Италија је покренула програм U212NFS (Near Future Submarine) за изградњу нових подморница, што је проширење претходног италијанско-немачког пројекта U212A.
Италија је чланица НАТО коју сматрају господаром Средоземља с обзиром на јачину монраричке флоте како површинске, тако и подводне иако за разлику од Француске нема нукеларне подморнице.
У послератној историји Италија је тежила да створи и подморнице на нуклеарни погон, али среће није било, јер је тај пројекат пропао. Оно што је занимљиво јесте да се тад као и сад тај пројекат прве италијанске нуклеарне подморнице звао MINERVA (Marinizzazione Impianto Nucleare per l’Energia a boRdo di Vascelli Armati) или у преводу Нукеларни погонски систем за ратне бродове.
Циљ пројекта у оквиру Националног плана војних истраживања јесте интеграција нукеларног реактора напредне генерације за производњу електричне енергије за пловила која се користе на првој линији. Иако рогобатно и нејасно звучи основа свега је заправо план развоја прве италијанске нуклеарне подморнице.
❗️🇮🇹⚓️time for big news about the Italian Navy. In the last week we learnt:
— MODEL 3D INT (@3d_int) November 1, 2024
☑️ MINERVA: program for nuclear reactors abord armed vessels, SSN coming?
☑️ Second carrier: ITS Trieste with up to 20 F-35B
☑️ a new drone carrier will join the fleet
☑️ F-35B fleet expanded to 40 pic.twitter.com/4biRTxd1M2
Иначе Италија спада у државе која самостално развија и производи подморнице и то веома успешне .
Како се наводи пројеакт се састоји од 3 фазе:
1.фаза проучавање употрене рекатора нове генерације за поморску употребу;
2.фаза је идејно решење нове италијанске борбене нуклеарне подморнице и
3. фаза поређење постојећих блокова са онима са нуклеарном производњом.
У овај пројекат укључене су следеће инталијанске компаније: Fincantieri, Ansaldo Nucleare, RINA и CETENA.
Fincantieri, RINA и Newcleo потписали споразум у лето 2023. о проучавању примене Newcleo-ових СМР-ова за погон поморских јединица.
Newcleo је италијански стартуп основан у Лондону 2021. године са циљем да развије нове ЛРФ-ове. Овај стартап је такође укључен у разговоре италијанске владе, заједно са енергетским гигантом ЕНЕЛ-ом и Ансалдом, за поновно увођење нуклеарне енергије у национални енергетски микс, па тиме и употреба те енергије у војне сврхе.
Недавно, Италија је покренула програм U212NFS (Near Future Submarine) за изградњу нових подморница, што је проширење претходног италијанско-немачког пројекта U212A.
Подморнице U212NFS, планиране за испоруку између 2027. и 2029. године, требало би да буду опремљене савременим торпедима и крстарећим ракетама, као и новим АИП системом и напредним батеријама на бази литијум-јонске технологије, што ће омогућити дужи боравак под водом без потребе за изласком на површину. Неки наводе да ће управо ове подморнице бити можда експериментално уграђен нуклеарни погон као пут ка будућем развоју италијнски нових нуклеарних подморница.Пројекат МИНЕРВА био је италијански програм за развој нуклеарне подморнице током 1960-их, који су покренули италијанска морнарица и индустрија како би повећали независност и стратешке способности земље у подводном ратовању. Оригинално замишљен као напор за изградњу нуклеарних подморница са домаћом технологијом, МИНЕРВА је требало да постане први италијански пројекат те врсте, што би Италији омогућило да се придружи малој групи нација са нуклеарним подморницама. У оквиру пројекта разматрана је сарадња са америчким партнерима, а италијанска морнарица је покушала да добије приступ америчким реакторима за подморнице. Упркос овим покушајима, МИНЕРВА је наишла на низ техничких, финансијских и политичких препрека, укључујући отпор јавности према нуклеарној енергији у војне сврхе и геополитичке препреке.
Иако је пројекат МИНЕРВА на крају отказан због ових препрека, он је поставио темеље за будуће италијанске подморничке програме. Данас Италија има модерну подморничку флоту, попут класе У212НФС, која је део заједничког италијанско-немачког програма. Ове нове подморнице, попут планиране У212НФС, користе напредне технологије и сарађују с италијанском индустријом како би се осигурао висок степен аутономије и ефикасности у подводним операцијама, чиме Италија одржава присутност међу водећим подморничким силама у Европи.
Италија тренутно нема нуклеарне подморнице, јер њихова морнарица користи конвенционалне подморнице са дизел-електричним и АИП (Air-Independent Propulsion) системима. Међу најсавременијим подморницама којима располаже италијанска морнарица су подморнице класе U212A, као што су Тодаро, Скире, Пјетро Венути и Ромео Ромеј. Ове подморнице развијене су у оквиру заједничког италијанско-немачког програма у сарадњи са немачком компанијом ThyssenKrupp и италијанским произвођачем бродова Fincantier