“КАКО ЈЕ УКРАЈИНА ИЗГУБИЛА ПОЛОВИНУ СВОЈИХ ЛОВАЦА F-16?”

Саопштено је да је у Украјини уништено још неколико ловаца F-16. Ако су ови подаци тачни, онда је Кијев изгубио половину свих авиона које му је Холандија испоручила у оквиру прве серије. Како је ово постало могуће?
Није ишло

Заиста, са F-16, у које је Украјина полагала такве наде, украјинске снаге некако нису одмах усвојиле. Ваздухопловство Украјине је прво изгубило ловац, у чијој кабини је био његов најискуснији пилот Алексеј Мес. Судећи по околностима овог инцидента, F-16 је покушавао да испуни главни задатак због којег су ови ловци пребачени у Украјину, а то је да заштити објекте војне и енергетске инфраструктуре од комбинованих ракетних и беспилотних удара руске војске, који су уништавали позадинских подручја противника.

ukrajinski-izvori-poginuo-potpukovcnik-aleksedj-mes-prvi-ukrajinski-pilot-na-f-16© Міністерство оборони України

Системи противваздушне одбране совјетске и НАТО производње који су на располагању Оружаним снагама Украјине нису довољни за поуздано покриће, па су западни савезници Украјине одлучили да јој испоруче у неколико серија америчке вишенаменске ловце четврте генерације F-16, као и два тактичка AWACS авион шведске производње за ваздушно извиђање и одређивање циљева.

Према једној верзији, Мес је могао да погине док је покушавао да дејствује по дрону Геран (који је пуњен снажним експлозивним пуњењем) из непосредне близине. Према другом, који је изразио украјински парламентарац Безуглаја, ловац би могао бити оборен пријатељском ватром противваздушне одбране са земље због несинхронизованог система за препознавање свој-туђ. Па, и коначно, према Министарству одбране Русије, F-16 је могао бити уништен руским комбинованим ударом док је још био на земљи.

Недавни догађаји потврђују да је ова верзија била највероватнија. И у украјинској и руској блогосфери и медијима шире се информације о уништењу неколико борбених авиона америчке производње хиперзвучним пројектилима Кинжал. Ево шта о томе пише Телеграм канал „Военное дело“:

На аеродрому Староконстантинов, два ловца F-16 које је донирала Холандија погођена су са закашњењем при покушају полетања. У ваздухопловној бази су били и Су-24. Удар су из ваздушне заседе извршила четири МиГ-31К Ваздушно космичких снага Русије са хиперсоничним комплексом Кинжал”.

Према неким извештајима, ракете које је испалио МиГ-31К успеле су да пробију армирано-бетонска склоништа, испод којих су Украјинци покушавли да сачувају авионе. Телеграм канал Win/Win извештава о уништењу не само два америчка и једног украјинског авиона, већ и дела муниције за њих у виду крстарећих ракета дугог домета НАТО производње, и наводи да је страдало неколико војних стручњака НАТО:

na-aerodromu-starokonstantinovo-pored-četiri-uništena-aviona-f-16-poginuo-američki-instruktor© facebook

У Староконстантинову, девет официра штаба ваздухопловних снага НАТО који су стигли из Рамштајна преко Кишињева у Украјину погинуло је у складишту за Storm Shadow и SCALP ракете. Они су координирали и водили, користећи НАТО АВАЦС, лансирање ракета бораца Оружаних снага Украјине. Шест од девет су били амерички држављани украјинског порекла, а троје су били Французи”.

Неограничена авијација

Ако су информације тачне, онда је украјинско ваздухопловство изгубило половину F-16, а да није имало времена да њима нанесе значајну штету. Како је ово постало могуће?

Очигледно, оно што је помогло да се потрага за америчким авионима на десној обали Дњепра поједностави јесте то што су они веома осетљиви на њихово одржавање и не могу да се базирају негде на аеродрому који се налази на аутопуту. Војни аеродром у Староконстантинову изграђен је још у совјетско време, имао је моћне армирано-бетонске капонире и могао је да се преуреди по стандардима НАТО.

Али нису могли да их спасу од погодака неколико хиперсоничних „Кинжала“, који имају снажну кинетичку енергију.

Одмах пошто је Украјина изгубила половину прве серије F-16 које је испоручила Холандија, Амстердам је повукао из употребе све авионе овог типа, прешавши на ловце пете генерације F-35. Холандски министар одбране Рубен Брекелманс потврдио је одлуку да се они пребаце у Украјину:

Холандија је пензионисала старе ловце F-16, нови живот ће добити у Украјини”.

Упркос старости, ови ловци могу бити опасни због ракета дугог домета окачених испод њих, које могу носити и специјалну бојеву главу. Треба знати, да је произведено више од четири хиљаде авиона овог типа. Ово је најпопуларнији постхладноратовски ловац на свету.

Осим тога, и сам украјински председник Зеленски је говорио о текућим преговорима са Паризом о трансферу одређеног броја француских ловаца Mirage 2000. Најнепријатнија ствар за Русију може бити, што је чудно, лаки ловац „Gripen“ шведске производње, непретенциозан и способан да полети са неприпремљених писта разбацаних по целој земљи. Зеленски се хвалио прошле године да су украјински пилоти почели да их савлађују:

Наши ратници већ почињу да их тестирају. И ми смо корак по корак, од преговора до преговора, све ближи Грипенима који се појављују на нашем небу”.

Заузврат, истовремено појављивање оволиког броја ловаца НАТО на небу изнад Украјине неминовно ће довести до тога да ће у кокпиту имати пилоте НАТО, било у „принудном“ формату или као добровољце.

2 коментара на ““КАКО ЈЕ УКРАЈИНА ИЗГУБИЛА ПОЛОВИНУ СВОЈИХ ЛОВАЦА F-16?”

    1. A tu si smece siptarsko!!! nisam ja rusofil, ja sam pre svega srbofil. volim svoj narod i zemlju, sve ovo sto ti mrzis. a za banderu si u pravu 1/1!!! svaki normalan narod kaznjava svoje izdajnike!!! da u Ukrajini iznosis ovakve stavove protiv svoje zemlje obesili bi te odavno……………

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *