Avioni F-16 Fighting Falcon lete od 1978. godine i još uvek su operativni i proizvode se za Sjedinjene Države i savezničke zemlje.
To je dug vek za borbeni avion, ali zahvaljujući različitim modernizacijama i varijantama, ovaj avion je osposobljen da se nosi sa drugim četvrtojgeneracijskim ili čak nekim petogeneracijskim lovcima.
Od uvođenja u operativnu upotrebu, F-16 je proizveden u velikom broju, sa više od 4.600 napravljenih aparata do juna 2018. godine. Proizvodnja je nastavljena i naredne godine, pa su novi avioni izlazili sa proizvodnih traka iz Grinvila u Južnoj Karolini. U početku je F-16 bio proizveden u fabrici Lockheed Martin u Fort Vortu u Teksasu, ali je proizvodnja izmeštena kako bi se oslobodio prostor za proizvodnju F-35 aviona 2017. godine.
F-16 avioni su danas i dalje u velikoj upotrebi, iako su potisnuti od strane aviona pete generacije kao što je F-35.
Oni su važan faktor u ofanzivnim i defanzivnim dejstvima SAD a imaju i značajan udeo u vojnoj industriji. Proizvodnja jednog aviona košta desetine miliona, a jedan sat leta košta desetine hiljada dolara u održavanju, iako su troškovi samo jedan od faktora u dugoj istoriji aviona F-16.
Gde se sada proizvodi F-16?
Avion F-16 Fighting Falcon započeo je razvoj na kraju Vijetnamskog rata, dizajniran sa lekcijama izvučenim iz tog konflikta. Program je nastavljen tokom ranih 1970-ih, što je dovelo do raznih varijanti konceptualnih dizajna pre nego što je izabrano finalno rešenje. Prototip YF-16 kompanije General Dynamics započeo je opitne letove 1973. godine, a avion je ušao u operativnu upotrebu 1975. godine. Proizvodnja je brzo počela u fabrici u Fort Vortu, ali je premeštena u Južnu Karolinu kako bi se oslobodio prostor za proizvodnju F-35.
General Dynamics je bio glavni isporučilac avioan koji je bio odgovoran za dizajn i proizvodnju F-16, koji je brzo postao dominantan lovac u vazduhoplovnoj floti SAD. Dok je glavna proizvodnja F-16 aviona bila u Teksasu, licence za proizvodnju bile su distribuirane saveznicima širom sveta. Tako je turska vazduhoplovna industrija proizvodila svoje F-16 avione u Ankari. Slično, Korporacija vazduhoplovstva J. Koreje proizvodila je seriju F-16 aviona u svojim kapacitetima. Belgija, Danska, Norveška, Holandija i Indija su takođe radile isto. F-16 leti u nekoliko savezničkih zemalja, ali samo neki od njih ima sopstvenu proizvodnju, dok većina nabavlja ove letelice iz SAD.
Ranih 1990-ih, General Dynamics je prodao svoj posao proizvodnje aviona korporaciji Lockheed, koja je kasnije postala Lockheed Martin nakon što je kompanija spojena sa Martin Marietta nekoliko godina kasnije. Od tada, Lockheed Martin je glavni proizvođač F-16 aviona kod kuće i u svetu. Nakon premeštanja proizvodnje u svoju fabriku u Grinvilu, Lockheed je ponovo započeo proizvodnju sa Block 70 a do kraja 2020-ih proizvešće najmanje 128 aparata F-16.
F-16V Viper bi bio dobra zamena za J22 Orao.
Su 34 je bolji avion a i jeftiniji je od F16
Jedan se zakoprco u Mačvi
Koliko se migova i ostalih kanti zakoprcalo po konfliktima sirom sveta?Taj f-16 je oborio par nasih 1999.pa o tome ne pricate nego se uhvatili ona dva aviona koje smo oborili.Vise vojska Rep.Srpske oborila nato aviona 1996 nego mi 1999.Cutite molim vas.
Ko ti to kaze da je oboreno samo dva to sto su padali u okolnim zemljama gde se nalaze nato snage koje su cistile i kupile svaki šraf neznači da nije jos oboreno ili bar pogodjeno još nato letelica.
… proizvode i Japanci neki slični Micubiši.