ИГРА ВИСОКИХ УЛОГА: “ДА ЛИ ИРАН ШАЉЕ РАКЕТЕ ИРАЧКИМ МИЛИЦИЈАМА?”

Иран поручује да је спреман да задржи своје оружје, истовремено се претварајући да би могао да се повинује захтевима да заузда своју моћ у Ираку.

Иран би могао да испоручује различите типове ракета земља-земља милицијама у Ираку, наводи се у новом извештају британског The Times у среду.

Извештај приказује ово као део иранске шаховске игре са високим улозима у региону, док САД и Иран крећу на индиректне преговоре у Оману. Поред тога, САД изводе ваздушне нападе на Хуте које подржава Иран у Јемену.

Стога би Иран можда желео да побољша положај милиција у Ираку. Ове милиције су део кровне групе под називом Снаге народне мобилизације (PMF). Извештаји о испоруци пројектила стоје у супротности са извештајем Reuters од 7. априла који сугерише да би милиције које подржава Иран можда биле спремне да се разоружају због претњи и притиска САД.

Било би тешко поверовати да су оба извештаја тачна. Извештај Reuters заснован је на анонимним изворима из четири милиције. У извештају се тврдило да је разговарао са десет команданата. Истовремено, извештај се такође ослања на информације из извора блиских ирачком премијеру. Јасно је да ће милиције можда желети да пошаљу приватно поруку да би могле да размотре разоружавање.

Шта је ‘разоружавање’?

Шта је „разоружавање“? То може значити једноставно рећи да је њихово оружје сада под контролом ирачке владе. PMF је званична паравојна снага у Ираку и стога би милиције могле једноставно да играју мамце и промене и кажу да је њихово оружје сада део „државе“.

Међутим, према извештају The Times, Техеран појачава своје присуство у региону испоручујући нову серију оружја моћним шиитским милицијама у Ираку, уништавајући наде да ће Иран повући подршку док се припрема да уђе у преговоре са Сједињеним Државама о свом ракетном и нуклеарном програму.

У извештају се наводи да је “оружје пребачено прошле недеље, према регионалним обавештајним подацима укљученим у надгледање границе од скоро 1.000 миља између земаља. То је био први пут да су ракете земља-земља дугог домета биле у поседу милиције савезника Ирана у Ираку. Извори су рекли да је испоруку организовала иранска ваздушна стража за иранску револуцију.”

Врсте пројектила

Ово није први пут да Иран покушава да пребаци балистичке ракете у Ирак. Исту ствар је урадио у лето 2018. године. Reuters је крајем августа 2018. године известио да је „Иран дао балистичке ракете шиитским заступницима у Ираку и да развија капацитете да тамо изгради више како би одвратио нападе на своје интересе на Блиском истоку и да би му дао средства да погоди регионалне непријатеље, рекли су ирански, ирачки и западни извори“. У то време у извештају се тврдило да пројектили могу укључивати Zelzal, Fateh 110 и Zolfaghar (Zolfiqar). Речено је да имају домете од 200-700 км.

У данашњем извештају The Times се каже да су „извори рекли да су две друге врсте ракета, крстареће Quds 351 и балистичке ракете Jamal 69, такође прокријумчарене у Ирак прошле недеље. Имале су много мањи домет од нових ракета земља-земља, које би могле да буду постављене да гађају чак и Европу. Quds 351 је такође познат као пројекат 351 или крстарећа ракета Paveh. Такође је познат као Quds-4 у рукама Хута. Може имати домет од 2.000 км. Представљен је 2019. године.

Ракета Jamal 69, која би у Ирану могла бити позната и као Zolfaghar (Zolfiqar), наводно је раније била у Ираку. У извештајима из 2022. године такође се наводи да је у рукама милиција у Ираку. Newsweek је 2022. године известио да је Jamal 69 виђен на догађају Дана Кудса у Ираку 2022. године. Сликан је са милицијом Харакат Хезболах ал-Нуџаба. Ово је једна од моћних проиранских милиција које су део PMF . „Иран и његови савезници широм Блиског истока показују оружје способно да погоди заједничког непријатеља, укључујући и нови пројектил који је открио ирачки покрет Хезболах ал-Нуџаба“, пише Newsweek. Група каже да ракета, позната као Jamal 69, има домет од 700 километара, или отприлике 435 миља, већи од просечне удаљености од мање од 300 миља између Ирака и Израела, како је група тврдила у видео снимку који прати лансирање.

Тал Инбар, стручњак за ракете и свемир, приметио је у објави 2022. године да је Jamal 69 „иранска балистичка ракета Zolfaghar у рукама иранских заступника у Ираку”.

Пребацивање ових пројектила милицијама у Ираку би стога представљало кретање оружја које је Иран већ пребацио у иностранство током последњих неколико година. Крстарећа ракета, пројекат 351, већ је послата Хутима. Jamal 69 је већ наводно био у рукама милиција у Ираку. Дакле, оно што Иран можда ради јесте да повећава снабдевање ових система милицијама. Ако је тако, онда је мало вероватно да ће се ове групе разоружати.

Игра са високим улозима

Оно што је јасно у два извештаја, Reuters и The Times, јесте да Иран и његове милиције у Ираку играју велику игру. Они шаљу поруке и спремни су да задрже оружје док се истовремено претварају да би могли да испоштују захтеве да зауздају своју власт у Ираку. Ово долази усред других извештаја да би Хезболах у Либану могао да се разоружа ако Израел пристане да се повуче из одређених области у Либану. Такође долази када се појавио извештај да су Хути понудили САД договор. Преговори у Оману би могли да помогну да се све ово реши. Иран је у прошлости повезивао понашање својих заступника са својим нуклеарним програмом и политиком САД. На пример, током максималног притиска 2019. Иран је операционализовао милиције за напад на америчке снаге у Ираку.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *