ИЗРАЕЛ ЗАУЗЕО ЦЕО ГОЛАН: НА ВРХУ ПЛАНИНЕ ХЕРМОН ЗАВИЈОРИЛА СЕ ИЗРАЕЛСКА ЗАСТАВА

Кроз жичану ограду најпре су кренули тенкови Меркава, што је први пут од оснивања државе Израел 15. маја 1948 да су израелски тенкови упали у Сирију.

Израелу као да се сваки сан остварује. Прво су елиминисали врх Хамаса и Исламског џихада, затим Хезболаха који су свели на ниво милиције и сада остварили су историјски сан да комплетна Голанска висораван пређе у руке Израела.

То није успело ни у Трећем, али ни у Четвртом арапско-израелском рату, где је јеврејска држава дрожаласамо половину стратешки важне Голанске висоравни која је кључна за безебдност севера Израела.

Кроз жичану ограду најпре су кренули тенкови Меркава, што је први пут од оснивања државе Израел 15. маја 1948 да су израелски тенкови упали у Сирију. Било је много претњи у последње две деценије да Израелцима треба само два дана да пређу 35 км са тенковима Меркава и заузму Дамаск.

Наравно од тога није било ништа, а сад то постаје реалност. Како је наведено главни разлог зашто је заузет врх Голанске висоравни је то што су наводно сиријски побуњеници читај џихадисти, главосече или како ко жели, напали снаге УН које патролирају том обалшћу од 1974 године и да стану у њихову заштиту.

Врх планине Хермон иначе налази се на надморској висини од 2.814 метара и представља највишу планину у Сирији и Израелу.

Сама Голанска висораван има стратешки значај за Израел, а имала је и за Сирију. Док је Сирија постојала као држава линија фронта на Голанској висоравни протезала се југоситочно од падина планине Хермон близу тромеђе Либана, Сирије и Израела до Фика близу јорданске границе на око 20 километара од Галилејског језера. Дужина од врха планине Хермон до Фика била је 65 километара. Тактичка дубина на израелској страни била је 40 км од граничне линије и обухватала је простор до линије Киријат Шермона-Кфар-Тиберија, а оперативна дубија била је 100 километара. Сиријски део голанске висоравни био је погоднији за маневар снага копене војске јер се војшини простор ширио попут лепезе од линије фронта према дубини. На сиријској страни линија додира била је истурена што је пружало могућност обухвата израелских једница са бока.

Војногеографски аспекти Голанске висоравни

Земљиште на Голанској висоравни је каменито и голо-непошумљено. Просечна надморска виисна је 1000 метара. Голанску висораван чини велики број мањих узвишења висие од 20 до 300 метара размештених у позицији шах-мат. Поједини предели висоравни покривени су камењем разних величина и тежина од 50 кг до више стоитна. Од планине Хермон земљиште се благо спушта према Галилјеском језеру и са југа и југоистока чини јединствени плато. Централни део висоравни налази се у широј зони извора реке Јордан која је својим током створила дубоко и усечено корито између планинских предела који се стрмо уздижу с обе стране корита реке. Од Куинетре до Дамаска земљиште на сиријском делу Голана благо пада према сиријској престоници. На дужини од 60 км намдорска висина износи 300 км. Северни део висоравни чине бројна узвишења распоређених упоредо са линијом фронта са обронцима планине Џабел Шејла висине 2.814 метара. Узвишења и каменти предели у централном и јужном делу и планински на северу су јаки природини положаји за одбрану који каналишу употребу и деловање оклопних јединица. Земљиште на израелској страни доминира над сиријским што израелцима пружа услове за деловање и за напад и за одбрану.

Тренутно у фокусу Израела је северни оперативни правац који се протеже кроз централни део Голанске висоравни и води у Израелу на море на залив северно од града Хаифе. Ос овог правца чини пут Дамаск -Кунеитра-Кафр-Ака дужине 150 км. Овај стратешки правац важан је за Израел, али је био и за Сирију који омогућава ангажовање великог броја оклопно-мехнаизованих једница.

Један коментар на “ИЗРАЕЛ ЗАУЗЕО ЦЕО ГОЛАН: НА ВРХУ ПЛАНИНЕ ХЕРМОН ЗАВИЈОРИЛА СЕ ИЗРАЕЛСКА ЗАСТАВА

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *