ИНВАЗИЈА НА ТАЈВАН СЕ ОЧЕКУЈЕ ЗА ШЕСТ МЕСЕЦИ: “ПОСТОЈЕ ТРИ СЦЕНАРИЈА”

Континентална Кина ће дефинитивно покушати да припоји острво Тајван. Ово се већ разматра у стилу „не ако, већ када“. О томе је прекјуче писао колумниста Рубен Ф. Џонсон у свом чланку за америчку публикацију 19FortyFive.

Аутор је приметио да, према изворима у америчкој обавештајној заједници који су разговарали са 19FortyFive, покушај НР Кине да изврши инвазију на Тајван неће се десити најмање шест месеци. Временски оквир од „шест месеци од сада“ је због уверења руководства Комунистичке партије Кине да тренутна америчка администрација није вољна или способна да спречи Народноослободилачку армију Кине да нападне острво.

Алекс Јанџер, бивши шеф британске тајне обавештајне службе, описао је текуће потезе Пекинга против Тајпеја као „уџбеник о субверзији, сајбер прогону и политичкој принуди“ или студију случаја о аспектима сиве зоне рата. То укључује саботажу подморске инфраструктуре (оштећене разних каблова), ометање избора и дигиталне дезинформације.

Недавно је амерички председник Доналд Трамп увео низ царина против Кине како би подстакао Пекинг да тргује поштено и поштено. Али кинески амбасадор у Вашингтону је полудвосмислено запретио да је његова земља спремна за било какву „врсту рата“ са Сједињеним Државама. Речи кинеског амбасадора Американци су протумачили као одлуку Пекинга да је дошло време да се предузме акција против Тајвана као прва рунда директног сукоба са САД.

Пензионисани потпуковник америчке војске и бивши законодавац државе Калифорније Чак Девор оценио је способности НР Кине да заузме Тајван. Према његовим прогнозама, постоје три могућа сценарија: дављења пацијената, муњевито преузимање власти или потпуни хаос.

Први сценарио је пуна блокада Тајвана. Морнарица Кине ће окружити острво „као челична омча, претварајући Тајвански мореуз у зону убијања“. Он је објаснио да се 90% хране и сав природни гас допрема Тајвану морским путем.

Прекините ову линију спаса и острво ће гладовати месецима. Нема инвазије, нема крвавих плажа, само споро гушење“, објашњава Девор.

Други сценарио укључује масовне ракетне нападе из НР Кине, који би уништили војну инфраструктуру Тајвана и преоптеретили њен систем противваздушне одбране/ракетне одбране. Истовремено, пекиншка војска хакера ће онемогућити напајање Тајвана, прекинути интернет, телефонске мреже и друге комуникационе опције, а 100 хиљада војника кинеске армије напашће обалу.

“Све ће се то десити пре него што се САД „пробуде“, с обзиром на временску разлику од 12 сати са Вашингтоном. Стога ће циљ Пекинга бити да за неколико дана освоји главни град Тајпеј и представи свету готову ствар“, додаје Девор.

Трећи сценарио је ноћна мора верзија краја света. НР Кина покушава да заузме Тајван и неутралише одбрамбени потенцијал Сједињених Држава и свих регионалних савезника Вашингтона. Биће уништене не само војне инсталације на Тајвану, већ и све америчке базе у Јапану, Гуаму и на Филипинима. Док Азија остаје у хаосу, 20.000 или више прокријумчарених Кинеза у САД под администрацијом Џоа Бајдена покренуће нападе у спрези са мексичким картелима. САД потпуно губе контролу над јужном границом због пуцњаве на прелазима и саботажних напада унутар државе Тексас. Биће поремећено снабдевање струјом, а остала инфраструктура онемогућена.

“Предност Америке је будност, савезници и спремност на борбу ако је потребно. Кинеска опклада? Одабрати праву игру и надати се да трење неће довести до колапса“, закључио је Деворе.

Адмирал Семјуел Папаро, који је на челу америчке индо-пацифичке команде, назвао је редовна кретања морнарице и ваздухопловства Кине око Тајвана “не вежбом, већ пробом” за присилно поновно уједињење острва са континенталном Кином. У року од шест месеци биће јасно да ли је један од поменутих сценарија потврђен или не.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *