ЕВРОПСКА ВОЈНА АЛИЈНСА У НАТО ДВОРИШТУ: Визија Урсуле фон дер Лајен која се коси са свим ПРАВИЛИМА СЕВРНОАТЛАНСКЕ АЛИЈАНСЕ!

Урсула фон дер Лајен мора да има заштиту, а план је правити неку врсту војне одбрамбене уније Европе

Стара-нова шефица европске комисије Урсула фон дер Лајен ће поново у другом мандату да води Европску комписију, само што ће овај мандат бити пре свега усмерен ка томе да се покоуша од Европске уније направити нови војни блок.

Идеја Урусуле фон дер Лајен долази пре свега због страха да би Доналд Трамп који је кренуо у поход на Белу кућу тамо могао после 5. новембра 2024 и да се врати.

То ће зависити пре свега од више фактора, једног да ли ће Џо Бајден коме је здравље озбиљно нарушено наставити кампању, да ли ће Демократе наћи кандидата достојног да стане на мегдан скандал мајстору и ,илијардеру Доналду Трампу који заправо спрема сбог наследника Џеј ди Венса да постане нови председник САД тамо 2029-2030 и улије нову снагу и енергију.

За то време Урсула фон дер Лајен се суочава са стотине проблема, а највише ти да ли је Украјина моћи да опстане и да ли ће Русија бити поражена прво војно, а онда и економски, да се омогући повратак економске обнове Европе и она остане економска сила која ће бити носилац и мотор глобалног развоја, а не Кина.

Да би се то остварило Урсула фон дер Лајен мора да има заштиту, а план је правити неку врсту војне одбрамбене уније Европе.

Како је наведено да би требало бити обједињавање сви европских војноеконоских потенцијала, стварање једниствених борбених система са нагласком на авијацију, пројекат новог европског авиона?! Иако већина чланица је већ одлучила да купује америчке авионе Ф-35.

Урсула фон дер Лајен плаира да Унију направи у наредних 5 година.

“Државе чланице ће у задржати одговорност за своје трупе, од доктрине до распоређивања. Али Европа може много да уради да подржи и координира напоре за јачање одбрамбене индустријске базе, иновације и (европско) јединствено тржиште”, каже фон дер Лајен.

Хвала довољно речено.

Остало је нејасно из овога ако ће имати једниствен борбене системе, морали би имати и доктрине, јер европске земље, јер поптуно је бесмислено једно без другога, да Немци и Французи по совје шаљу војску на неку неуралгичну тачку Европе, а на пример Мађарска и Словенија то не ураде јер се то коси са њиховим доктринама (узимамо хипотетички) ову теорију.

Заправо Урсула фон дер Лајен покушава да поново игра министарке одбране, с обзиром да је на тој функцији упропастила Бундесвер због чега је и отишла са те функције у нади да ће постати налседник Ангеле Меркел, али ни то није усепела па је отишла за шефицу ЕУ комисије одакле поново сматра да нешто остане иза ње у другом мандату, а то европска војна алијнса у НАТО дворишту.

Оно што је интересантно јесте да Вашингтон то и под Трампом или под Бајденом или под било којим другим председником, па и док столује Макрон, а и онда било ко други неће дозволити да у Европи Немачка предводи нову Европску одбрабену алијансу или војску, како коме одговара.

Концепција Европске војске која живи већ 34 године и никако да заживив, вероватно ће остати мртво слово на папиру. Чак ни онај стратешки конмпас Каталонца Жозепа Бореља није заживео.

Једино што стоји иза ове целе приче јесте нада да ће ЕУ себе прогласити војном силом иако неке чланице ЕУ имају сарадњу са САД: Шведска, Финска, Норвешка, Естонија, Летонија, Литванија, Пољска, Румунија, Бугарска, Грчка -државе којима је императив да буду повезане са Вашингтоном и њихова предстража у Европи, а не да гледају у располућени Брисел где столује екипа као шесторка председништва СФРЈ у периоду 1990-1991.

У прилог овој причи говори и визија поменутог Бореља да Европа до 2025 године има 5.000 војника како би биле спосбне за интервенцију без ослањања на САД.

“Капацитет за брзо реаговање ЕУ” (енг. ЕУ Рапид Деплоyмент Цапацитy) требао би да се састоји од копнене, поморске и ваздушне компоненте које би се могле заменити било којом сталном снагом и изван ње, зависно од врсте кризе, стоји у поврељивом документу на 28 страна који је светло дана угледао 9. новембра 2021. године. И шта је било од тога? Ништа.

Заправо Урсула фон дер Лајен је поново пукшала да оживи план Бореља о Стратешком компасу ЕУ.

Стратешки компас најближа је ствар коју би ЕУ могла имати војној доктрини и слична је “стратешком концепту” НАТО под водством САД-а који поставља циљеве савезништва.

Документ је од кључног значаја за ЕУ, а Борељ жели да се државе ЕУ-а обвежу на пружање нужних стратешких средстава.

То значи развој логистике, ваздушног транспорта и способности командовања и контроле Сједињених Држава на које су се ослањали европски савезници у НАТО-у.

Борељ је тад рекао да је сада у развоју 60 заједничких војних пројеката ЕУ-а за развој оружја и других способности, пошто је у уторак одобрено још 14, укључујући и један под називом “Стратешки ваздушни транспорт за велики терет” (eng. Strategic Air Transport for Outsized Cargo).

Сједињене Америчке Државе су тад позвале су Европљане да улажу у јединице које се могу распоредити, а амерички председник Џо Бајден рекао је да би такви потези били комплементарни НАТО-у.

ЕУ је задржала борбене групе од 1500 војника од 2007., али оне никада нису кориштене, упркос напорима да се разместе у Чаду и Либији.

Разбијање борбених група у мање јединице могло би их учинити флексибилнијим и мобилнијим.

“Употреба модула пружиће нам већу флексибилност да своје снаге прилагодимо природи кризе… Ово је кључно ако желимо превладати препреке са којима смо се суочавали у прошлости”, стоји у нацрту стратешког документа.

Иначе ова доктрина уследила је после дебакла у Авганистану из кога се НАТО пакт наврат на нос повукао крајем августа 2021. године.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *