EU RAZMATRA DA KORISTI FRANCUSKI I BRITANSKI NUKELARNI ASREANAL ZA SOPSTVENU ODBRANU!

Ova priča u javnost isplivala je posle šoka koji je pogodio “Zapad” da je na predsecničkim izborima u SAD ponovo pobedio Donald Tramp

Francuska i Velika Britanija bi mogle biti element nuklearnog odvraćanja Eropske unije! Ne, nije vic nego surova realnost, ali ostali smo uskraćeni za to kako jedna država koja je izašla iz Evropske unije može biti ponovo element odvraćanja misleći na Ruse.

Ova priča u javnost isplivala je posle šoka koji je pogodio “Zapad” da je na predsecničkim izborima u SAD ponovo pobedio Donald Tramp i da će od 6. januara 2025. ponovo se usleiti u Belu kuću.

S obzirom na parolu “Amerika na prvom mestu” izgleda da je i administraciji u Briselu shvatila da neće Tramp biti isti kao i Bajden, a s obzirom na njegovu nepredvidivost sasvim je nejasno u kom pravcu će ići američko-evropski odnosi, kao odnosi SAD i ostatka NATO.

Prema najavama, Francuska i Ujedinjeno Kraljevstvo planiraju da bliže sarađuju kako bi predstavljali ključni nuklearni odbrambeni faktor za EU, u svetlu geopolitičkih tenzija i energetske nesigurnosti.

Sa rastućim geopolitičkim tenzijama i zabrinutošću za bezbednost, posebno u vezi sa energetskim i vojnim pretnjama, ovaj koncept bi omogućio Francuskoj i UK da zajedno pruže koordinisanu nuklearnu zaštitu za evropske saveznike.

Francuska je već dugo jedina članica EU sa nuklearnim oružjem, naročito nakon što je Ujedinjeno Kraljevstvo napustilo Uniju. Sada postoji predlog da Francuska i UK rade u koordinaciji u okviru nuklearnog odvraćanja, a na neki način i kao zaštitnici Evrope, imajući u vidu porast globalnih bezbednosnih pretnji.

Ovaj potez mogao bi da osnaži odbrambenu politiku Evrope, omogućavajući stabilnije oslanjanje na nuklearnu zaštitu. Naravno, postoje i nesuglasice i izazovi — neke članice bi mogle izraziti zabrinutost u pogledu svoje suverenosti ili šireg evropskog konsenzusa o tome kako upravljati nuklearnim kapacitetima.

Ova najava bi takođe mogla da utiče na odnose sa NATO savezom, jer Francuska i UK u tom slučaju nude dodatnu podršku koja na neki način ide paralelno sa NATO ciljevima, ali ipak kao nezavisni evropski faktor.

Iako bi ovo moglo povećati bezbednost EU, postavlja i određene izazove. Pojedine članice EU mogle bi biti oprezne prema oslanjanju na nuklearni odbrambeni sistem koji bi vodile zemlje koje deluju izvan formalnih struktura EU. Ovaj pristup zahtevao bi osetljive pregovore, posebno zbog postojeće uloge NATO-a u odbrani Evrope i složenih međusobnih obaveza unutar te alijanse.

2 komentara na “EU RAZMATRA DA KORISTI FRANCUSKI I BRITANSKI NUKELARNI ASREANAL ZA SOPSTVENU ODBRANU!

  1. Ne znam ko bi normalan u francuskoj ili engleskoj krenuo tim putem. Hipotetički gledano, ako Rusija napadne Poljsku, Englezi i Francuzi bi da gađaju Rusiju i Ruske trupe nuklearnim oružjem i da izlože svoju zemlju uništenja, a veoma verovatno i čitavu Evropu? To je upravo razlog zašto Amerika nije želela da interveniše u Ukrajini. Nije sve u tome samo da se kaže branićemo i sa time da se nadaš da si uplašio drugu stranu, već da to ima bar malo zdravu logiku.
    Šta ukoliko Rusija uzvratiti na to sličnim potezom pa stavi pod svoje Iran ili razmesti nuklearno naoružanje u toj zemlji?

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *