More za Izrael predstavlja stratešku dubinu i važan faktor za odvraćanje i odbranu
Izraelski ratni brodovi uočeni su uz južbe obale Libana.
Sa ovim je započeta najava od pre par dana u kome je komanda Ratne mornarice Izraela saopštila da će kao i 2006 započeti pomorsku blokadu južnog dela obale Libana i da će odgovoriti vatrom na svaki pokušaj ugožavanja njenih plovila.
Ono što je zanimljivo u pitanju su laka patrolna plovila klase Super Dvora Mk III za razilku od raketnih korveta koje su učestvovale u pomorskoj blokadi obala Libana sve do 14. avgusta 2006 kada je raketna baterija obala more Hezbolaha lansirala protivbrodsku raketu Noor- kopiju kineske prtivbrodske krilate rakete C-802 i pogodila u krmu korvete. U ovom napadu poginulo je 14 izraelskih mornara.
Iako su u pitanju brzi patrolni brodovi, ne treba isključiti i opciju da će se uskoro pojaviti i raketne korvete i da će slediti izvođenje ne samo pomorske blokade nego i napadi na obalske ciljeve.
U ovom slučaju Izrael ima veliki arsenal s obzirom na dimenzije Ratne mornarice za jednu ovakvu operaciju. Naime, more za Izrael predstavlja stratešku dubinu i važan faktor za odvraćanje i odbranu jevrejske države gde podmorničarska flota.
Kako je dubina kopna mala, strateška dubina je prenesena na more, a njihov čuvar ostaju i dalje podmornice. Mornarici je posvećivana posebna pažnja, a osnovni zadatak bilo je čuvanje obale Izraela u dužini od 500 milja, gde su na očuvanju angažovane patrolne snage sastavljene od patrolnih čamaca. Za operativne zadatke korišćene su raketne topovnjače, podmorničke snage i komandosi pomorske pešadije. U ratovima tokom Trećeg ( 1967) i Četvrtog ( 1973) arapsko-izraelskog rata, ali i za vreme blokade obala Libana ( 1982) površinske, ali i podmorničke snage su upotrebljavane u punom kpacitetu. Podmorničke snage prevashodni zadatak su imale prevoz diverzanata i blokade Egipatskih ratnih luka tokom Jom Kipur rata 1973. godine.
S obzirom na iskustva iz Drugog libanskog rata i u ovom Trećem gde Hezbolah raspolaže opasnim i veoma ubojitim protivbrodskim raketnim arsenalom pretpostavka je da će biti korištene u velikoj meri podmorničarske, a ne samo površinske snage RM Izraela uz potencijalnu upotrebu raketa sa podmornica.
Izraelski arsenal za pomorsku blokadu
Izraelska ratna mornarica je treći vid izraelske vojske koja broji 9.500 pripadnika od čega 7000 pripadnika profesionalnog sastava i 2.500 mornara na redovnom odsluženju vojnog roka. Izraelska RM spada u najmnje brojan vid izraelske vojske
Za pomorsku blokadu najverovatnije će biti iskorištene podmornice i to najverovatnije 3 podmornice klase Delfin koje su po specijalnim izraelskim zahtevima izrađivane u Nemačkoj. Izrael raspolaže sa ukupno 5 mada je najavljena isporuka i 6 podmornice koja je faktički završena i prolazi operativna testiranja.
Tri tipa Dolphin (GER HDW design) su klasične dizel-električne podmornice koje imaju 6 torpednih cevi kalibra 533mm namenjenih za lansiranje protivbrodskih raketa UGM-84C Harpoon Block 1B i klasičnih torpeda AShM/SeaHake (DM2A3) HWT/SeaHake mod 4 (DM2A4) HWT/ Kaved HWT i 4 cevi kalibra 650 mm namenjenih za lansiranje krastrećih raketa izraelske proizvodnje “Popaj turbo”.
#Watch: Israeli Navy preparing for war with Hezbollah pic.twitter.com/XJ6v8CFox9
— Open Source Intel (@Osint613) February 23, 2024
Izrael je od Nemačke dobio unapređene podmornice klase Delfin. Namera Izraela je bila i ostala da sa šest podmornica od kojih tri imaju AIP pogon bude podmorničarska sila istočnog Mediterana. Nove podmornice u odnosu na staru klasu razlikuju se po tome što imaju AIP ( Air Independent propulsion) pogon. Novu podmornicu sonari jako teško mogu uhvatiti, jer je vožnja ovih plovila mnoga tiša u odnosu na prethodne i na taj način mogu preći 400 Nm ( oko 740 km) bez izranjanja. Autonomnost podmornice je povećana na 45 dana. Ove podmornice označene su kao klasa Tanin (GER HDW design) (sa AIP pogonom) sa 6 torpednih cevi kalibra 533mm TT iz kojih mogu da se lansiraju protivbrodske rakete UGM-84C Harpoon Block 1B, torpeda AShM/SeaHake (DM2A3) HWT/SeaHake mod 4 (DM2A4) HWT/Kaved HWT, 4 cevi 650mm namenjenih za lansiranje krstarećih raketa AGM 142 ” Popaj turbo” dometa 1.500 km.
Podmornice klase “Super Delfin” su u odnosu na raniju verziju duže za 11 m tako da dužina iznosi 68 metara, deplasman im je povećan sa 1650 t na 2300 t. Razlog zašto im je trup produže za čak 11 m nalazi se u smeštaju AIP pogona tj dodatnih akumulatora i boca za kiseonik za AIP pogon.
Površinske snage RM Izraela za pomorsku blokadu čine raketne korvete i patrolni brodovi. Na raketne korsvete klase Sa ar otpada 5 plovila u verzijama 5 i 6 i 51 patrolno plovilo.
U brojakama to izgleda ovako: 2 Eilat (Sa’ar 5) with 2 četvorocevna lansera RGM-84
Harpoon AShM/Gabriel V AShM, 4 8 cevna VLS Barak-1 SAM (being upgraded to Barak-8), 2 trocevna
324mm TT with Mk 46 LWT, 1 Mk 15 Phalanx CIWS (capacity 1 AS565SA Panther ASW hel) 1 Eilat (Sa’ar 5) sa 2 dvocevna lansera RGM-84 Harpoon AShM/Gabriel V AShM, 4 osomocevnaVLS with Barak-8 SAM, 2trocevna 324mm TT with Mk 46 LWT, 1 Mk 15 Phalanx CIWS (1 helikopter AS565SA Panther ASW hel)
4 raketne korvete Magen (Sa’ar 6) with 2 četvorocevna lansera Gabriel V AShM, 2 20-ćelijska VLS with Tamir (C-Dome) SAM, 4 8-cevnaVLS with Barak LRAD, 2 trocevna 324mm ASTT sa Mk 54 LWT ( 1 helikoptera AS565SA Panther ASW).
Brzi patrolni čamci 36 plovila od čega 5 Shaldag; 2 Shaldag V; 3 Stingray; 9 Super Dvora Mk I 4 Super Dvora Mk II 6 Super Dvora Mk II-I; 4 Super Dvora Mk III 3 Super Dvora Mk III
Amfibjska plovila
1 desantni brod SL 1 Nahshon (US Frank Besson koji može da ponsese 24 tenka Merkava Mk3 ili mk4, desantni čamci 3 klase Manta.
Brodovi za podršku AG 1 Bat Yam (ex-GER Type-745)
Besposadana površinska i podvodna plovila 10 Protector (9m); Seagull; Silver Marlin i podovodna MARSEC.
Pomorski komandosi 300 pripadnika