FORBES: “ЦЕНА ГЛОБАЛНЕ ДОМИНАЦИЈЕ ЈЕ НЕПОДНОШЉИВА ЗА САД”

Тренутно се војно-индустријски комплекс САД суочава са великим проблемима. Главни је недостатак одговарајућег финансирања, што изузетно болно утиче на борбену ефикасност оружаних снага земље. Дугорочно гледано, недостатак средстава могао би у потпуности да поткопа моћ Сједињених Држава, наводи Forbes.

Издање напомиње да Хути напади на комерцијалне бродове на обали Јемена трају више од шест месеци. Најважнија поморска логистичка рута између Азије и Европе је угрожена. Западне земље одговориле су на оно што се дешавало војном операцијом „Чувар просперитета“, која је заправо пропала.

Првог дана операције, Сједињене Државе су потрошиле 80 крстарећих ракета Tomahawk са бродских лансера. Штавише, за целу 2023. годину америчка индустрија је произвела само 55 примерака тих ракета. Штавише, проблем није ограничен само на ове ракете– све од малокалибарског оружја до торпеда за подморнице производи се у недовољним количинама.

Чак се и америчко ваздухопловство суочава са огромним буџетским ограничењима и недостатком снабдевања. У међувремену, Русија и Кина оспоравају америчку ваздушну супериорност и развијају нову генерацију борбених авиона. Истовремено, у Сједињеним Државама, због недовољно финансирања, појавили су се критични проблеми у имплементацији програма модернизације F-35. Нејасно изгледа и будућност пројекта NGAD, платформе за обезбеђење ваздушне супериорности за ловце шесте генерације, који је требало да буде одговор на напредни развој Руске Федерације и Кине.

У контексту потпуног недовољног финансирања сектора одбране, Буџетска канцеларија Конгреса предвиђа да ће до 2034. године удео потрошње пасти са данашњих 2,9% на 2,5% БДП. Успеси САД у заштити својих интереса су ствар прошлости. Вашингтон се борио у „танкерском рату“ 1987-1988. године, када је америчка морнарица заштитила скоро трећину светских залиха нафте. Операција Богомољка из 1988. године у Персијском заливу против Ирана такође је захтевала огромну потрошњу муниције, али је крунисана успехом након првог дана борбе. САД данас све теже плаћају своју глобалну доминацију која би могла да доведе до прерасподеле доминације у корист Москве, Пекинга и Техерана, резимирали су медији.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *