Ова прича у јавност испливала је после шока који је погодио “Запад” да је на предсецничким изборима у САД поново победио Доналд Трамп
Француска и Велика Британија би могле бити елемент нуклеарног одвраћања Еропске уније! Не, није виц него сурова реалност, али остали смо ускраћени за то како једна држава која је изашла из Европске уније може бити поново елемент одвраћања мислећи на Русе.
Ова прича у јавност испливала је после шока који је погодио “Запад” да је на предсецничким изборима у САД поново победио Доналд Трамп и да ће од 6. јануара 2025. поново се услеити у Белу кућу.
A fifth Dreadnought-class SSBN, due to the effect on numbers of boats at sea in rotation, doubles the lethality of the Royal Navy's nuclear deterrent at sea at any one time, and triples it in extremis. pic.twitter.com/fx0aYFFpPo
— The Other Chris (@TotherChris) November 6, 2024
С обзиром на паролу “Америка на првом месту” изгледа да је и администрацији у Бриселу схватила да неће Трамп бити исти као и Бајден, а с обзиром на његову непредвидивост сасвим је нејасно у ком правцу ће ићи америчко-европски односи, као односи САД и остатка НАТО.
Према најавама, Француска и Уједињено Краљевство планирају да ближе сарађују како би представљали кључни нуклеарни одбрамбени фактор за ЕУ, у светлу геополитичких тензија и енергетске несигурности.
Француска је већ дуго једина чланица ЕУ са нуклеарним оружјем, нарочито након што је Уједињено Краљевство напустило Унију. Сада постоји предлог да Француска и УК раде у координацији у оквиру нуклеарног одвраћања, а на неки начин и као заштитници Европе, имајући у виду пораст глобалних безбедносних претњи.
Овај потез могао би да оснажи одбрамбену политику Европе, омогућавајући стабилније ослањање на нуклеарну заштиту. Наравно, постоје и несугласице и изазови — неке чланице би могле изразити забринутост у погледу своје суверености или ширег европског консензуса о томе како управљати нуклеарним капацитетима.
Ова најава би такође могла да утиче на односе са НАТО савезом, јер Француска и УК у том случају нуде додатну подршку која на неки начин иде паралелно са НАТО циљевима, али ипак као независни европски фактор.
Иако би ово могло повећати безбедност ЕУ, поставља и одређене изазове. Поједине чланице ЕУ могле би бити опрезне према ослањању на нуклеарни одбрамбени систем који би водиле земље које делују изван формалних структура ЕУ. Овај приступ захтевао би осетљиве преговоре, посебно због постојеће улоге НАТО-а у одбрани Европе и сложених међусобних обавеза унутар те алијансе.
Ne znam ko bi normalan u francuskoj ili engleskoj krenuo tim putem. Hipotetički gledano, ako Rusija napadne Poljsku, Englezi i Francuzi bi da gađaju Rusiju i Ruske trupe nuklearnim oružjem i da izlože svoju zemlju uništenja, a veoma verovatno i čitavu Evropu? To je upravo razlog zašto Amerika nije želela da interveniše u Ukrajini. Nije sve u tome samo da se kaže branićemo i sa time da se nadaš da si uplašio drugu stranu, već da to ima bar malo zdravu logiku.
Šta ukoliko Rusija uzvratiti na to sličnim potezom pa stavi pod svoje Iran ili razmesti nuklearno naoružanje u toj zemlji?
Clochant This is really interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I’ve shared your site in my social networks!