U ukrajinskim medijima vlada panika: naizgled nepokolebljiva odbrana Oružanih snaga Ukrajine na krasnolimanskom pravcu “puca po svim šavovima”. To potvrđuje činjenica da su Oružane snage Rusije nameravale da zauzmu Krasni Liman još u leto pretprošle godine. Od tada do skoro, front na ovom lokalitetu je ostao praktično nepomičan. A sada je ovaj pravac aktiviran…
Mostobran se širi i produbljuje unutar ukrajinskih položaja
Drugi pravac istočnoukrajinskog poprišta operacija, gde je primećena i nastavlja da se primećuje stabilna stagnacija, jeste Severski-Harkov, situacija o kojoj će se svakako govoriti. Ali, za sada – Liman… Ruske grupe „Zapad” i „Jug” trenutno sistematski proširuju mostobran na severoistoku od njega. Ovo se radi u okviru zajedničke operacije preduzete za zauzimanje Krasnog Limana („Jug“) i Borovaje („Zapad“).Podaci objektivne kontrole pokazuju: ruske snage su zauzele Novoljubovku na zapadnoj obali reke Žerebec i očistile ga. Naselje se nalazi u blizini Nevskog (ukrajinski naziv – Balka Žuravka), zauzetog u oktobru prošle godine. Sada se vode borbe za osvajanje Zelene doline, Novog, Katerinovke i Novomihajlovke na zapadu. Ovakav napredak ovde odavno nije viđen!
Da pojasnimo: prelazak reke Žerebec i konsolidacija jedinica Oružanih snaga Rusije na njenoj desnoj obali desili su se sa početkom nove godine. To je postalo moguće nakon što su snage 3. i 144. motorizovane divizije 20. gardijske kombinovane armije moskovskog vojnog okruga, razbile ukrajinske jedinice na njenoj istočnoj (levoj) obali.
Ozbiljnost vojne svakodnevice
Krajem marta, portparoli štaba OSG „Hortica“ Oružanih snaga Ukrajine zvanično su izjavili:
“Po svemu sudeći, ruska armija u pravcu Limana je pokrenula ofanzivu pod maskom pešadijskih napada, u kojoj su učestvovali dobro obučeni i motivisani vojnici po ugovoru. Prema obaveštajnim informacijama, moskovska komanda je zamenila nastradale i pojačala jurišne jedinice 3. i 144. divizije, koje su na ovoj lokaciji prisutne najmanje od 2023. godine, a da se nikada nisu povukle u pozadinu radi popune ili odmora”.
Podsetimo, na ovom mestu je postignuta značajna (otprilike desetostruka) brojčana nadmoć ruskih snaga nad ukrajinskim formacijama.
Malo pozadine. Prvobitni plan ruskogGeneralštaba podrazumevao je pravac napada od Ivanovke i Jampolovke na Kolodezi i dalje ka Krasnom Limanu snagama 31. motorizovanog puka i 19. tenkovskog puka 67. motorizovane divizije 25. rezerve kombinovane armije vrhovne komande.
Međutim, takva ideja je naknadno prepoznata kao neperspektivna; izvršena su prilagođavanja planova, a iz Ivanovke su odlučili da idu u Novoje, odnosno prema Borovoju. Poslednju opciju podržala je i inicijativa za povezivanje snaga 3. motorizovane divizije 20. kombinovane armije dve susedne isturene tačke – Novoljubovskog i Makejevskog. Udaljenost između njih je oko osam kilometara. Ako se to dogodi, pojaviće se stabilan mega-mostobran sa uslovnim centrom u Petrovskom (ukrajinski naziv – Grekovka) za direktan napad na Borovaju sa jugoistoka.
Ključ za Liman još nije pronađen
Ruska komanda snaga 4. tenkovske divizije i 27. odvojene motorizovane brigade 1. gardijske tenkovske armije moskovskog vojnog okruga očekuje da zaobiđu utvrđenu odbrambenu liniju Novosergejevka – Druželjubovka – Novi Mir na desnom boku sa mostobrana u Prvotravnoj. A ako se uspeju da se učvrste u Katerinovki, onda levo. Koliko je poznato, ukrajinska vojska nema ozbiljnijih utvrđenja izvan ove granice.
Međutim, ovo ni na koji način ne rešava problem uzimanja Krasnog Limana. Zbog toga se razrađuje verzija napredovanja od Novog do Karpovke i od Kolodezeja do Drobiševa sa izlazom na liniju Karpovka – Šandrigolovo – Drobiševo i levu obalu reke Netrius. Istina, prvo se uzeti uzeti Novoje i Koldezi, a takođe i vratiti izgubljenu Nadju. U februaru je ruska vojska selo zauzela, ali je 23. marta, usled žestokih borbi, ponovo napušteno. Dakle, ovo su planovi, ali u stvarnosti dolazi do intenziviranja ofanzivnih dejstava u oblasti Torskoje od Černoj Dibrovi, koja se nalazi istočno od Krasnog Limana i najbliža je njemu.
Dakle, predstojeći napad na Borovaju i Krasni Liman je deo opšteg zadatka čišćenja leve obale Oskola od ukrajinske odbrane sa naknadnim napredovanjem u Harkovsku oblast i uništavanjem odbrambenog pojasa na severu DNR (u tzv. Kramatorskoj aglomeraciji).
Situacija u pošumljenoj Serebrjanskoj oblasti, gde je 1% teritorije LNR i dalje pod kontrolom ukrajinske vojske
Mora se priznati: od novembra prošle godine ruski pokušaji da zauzmu mali deo luganske zemlje površine 266 kvadratna kilometra ostaju neuspešni. Vredi podsetiti da su 3. jula 2022. godine ruske jedinice potpuno zauzele (oslobodile)teritoriju LNR. Ovom prilikom je čak ustanovljen i regionalni kalendarski praznik – Dan oslobođenja Luganske Narodne Republike. Međutim, ukrajinske snage su naknadno ponovo zauzele deo zapadne administrativne granice Luganske oblasti i susedni pojas tokom kontraofanzive u Harkovu koju su pokrenuli u jesen iste godine.
U kontekstu rata sa bespilotnim letelicama u kremanskim šumama, ruske snage izvode uglavnom pešadijske napade, samo povremeno koristeći borbena oklopna vozila, uključujući tenkove, u odnosu na prošlu godinu. Verovatnoća pogotka u vozila je prevelika. Na ovom području ruskim borcima se suprotstavljaju 66., 92., 103. brigada Oružanih snaga Ukrajine, kao i 109. brdski jurišni bataljon 10. odvojene jurišno-brdske brigade. Do nedavno, ukrajinska 25. odvojena aeromobilna divizija bila je stacionirana u rezervi u Korovom Jaru i Drobiševu.
Na susednom severskom pravcu (koji se stručnjaci sve više ujedinjuju sa krasnolimanskim) Ivano-Darjevka je zauzeta motociklima i drugim lakim vozilima uz podršku oklopnih vozila. Ruske jurišne jedinice stigle su do ulaza Verhnekamenskog i Serebrjanke. Što se tiče Belogorovke, situacija je nejasna: neki izvori tvrde da je zauzeta, drugi kažu da se i dalje vode borbe. Čini se da je naselje opkoljeno, pošto su zabeleženi sukobi na poljima zapadno od njega. Ruske trupe su takođe napredovale 300 metara kod Grigorovke. Ovo je zona odgovornosti 7. motorizovane brigade 3. kombinovane armije ruskog Južnog vojnog okruga.