ОДБРАНЕ СРБИЈЕ

Србија, која је своју комплетну ПВО наследила од ЈНА која је била истрошена у периоду санкција и НАТО агресије када је поднела најтежи терет тражила је начина да је модернизује и набави нове ракетне системе кратког, средњег и дугог домета

На кинеске ПВО системе се некако гледало са подозрењем и неповерењем када би се споменули у јавности. Да се тек појаве у Европи то је било мисаона именица све док.

Србија, која је своју комплетну ПВО наследила од ЈНА која је била истрошена у периоду санкција и НАТО агресије када је поднела најтежи терет тражила је начина да је модернизује и набави нове ракетне системе кратког, средњег и дугог домета.

После 2000 године тадашња Војска Југославије имала је амбициозни план да набави ПВО системе С-300, БУК М-2М, ТОР М-1, Панцир С-1 и Игла. Планови су били направљени: 1 бригада са три ракетна дивизиона система С-300, за заштиту овог система планирана је набавка 9 ракетних батерија система ТОР-М1, затим 4 средња ракетна пука БУК -2М који је требао наследити 2К12 КУБ који је већ тада би измештен из ПВО трупе и пребачен у ПВО. Оно што је интересантно да су за заштиту требале да буду набављене три ракетне батерије ПВО система Панцир, затим ЛПРС ПВО за ПВО трупа једница Копнене војске “Игла.

Оно што је интересантно јесте да се као ПВО систем за заштиту ПВО трупа спомиње поново ПВо “Панцир”, али не и количина.

Међутим сви планови су заустављени 2003 када се кренуло у такзовану трансформацију војске. Уследило је животарење и одржавање система ПВО уз скромну модификацију. Од 2008 године начињени су били мањи кораци у модернизацији и такво стање је остало све до зиме 2019 године када се почело отворено говорити о модернизацији ПВО система и набавци нових.

Већ у августу 2020 преко медија се сазнало да је Србија купила ПВО систем ФК-3. У међувремену пре тога пред саму пандемију Короне на Батајницу је стигла ракетна батерија ПВО система Панцир. Кинески транспортни авиони Y-20 априла 2022 на Батајницу је допремљена прва ракетна батерија. Маја 2022 и званично је представљена прва ракетна батерија ПВО система ФК-3. Србија је крајем 2023 набавила још две ракетне батерије са којима ће бити покривени велики градови и привредно-индустријски центри попут Београда, Новог Сада и Ниша.

С обзиром да је испорука ракетног система С-300, па и С-400 била немогућа првог јер је престао да се производи, а другог да је веома скуп иако су наши ракеташи прошли обуку на тим системима и део С-400 већ био на Батајници на вежби “Славенски штит 2019” тражило се јефтније решење и оно је пронађено у Кини са којом је Србија значајној мери унапредила војнотехничку сарадњу где је набављен систем који би регион могао да прогута, а да даје приближно једнаке способности као С-300 и С-400. Управо такав систем је био и ФК-3.

У саставу једне ракетне батерије осим командног возила налазе се и 3 самоходна лансирна оруђа
Фото: Славиша Голубовић

ФК-3

ФК-3 извозна верзија ПВО система ХQ (Хонг Ћинг-Црвена застава)-22 (ХQ-22) који се налази у кинеској војсци, а у једној другој далекој причи нуђен је био и Турској 2012, али се та земља определила за С-400. У односу на ХQ-22, верзија ФК-3 има скромније могућности. На пример ефикасни домет по даљни ХQ-22 износи 170 километара, док код ФК-3 је он 120 км, а циљеви који се могу гађати по висини крећу се од 50 до 27.000 метара.

У подацима о овом систему наводи се да је ФК-3 извозна верзија кинеског ПВО система ХQ-22. који се сврстава у класу америчког система Патриот ПАЦ 3. Концепт рада система ФК-3 са четири лансирне цеви на једном возилу подсећа на С-300, али концептуално на развој је утицао и амерички патриот. Као очигледни пример наводи се позиционирање лансирне рампе такозвано „косо лансирање“, односно одустајање од вертикалног такозваног „хладног лансирања“. У случају Србије доста пута се спомињало да је Србија изабрала за свој систем принцип хладног лансирања. Наводно радарски сегмент овог система базиран је на америчкој концепцији радарске мултифункционалности.

На борбеном положају лансирне рампе постављене су под углом од 60 степени по елевацији уз ротацију од 360 степени по азимуту.

У саставу једне ракетне батерије осим командног возила налазе се и 3 самоходна лансирна оруђа. Опцино број лансирних оруђа може бити и шест. Три до шест батерија чини један ракетни дивизион, који је додатно појачан осматрачко-аквизицијским радаром домета 350 км.

Свако лансирно оруђе има четири контејнера са ракетама домета по даљини минимални од 5 км и 100 км максимални. Наводно домет може да буде и до 120 км са јачим мотором. По висини минимални домет је 50 м, а максимални 27 км. Ракете су намењене за деловање по широком спектру борбених циљева од хеликоптера, беспилотних летелица, извиђачких авиона, крстарећих ракета, ласерских и ГПС вођених авио бомби. Новођење ракете је инерцијално у почетној фази лета, а у завршној фази полуактивно-радарско самонавођење уз могућност радио командног вођења у случају услова електронског ометања.

Осматрачко-аквизицијски радар

Сваки дивизион поседује и осматрачко-аквизицијски радар који прати циљеве у ваздуху на даљинама до 250 км. Радар има фазну антенску решетку Х-200 а праћење и навођење ракета домета 180 км. Радар Х-200 ради у Г фреквенцијском опсегу и истовремено може да врши четири функције да проналази циљеве, препознаје их као свој-туђи, прати циљеве и наводи ракете на циљ. Радар може да ради и у пасивном режиму. Верује се да је концепт „један радар за све“ узета са америчког патриота. Радар Х-200 може истовремено да прати 40 циљева, наводећи истовремено на циљ по две ракете. Један радар може да покрива рад три до шест лансера на борбеном положају. Минимална удаљеност радата од лансера може да буде 300 м у случају да је радио веза успостављена жичано, док у бежичном моду растојање између радара и лансирних платформи може да буде око 1 км.

Колиматорска станица за калибрацију положаја такође је саставни део ракетне батерије.

Сви лансери, командна станица смештени су на возило „Ханианг“ конфигурације 8×8, а батерија може борбено да делује самостално или увезано са другим батеријама и ПВО системима.

HQ-17 AE намењен је за блиску ПВО и заштиту трупа на терену приликом марша или базирања
Foto: Zoran Vukosavljević

HQ-17 AE

HQ-17 AE намењен је за блиску ПВО и заштиту трупа на терену приликом марша или базирања, односно концентрације, као и подршку у офанзивним и дефанзивним операцијама. Такође овај ракетни систем може се користити као кључна тачка противваздухопловне одбране за многе тачке и мете у борбеној зони.

 Возило опремљено овим ПВО системом може да се користи као поптуно аутономни борбени систем у склопу заштите ПВО трупа као и могућност лансирања за време марша. Способност нишањења и гађања више циљева. Брза реакција и лансирање ракете у интервалима, мала зона минималне даљине лансирања и веома високо време пресретања.

Овај ракетни систем има уграђене јаке ометаче.

Возило има велику способност кретања по различитим теренима. Такође систем има опцију једноставне уградње и флексибилне конфигурације што омогућава брзу попуну овог ПВО ракетног система.

HQ-17AE

Према опису који је дала у свом проспекту China National Precision Machinery import and export corporation HQ-17 AE спада у ПВО системе малог домета нове генерације.

Овај ПВО систем намењен је за гађање различитих нисколетећих циљева као што су летелице са фиксним крилима, наоружани борбени и транспортни хеликоптери, беспилотне летелице, дронови, крстареће ракете, тактичке ракете ваздух-ваздух и планирајуће и вођене авио бомбе, Ракетни систем постављен је на возило велике мобилности који је комбиновао добру маневарбилности и брзо померање са једне на другу тачку.

HQ-17 AЕ намењен је за блиску ПВО и заштиту трупа на терену приликом марша или базирања, односно концентрације, као и подршку у офанзивним и дефанзивним операцијама.

Такође овај ракетни систем може се користити као кључна тачка противваздухопловне одбране за многе тачке и мете у борбеној зони.

Возило опремљено овим ПВО системом може да се користи као поптуно аутономни борбени систем у склопу заштите ПВО трупа као и могућност лансирања за време марша. Способност нишањења и гађања више циљева. Брза реакција и лансирање ракете у интервалима, мала зона минималне даљине лансирања и веома високо време пресретања.

Овај ракетни систем има уграђене јаке ометаче.

Возило има велику способност кретања по различитим теренима. Такође систем има опцију једноставне уградње и флексибилне конфигурације што омогућава брзу попуну овог ПВО ракетног система.

Што се тиче пресретања за ракетни систем HQ-17AE дати су следећи подаци према каталогу :

Пресретање по даљини:

1,5-15А/АЕ 1,5-20 км против летелица које немају стелт карактеристике;

1,5 – 9 км против летелица са стелт карактеристикама;

1.5- 8 км против ракета

Пресретање по висни:

0,01-8 км код верзијеА/АЕ до 10 км против летелица које не поседују стелт карактеристике;

0,01 -6 км против летелица које поседују стелт карактеристике,

0,01-5 км против ракета.

Систем вођења код овог система је радио командни.

Вероватноћа погађања циља првом ракетом износи 0,85 против авиона, а 0,8 против ракета.

Свако возило располаже са по четири ракете, које могу да пресрећу четири мете.

HQ-17AE је напреднији од основног кинеског HQ-17А. Горњи део система HQ-17AE који је срце система и знатно је лакши од оригинална HQ-17A, захваљујући већој интеграцији и компактност електронских компоненти, а тежина целог система је такође знатно смањена.

Домет HQ-17AE је 20 км, у односу на 15км код кинеског HQ-17A.

Оно што је до сада познато јесте да ће HQ-17AE имати улогу коју су имали ракетни системи Панцир, а то је ПВО заштита ракетних батерија система ФК-3.в Односно постаће чувар, чувара неба и биће важна допуна ПВО система у оквиру пројекта “Стратегијска ПВО купола” која би од неба Србије требала да створи непробојни небески штит, с обзиром на искуства да је током 1999. био покривен шири рејон великих градова Новог Сада, Београда и Ниша.

Један коментар на “КИНЕСКИ ПВО СИСТЕМИ FK-3 И HQ-17 ОКОСНИЦА ПВО ОДБРАНЕ СРБИЈЕ

  1. Onog trenutka kada mi budemo u intelektualnoj i proizvodnoj mogucnosti da sami uradimo nesto sa 50 posto od ovoga mi cemo biti ozbiljan faktor na Balkanu do tada smo apsolutno nebitni. Ovakvim skolovanjem od osnovne preko srednje skole i fakulteta to necemo biti NIKADA.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *