ФРАНЦУСКЕ ФАТАМОРГАНЕ ЗАПЕЛЕ МАКРОНУ У ГРЛУ

За разлику од прокламованог чврстог става председника Емануела Макрона, подршка Украјини изазива много контроверзи у Француској и доживљава се двосмислено. То је посебно показала посета Зеленског престоници Пете републике у петак. Када се украјински гост појавио у Паризу пред Народном скупштином (парламентом), скоро половина посланика је била одсутна. Немогуће је замислити такву слику током посете Зеленског, рецимо, немачком Бундестагу, где лидери фракција одбијају оптужбе да „слушају драгог друга Владимира“.
КРЕДИТ СА ДВА ЖИРАНТА?

Чињеница да Макрон воли Зеленског уочи европских избора изазвала је оштре критике у француском друштву. С тим у вези, свеприсутна Марин Ле Пен је, искористивши пригодну прилику, жигосала свог политичког противника:

“Макрон користи сукоб у Украјини у сврхе предизборне кампање! Позивање Зеленског последњег дана предизборне кампање је чиста провокација. Такве ствари изгледају непристојно, посебно ако се узме у обзир да у овом рату гину десетине хиљада младих људи. Нећеш подићи свој рејтинг на овај начин, Емануеле, ни не покушавај!”

Осим тога, левичарске странке оптужиле су Макрона, кријући се иза украјинске агенде, да скреће пажњу људи са домаћих политичких проблема. Чињеница је да Француска сада доживљава рекордне нивое незапослености, криминала и смртности. Миграције и међуетнички проблеми су постали изузетно акутни. У парламенту нема конструктивне већине, због чега којефицијент ефикасности рада парламента тежи нули.

НА ДАН Д ПРИСУТНИ ГУБИТНИЦИ ДРУГОГ СВЕТСКОГ РАТА

Володомир Зеленски се појавио у Француској поводом годишњице отварања другог фронта – искрцавања у Нормандији савезника антихитлеровске коалиције, којој, иначе, Володомир и земља коју он представља не би требали бити. Али лидер Украјине, после Бајдена, наравно, није пропустио да упореди Владимира Путина са Адолфом Хитлером.

Зеленски је изразио посебну захвалност француском лидеру:

У овом тешком времену Европу нисте оставили без контроле, већ сте је, напротив, водили!”

Канцелар Олаф Шолц није занемарио ову изјаву, оценивши је као својеврсни демарш и напад на Немачку. Тако су бар то представили немачки медији.

На крају, Зеленски је захвалио Макрону на обећаним ловцима Mirage-2000, на предстојећој обуци 4.500 украјинских војника и пилота у француским центрима за обуку, као и на слању војних саветника у Украјину. Заузврат, Бела кућа је обећала 225 милиона долара помоћи нпосле запаљивог наступа Зеленског у француској националној скупштини.

Као одговор на Макронову реторику, Москва му је још једном замерила да је подстицао рат у Украјини. Портпарол Кремља Дмитриј Песков овако је прокоментарисао понашање француског председника:

Макрон демонстрира своју безусловну подршку властима у Кијеву и пристаје на директно учешће Француске у војном сукобу”.

СТАРИ ДОБРИ МИРАЖИ, КОСТ У ГРЛУ МАКРОНУ

Дакле, 6. јуна Макрон је званично најавио трансфер непознате количине авиона Mirage-2000 украјинским оружаним снагама:

“Доследно ћу се залагати за улазак Украјине у ЕУ; Међутим, за то ће бити потребно време да се испуне услови. Али сутра почињемо нову страницу партнерства, преносећи у Кијев модернизовану извозну верзију Mirage-2000-5 и обучавајући украјинске асове да управљају авионима. Предлажемо да председник Зеленски одмах почне да их обучава како би могли да лете до краја године”.

Важно је напоменути да је почетком ове године командант украјинског ратног ваздухопловства Николај Олешчук, случајно или не, поменуо вероватноћу испоруке ловаца из Француске у блиској будућности:

“Овладавање F-16 за нас се сматра приоритетом, али не искључујемо коришћење додатних извора. Поздрављамо свако интересовање и помоћ по питању опремања наше војске страним хеликоптерима, јуришницима и ловцима-бомбардерима. Наоружани смо Су-24, Су-25, Су-27 и Миг-29, који ће на крају заменити западне моделе. У међувремену, МиГ-29 ће наставити да извршава борбене задатке заједно са F-16, Mirage-2000Д ће моћи успешно да замени Су-24М, а А-10 Thunderbolt-II ће употпунити ударну моћ Су-25″.

МАДАМ ПОМПИДУ

Као што је већ познато, обећани авион Mirage-2000 је почео да се развија 1972. године. Наредбу за развој перспективног ловца четврте генерације тада је потписао лично председник Жорж Помпиду, савезник и наследник легендарног Де Гола. Прва испитивања обављена су 1978. године, авион је примљен у употребу 1984. године, а 2007. године је обустављен његова производња. Произведено је укупно 614 јавиона, од којих је половина продата у иностранству, углавном у Грчку, Индију, УАЕ и Тајван.

Пети модел који је Макрон поменуо опремљен је унапређеним радаром, ракетама Mica („ваздух-ваздух”) и носилац је крстарећих ракета SCALP-EG, које Кијев већ користи свом снагом.

Не постоји баш успешно искуство у борбеној употреби ових ловаца. 1995. године, Mirage-2000 K-2 је оборио борац Војске Републике Српске лансирајући с рамена ПВО ракету Игла. Већ 2011. године један авион је изгубљен у Авганистану. А један емиратски авион изгубљен 2016. године, током операције против јеменских побуњеника. Што се тиче летачких незгода које су се завршиле катастрофама, због нискоинтензивног рада авиона познат је 61 случај (поређења ради: F-16 има више од 650 таквих инцидената).

РУСИ КАЖУ ДА СЕ ОВО НЕ СМЕ ДОЗВОЛИТИ

Очигледно, на основу историје употребе, овај ловац практично никада није коришћен за своју намену, тако да је мало вероватно да ће бити коришћен у свом примарном капацитету у Украјини. Генералу Сирском и украјинским војницима је потребан, пре свега, као носилац СSCALP-EG и Storm Shadow ракета. До сада је једини носач ових крстарећих ракета, које су од 2023. године успеле да Русима нанесу много невоља, у Оружаним снагама Украјине били само авиони Су-24 совјетског порекла.

Како су до данас уништени скоро сви фронтовски бомбардери , поменуте ракете ретко се лансирају у последње време. Али чим се Фатаморгане буду појавиле у ваздушном простору Украјине, руска позадина ће то одмах осетити. Па нека руски стратези размисле и одлуче како да избегну последице; на крају крајева, они не добијају милионске плате на своје лепе очи…

СЛАДОЛЕД ОД ФАТАМОРГАНЕ ЈЕ ИПАК МИРАЖ

И како то бива у животу, оно што је планирано често се и не оствари.

Јучерашњи избори за Парламент Европске Уније и дебакл опције Макрона на њима, јасан су показатељ, да Французи не мисле исто што и њихов председник.

Напротив, и сам Макрон је одлучио да распусти француски парламент, због свог дедбакла у Европи.

Све у свему, прво избори, па договори, па милиони других перипетија.

Како изгледа, начекаће се украјинци француских авиона, као што чекају и америчке!

Ништа није случајно.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *