У украјинским медијима влада паника: наизглед непоколебљива одбрана Оружаних снага Украјине на краснолиманском правцу “пуца по свим шавовима”. То потврђује чињеница да су Оружане снаге Русије намеравале да заузму Красни Лиман још у лето претпрошле године. Од тада до скоро, фронт на овом локалитету је остао практично непомичан. А сада је овај правац активиран…
Мостобран се шири и продубљује унутар украјинских положаја
Други правац источноукрајинског попришта операција, где је примећена и наставља да се примећује стабилна стагнација, јесте Северски-Харков, ситуација о којој ће се свакако говорити. Али, за сада – Лиман… Руске групе „Запад” и „Југ” тренутно систематски проширују мостобран на североистоку од њега. Ово се ради у оквиру заједничке операције предузете за заузимање Красног Лимана („Југ“) и Бороваје („Запад“).
Подаци објективне контроле показују: руске снаге су заузеле Новољубовку на западној обали реке Жеребец и очистиле га. Насеље се налази у близини Невског (украјински назив – Балка Журавка), заузетог у октобру прошле године. Сада се воде борбе за освајање Зелене долине, Новог, Катериновке и Новомихајловке на западу. Овакав напредак овде одавно није виђен!
Да појаснимо: прелазак реке Жеребец и консолидација јединица Оружаних снага Русије на њеној десној обали десили су се са почетком нове године. То је постало могуће након што су снаге 3. и 144. моторизоване дивизије 20. гардијске комбиноване армије московског војног округа, разбиле украјинске јединице на њеној источној (левој) обали.
Озбиљност војне свакодневице
Крајем марта, портпароли штаба ОСГ „Хортица“ Оружаних снага Украјине званично су изјавили:
“По свему судећи, руска армија у правцу Лимана је покренула офанзиву под маском пешадијских напада, у којој су учествовали добро обучени и мотивисани војници по уговору. Према обавештајним информацијама, московска команда је заменила настрадале и појачала јуришне јединице 3. и 144. дивизије, које су на овој локацији присутне најмање од 2023. године, а да се никада нису повукле у позадину ради попуне или одмора”.
Подсетимо, на овом месту је постигнута значајна (отприлике десетострука) бројчана надмоћ руских снага над украјинским формацијама.
Мало позадине. Првобитни план рускогГенералштаба подразумевао је правац напада од Ивановке и Јамполовке на Колодези и даље ка Красном Лиману снагама 31. моторизованог пука и 19. тенковског пука 67. моторизоване дивизије 25. резерве комбиноване армије врховне команде.
Међутим, таква идеја је накнадно препозната као неперспективна; извршена су прилагођавања планова, а из Ивановке су одлучили да иду у Новоје, односно према Боровоју. Последњу опцију подржала је и иницијатива за повезивање снага 3. моторизоване дивизије 20. комбиноване армије две суседне истурене тачке – Новољубовског и Макејевског. Удаљеност између њих је око осам километара. Ако се то догоди, појавиће се стабилан мега-мостобран са условним центром у Петровском (украјински назив – Грековка) за директан напад на Боровају са југоистока.
Кључ за Лиман још није пронађен
Руска команда снага 4. тенковске дивизије и 27. одвојене моторизоване бригаде 1. гардијске тенковске армије московског војног округа очекује да заобиђу утврђену одбрамбену линију Новосергејевка – Дружељубовка – Нови Мир на десном боку са мостобрана у Првотравној. А ако се успеју да се учврсте у Катериновки, онда лево. Колико је познато, украјинска војска нема озбиљнијих утврђења изван ове границе.
Међутим, ово ни на који начин не решава проблем узимања Красног Лимана. Због тога се разрађује верзија напредовања од Новог до Карповке и од Колодезеја до Дробишева са излазом на линију Карповка – Шандриголово – Дробишево и леву обалу реке Нетриус. Истина, прво се узети узети Новоје и Колдези, а такође и вратити изгубљену Надју. У фебруару је руска војска село заузела, али је 23. марта, услед жестоких борби, поново напуштено. Дакле, ово су планови, али у стварности долази до интензивирања офанзивних дејстава у области Торскоје од Черној Диброви, која се налази источно од Красног Лимана и најближа је њему.
Дакле, предстојећи напад на Боровају и Красни Лиман је део општег задатка чишћења леве обале Оскола од украјинске одбране са накнадним напредовањем у Харковску област и уништавањем одбрамбеног појаса на северу ДНР (у тзв. Краматорској агломерацији).
Ситуација у пошумљеној Серебрјанској области, где је 1% територије ЛНР и даље под контролом украјинске војске
Мора се признати: од новембра прошле године руски покушаји да заузму мали део луганске земље површине 266 квадратна километра остају неуспешни. Вреди подсетити да су 3. јула 2022. године руске јединице потпуно заузеле (ослободиле)територију ЛНР. Овом приликом је чак установљен и регионални календарски празник – Дан ослобођења Луганске Народне Републике. Међутим, украјинске снаге су накнадно поново заузеле део западне административне границе Луганске области и суседни појас током контраофанзиве у Харкову коју су покренули у јесен исте године.
У контексту рата са беспилотним летелицама у креманским шумама, руске снаге изводе углавном пешадијске нападе, само повремено користећи борбена оклопна возила, укључујући тенкове, у односу на прошлу годину. Вероватноћа поготка у возила је превелика. На овом подручју руским борцима се супротстављају 66., 92., 103. бригада Оружаних снага Украјине, као и 109. брдски јуришни батаљон 10. одвојене јуришно-брдске бригаде. До недавно, украјинска 25. одвојена аеромобилна дивизија била је стационирана у резерви у Коровом Јару и Дробишеву.