ИЗРАЕЛСКИ РАТНИ БРОДОВИ ПОЈАВИЛИ СЕ УЗ ОБАЛЕ ЛИБАНА! КАПАЦИТЕТИ ИЗРАЕЛСКЕ МОРНАРИЦЕ ЗА ПОМОРСКУ БЛОКАДУ

Море за Израел представља стратешку дубину и важан фактор за одвраћање и одбрану

Израелски ратни бродови уочени су уз јужбе обале Либана.

Са овим је започета најава од пре пар дана у коме је команда Ратне морнарице Израела саопштила да ће као и 2006 започети поморску блокаду јужног дела обале Либана и да ће одговорити ватром на сваки покушај угожавања њених пловила.

Оно што је занимљиво у питању су лака патролна пловила класе Super Dvora Mk III за разилку од ракетних корвета које су учествовале у поморској блокади обала Либана све до 14. августа 2006 када је ракетна батерија обала море Хезболаха лансирала противбродску ракету Ноор- копију кинеске пртивбродске крилате ракете Ц-802 и погодила у крму корвете. У овом нападу погинуло је 14 израелских морнара.

Иако су у питању брзи патролни бродови, не треба искључити и опцију да ће се ускоро појавити и ракетне корвете и да ће следити извођење не само поморске блокаде него и напади на обалске циљеве.

У овом случају Израел има велики арсенал с обзиром на димензије Ратне морнарице за једну овакву операцију. Наиме, море за Израел представља стратешку дубину и важан фактор за одвраћање и одбрану јеврејске државе где подморничарска флота.

Kако је дубина копна мала, стратешка дубина је пренесена на море, а њихов чувар остају и даље подморнице. Морнарици је посвећивана посебна пажња, а основни задатак било је чување обале Израела у дужини од 500 миља, где су на очувању ангажоване патролне снаге састављене од патролних чамаца. За оперативне задатке коришћене су ракетне топовњаче, подморничке снаге и командоси поморске пешадије. У ратовима током Трећег ( 1967) и Четвртог ( 1973) арапско-израелског рата, али и за време блокаде обала Либана ( 1982) површинске, али и подморничке снаге су употребљаване у пуном кпацитету. Подморничке снаге превасходни задатак су имале превоз диверзаната и блокаде Египатских ратних лука током Јом Кипур рата 1973. године.

С обзиром на искуства из Другог либанског рата и у овом Трећем где Хезболах располаже опасним и веома убојитим противбродским ракетним арсеналом претпоставка је да ће бити кориштене у великој мери подморничарске, а не само површинске снаге РМ Израела уз потенцијалну употребу ракета са подморница.

Израелски арсенал за поморску блокаду

Израелска ратна морнарица је трећи вид израелске војске која броји 9.500 припадника од чега 7000 припадника професионалног састава и 2.500 морнара на редовном одслужењу војног рока. Израелска РМ спада у најмње бројан вид израелске војске

За поморску блокаду највероватније ће бити искориштене подморнице и то највероватније 3 подморнице класе Делфин које су по специјалним израелским захтевима израђиване у Немачкој. Израел располаже са укупно 5 мада је најављена испорука и 6 подморнице која је фактички завршена и пролази оперативна тестирања.

Три типа Dolphin (GER HDW design) су класичне дизел-електричне подморнице које имају 6 торпедних цеви калибра 533mm намењених за лансирање противбродских ракета UGM-84C Harpoon Block 1B и класичних торпеда AShM/SeaHake (DM2A3) HWT/SeaHake mod 4 (DM2A4) HWT/ Kaved HWT и 4 цеви калибра 650 мм намењених за лансирање крастрећих ракета израелске производње “Попај турбо”.

Израел је од Немачке добио унапређене подморнице класе Делфин. Намера Израела је била и остала да са шест подморница од којих три имају АИП погон буде подморничарска сила источног Медитерана. Нове подморнице у односу на стару класу разликују се по томе што имају AIP ( Air Independent propulsion) погон. Нову подморницу сонари јако тешко могу ухватити, јер је вожња ових пловила многа тиша у односу на претходне и на тај начин могу прећи 400 Нм ( око 740 км) без израњања. Аутономност подморнице је повећана на 45 дана. Ове подморнице означене су као класа Tanin (GER HDW design) (са AIP погоном) са 6 торпедних цеви калибра 533mm TT из којих могу да се лансирају противбродске ракете UGM-84C Harpoon Block 1B, торпеда AShM/SeaHake (DM2A3) HWT/SeaHake mod 4 (DM2A4) HWT/Kaved HWT, 4 цеви 650mm намењених за лансирање крстарећих ракета AGM 142 ” Popaj turbo” домета 1.500 км.

Подморнице класе “Супер Делфин” су у односу на ранију верзију дуже за 11 м тако да дужина износи 68 метара, депласман им је повећан са 1650 т на 2300 т. Разлог зашто им је труп продуже за чак 11 м налази се у смештају АИП погона тј додатних акумулатора и боца за кисеоник за АИП погон.

Површинске снаге РМ Израела за поморску блокаду чине ракетне корвете и патролни бродови. На ракетне корсвете класе Са ар отпада 5 пловила у верзијама 5 и 6 и 51 патролно пловило.

У бројакама то изгледа овако: 2 Eilat (Sa’ar 5) with 2 четвороцевна лансера RGM-84
Harpoon AShM/Gabriel V AShM, 4 8 цевна VLS Barak-1 SAM (being upgraded to Barak-8), 2 троцевна
324mm TT with Mk 46 LWT, 1 Mk 15 Phalanx CIWS (capacity 1 AS565SA Panther ASW hel) 1 Eilat (Sa’ar 5) са 2 двоцевна лансера RGM-84 Harpoon AShM/Gabriel V AShM, 4 осомоцевнаVLS with Barak-8 SAM, 2троцевна 324mm TT with Mk 46 LWT, 1 Mk 15 Phalanx CIWS (1 хеликоптер AS565SA Panther ASW hel)
4 ракетне корвете Magen (Sa’ar 6) with 2 четвороцевна лансера Gabriel V AShM, 2 20-ћелијска VLS with Tamir (C-Dome) SAM, 4 8-цевнаVLS with Barak LRAD, 2 троцевна 324mm ASTT са Mk 54 LWT ( 1 хеликоптера AS565SA Panther ASW).

Ракетни чамци 8 класе Hetz (Sa’ar 4.5) with 2 двоцевна лансера RGM 84 Harpoon AShM (такође могу бити опремљени са 6 једноцевних лнсера противбродских ракета Gabriel II AShM), 2 8 осмоцевна VLS with Barak-1 SAM, (такође може бити опремљени са 2 троцевне тропедне цеви 324mm Mk32 TTса Mk46 LWT), 1 Mk 15 Phalanx CWIS, 1 76mm топ.

Брзи патролни чамци 36 пловила од чега 5 Shaldag; 2 Shaldag V; 3 Stingray; 9 Super Dvora Mk I 4 Super Dvora Mk II 6 Super Dvora Mk II-I; 4 Super Dvora Mk III 3 Super Dvora Mk III

Амфибјска пловила

1 десантни брод SL 1 Nahshon (US Frank Besson који може да понсесе 24 тенка Меркава Мк3 или мк4, десантни чамци 3 класе Manta.

Бродови за подршку AG 1 Bat Yam (ex-GER Type-745)

Беспосадана површинска и подводна пловила 10 Protector (9m); Seagull; Silver Marlin и подоводна MARSEC.

Поморски командоси 300 припадника

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *