EVROPSKA VOJNA ALIJNSA U NATO DVORIŠTU: Vizija Ursule fon der Lajen koja se kosi sa svim PRAVILIMA SEVRNOATLANSKE ALIJANSE!

Ursula fon der Lajen mora da ima zaštitu, a plan je praviti neku vrstu vojne odbrambene unije Evrope

Stara-nova šefica evropske komisije Ursula fon der Lajen će ponovo u drugom mandatu da vodi Evropsku kompisiju, samo što će ovaj mandat biti pre svega usmeren ka tome da se pokouša od Evropske unije napraviti novi vojni blok.

Ideja Urusule fon der Lajen dolazi pre svega zbog straha da bi Donald Tramp koji je krenuo u pohod na Belu kuću tamo mogao posle 5. novembra 2024 i da se vrati.

To će zavisiti pre svega od više faktora, jednog da li će Džo Bajden kome je zdravlje ozbiljno narušeno nastaviti kampanju, da li će Demokrate naći kandidata dostojnog da stane na megdan skandal majstoru i ,ilijarderu Donaldu Trampu koji zapravo sprema sbog naslednika Džej di Vensa da postane novi predsednik SAD tamo 2029-2030 i ulije novu snagu i energiju.

Za to vreme Ursula fon der Lajen se suočava sa stotine problema, a najviše ti da li je Ukrajina moći da opstane i da li će Rusija biti poražena prvo vojno, a onda i ekonomski, da se omogući povratak ekonomske obnove Evrope i ona ostane ekonomska sila koja će biti nosilac i motor globalnog razvoja, a ne Kina.

Da bi se to ostvarilo Ursula fon der Lajen mora da ima zaštitu, a plan je praviti neku vrstu vojne odbrambene unije Evrope.

Kako je navedeno da bi trebalo biti objedinjavanje svi evropskih vojnoekonoskih potencijala, stvaranje jednistvenih borbenih sistema sa naglaskom na avijaciju, projekat novog evropskog aviona?! Iako većina članica je već odlučila da kupuje američke avione F-35.

Ursula fon der Lajen plaira da Uniju napravi u narednih 5 godina.

“Države članice će u zadržati odgovornost za svoje trupe, od doktrine do raspoređivanja. Ali Evropa može mnogo da uradi da podrži i koordinira napore za jačanje odbrambene industrijske baze, inovacije i (evropsko) jedinstveno tržište”, kaže fon der Lajen.

Hvala dovoljno rečeno.

Ostalo je nejasno iz ovoga ako će imati jednistven borbene sisteme, morali bi imati i doktrine, jer evropske zemlje, jer poptuno je besmisleno jedno bez drugoga, da Nemci i Francuzi po sovje šalju vojsku na neku neuralgičnu tačku Evrope, a na primer Mađarska i Slovenija to ne urade jer se to kosi sa njihovim doktrinama (uzimamo hipotetički) ovu teoriju.

Zapravo Ursula fon der Lajen pokušava da ponovo igra ministarke odbrane, s obzirom da je na toj funkciji upropastila Bundesver zbog čega je i otišla sa te funkcije u nadi da će postati nalsednik Angele Merkel, ali ni to nije usepela pa je otišla za šeficu EU komisije odakle ponovo smatra da nešto ostane iza nje u drugom mandatu, a to evropska vojna alijnsa u NATO dvorištu.

Ono što je interesantno jeste da Vašington to i pod Trampom ili pod Bajdenom ili pod bilo kojim drugim predsednikom, pa i dok stoluje Makron, a i onda bilo ko drugi neće dozvoliti da u Evropi Nemačka predvodi novu Evropsku odbrabenu alijansu ili vojsku, kako kome odgovara.

Koncepcija Evropske vojske koja živi već 34 godine i nikako da zaživiv, verovatno će ostati mrtvo slovo na papiru. Čak ni onaj strateški konmpas Katalonca Žozepa Borelja nije zaživeo.

Jedino što stoji iza ove cele priče jeste nada da će EU sebe proglasiti vojnom silom iako neke članice EU imaju saradnju sa SAD: Švedska, Finska, Norveška, Estonija, Letonija, Litvanija, Poljska, Rumunija, Bugarska, Grčka -države kojima je imperativ da budu povezane sa Vašingtonom i njihova predstraža u Evropi, a ne da gledaju u raspolućeni Brisel gde stoluje ekipa kao šestorka predsedništva SFRJ u periodu 1990-1991.

U prilog ovoj priči govori i vizija pomenutog Borelja da Evropa do 2025 godine ima 5.000 vojnika kako bi bile sposbne za intervenciju bez oslanjanja na SAD.

“Kapacitet za brzo reagovanje EU” (eng. EU Rapid Deployment Capacity) trebao bi da se sastoji od kopnene, pomorske i vazdušne komponente koje bi se mogle zameniti bilo kojom stalnom snagom i izvan nje, zavisno od vrste krize, stoji u povreljivom dokumentu na 28 strana koji je svetlo dana ugledao 9. novembra 2021. godine. I šta je bilo od toga? Ništa.

Zapravo Ursula fon der Lajen je ponovo pukšala da oživi plan Borelja o Strateškom kompasu EU.

Strateški kompas najbliža je stvar koju bi EU mogla imati vojnoj doktrini i slična je “strateškom konceptu” NATO pod vodstvom SAD-a koji postavlja ciljeve savezništva.

Dokument je od ključnog značaja za EU, a Borelj želi da se države EU-a obvežu na pružanje nužnih strateških sredstava.

To znači razvoj logistike, vazdušnog transporta i sposobnosti komandovanja i kontrole Sjedinjenih Država na koje su se oslanjali evropski saveznici u NATO-u.

Borelj je tad rekao da je sada u razvoju 60 zajedničkih vojnih projekata EU-a za razvoj oružja i drugih sposobnosti, pošto je u utorak odobreno još 14, uključujući i jedan pod nazivom “Strateški vazdušni transport za veliki teret” (eng. Strategic Air Transport for Outsized Cargo).

Sjedinjene Američke Države su tad pozvale su Evropljane da ulažu u jedinice koje se mogu rasporediti, a američki predsednik Džo Bajden rekao je da bi takvi potezi bili komplementarni NATO-u.

EU je zadržala borbene grupe od 1500 vojnika od 2007., ali one nikada nisu korištene, uprkos naporima da se razmeste u Čadu i Libiji.

Razbijanje borbenih grupa u manje jedinice moglo bi ih učiniti fleksibilnijim i mobilnijim.

“Upotreba modula pružiće nam veću fleksibilnost da svoje snage prilagodimo prirodi krize… Ovo je ključno ako želimo prevladati prepreke sa kojima smo se suočavali u prošlosti”, stoji u nacrtu strateškog dokumenta.

Inače ova doktrina usledila je posle debakla u Avganistanu iz koga se NATO pakt navrat na nos povukao krajem avgusta 2021. godine.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *