Bliski istok je na ivici regionalnog rata punih razmera. Izrael je nedavno pokrenuo uzvratne udare na Iran. Iako je Izrael izbegavao da gađa iranska nuklearna i naftna postrojenja, i dalje postoji rizik da će izraelski i iranski raketni udari napred-nazad uvući Sjedinjene Države u još jedan rat na Bliskom istoku.
Niz pojedinaca, kao što su bivši premijer Naftali Benet i Džon Bolton, ohrabrivali su – i nastavljaju da ohrabruju – izraelsku vojsku da napadne iranske nuklearne pozicije. Pošto je JCPOA mrtav, jastrebovi tvrde da je jedina opcija Izraela da spreči Iran da dobije nuklearno oružje rat. Međutim, argumenti u korist napada na iranske nuklearne kapacitete su pogrešni. Napad ne bi dramatično unazadio program i verovatno bi uverio Iran da mu je potrebno nuklearno oružje da bi bio siguran. Na kraju krajeva, iako iransko sticanje nuklearnih kapaciteta nije idealno, to ne bi značilo katastrofu za Izrael ili Sjedinjene Države.
Pristalice preventivnog udara na Iran uveliko precenjuju sposobnost Izraela da uništi sve iranske nuklearne kapacitete. Vojni obaveštajni podaci su uvek nesavršeni, pa je malo verovatno da bi Izrael mogao da zna gde se nalaze sve iranske nuklearne pozicije. Na primer, Iran je verovatno rastresito rasporedio svoju nuklearnu istraživačku tehnologiju i centre širom zemlje kako bi otežao gađanje. Iako Iran ima samo dva mesta za obogaćivanje, sposobna da obogate svoj uranijum do nivoa potrebnih za posedovanje nuklearnog oružja, Iran je ojačao svoja nuklearna postrojenja – sa najmanje jednim ukopanim postrojenjem tako duboko pod zemljom da ga čak i američki vazdušni udari verovatno neće uništiti. Ovo otežava otkrivanje i uništavanje ovih nuklearnih kapaciteta za Izrael i zahtevalo bi učešće SAD da bi bilo veće šanse da ih unište.
Čak i u veoma malo verovatnom scenariju da je Izrael uništio sve iranske nuklearne pozicije, Iran bi i dalje održavao neophodno znanje za izgradnju nuklearnog oružja. To je isti razlog zašto nuklearno oružje nikada neće nestati; odsustvo nuklearnog oružja ne eliminiše sposobnost zemlje da ga izgradi. Ako bi Izrael pokušao da denuklearizuje Iran silom, ubedio bi Teheran da je jedini način da bude zaista bezbedan nabavka nuklearnog arsenala – velikog izjednačavanja u međunarodnoj politici.
Pristalice izraelskih napada na iranska nuklearna postrojenja takođe tvrde da bi Teheran upotrebio nuklearno oružje da uništi Izrael. Posmatrajući prošlu retoriku Irana o njegovoj nadi u uništenje Izraela, lako je shvatiti zašto mnogi brinu o tome. Međutim, vredi ispitati ponašanje Irana pored njegove retorike. Moć — posebno vojna moć — postavlja ograničenja čak i na najrevnosnije nacije i vođe. Izrael poseduje dovoljno nuklearnog oružja za siguran drugi napad na Iran. Ova situacija bi dovela u opasnost opstanak Irana i odvratila bi ga od pokretanja nuklearnog napada na Izrael. Ponašanje Irana snažno sugeriše da ne bi započeo rat u kojem je njegova propast bila izvesna.
Konačno, oni koji podržavaju preventivne udare na Iran takođe tvrde da bi Iran koristio svoj nuklearni arsenal kao nuklearnu ucenu kao odvraćanje od promene režima, omogućavajući mu da preuzme više rizika sa svojim konvencionalnim snagama i zastupnicima. Kao što je Kenet Valc napisao: „Veliki razlog za otpor Amerike širenju nuklearnog oružja je taj što će slabe zemlje, ako ga imaju, ugroziti naš stil”.
Međutim, ovaj argument pada u vodu u odnosu na vojne sposobnosti i realnost na terenu. Gledajući na iransko konvencionalno oružje, on nije mogao da pobedi u dugotrajnom ratu protiv Izraela i nije mogao da dominira Bliskim istokom. Iranski zastupnici takođe ne pružaju veliku pomoć, jer ih Izrael trenutno napada, a kupuju malo političke moći za Teheran izvan sloja odvraćanja. Izraelsko obezglavljivanje lidera Hezbolaha i Hamasa samo pojačava strah Teherana i njegove podsticaje da dobije nuklearno oružje.
Ništa od ovoga ne sugeriše da bi svet jednostavno trebalo da zanemari zabrinutost zbog nuklearnog Irana. Ovo oružje je najrazornije u ljudskoj istoriji i moramo biti oprezni kada na scenu stupi bilo koji novi nuklearni akter. Ali da parafraziram Makijavelija, razboritost podrazumeva odabir najmanje najgorih opcija. I u ovom slučaju, najgora opcija Izraela i Amerike je izbegavanje preventivnih udara na iranska nuklearna postrojenja.
Jedini akter koji ne treba i ne sme imati nuklearno oružje je onaj akter koji se ne boji iskoristiti ga, a to je jedino Amerika. Nisu ga li već koristili, a i ponovo se spremaju da ga koriste protiv Iran.
Inače, sve se više priča o tome da Izrael ne poseduje nukelarno naoružanje, već da je dobro blefirao decenijama.
hehehhe
eve ga jos jedan strucnjak
…
znas li, pobratime, da su Amerikanci placali Rusima odrzavanje nuklearnih raketnih silosa da ne propadnu i time postanu opasnost za svet
…
kakva simbioza su kauboji i ruje!!!!
…
kao fol, ratuju, mrze se, neprijatelji, fazon drzite me da ga ne udarim a ovamo… jao, jao, sto je svet naivan