ERA DRONOVA

U Ukrajini su postali prava noćna mora za vojnike sa obe strane linije fronta.

Jeftino sredstvo za uništavanje skupocene borbene tehnike.

Primera radi, Lancet – letelica od plastike i kompozita koja košta svega 35 hiljada dolara – uništavao je tehniku vrednu desetine miliona dolara.

Prateći globalne trendove i savremene bezbednosne izazove, Vojnotehnički institut je tokom 2024. godine intenzivno radio na razvoju i stvaranju uslova za proizvodnju u fabrikama obrambene industrije različitih varijanti bespilotnih vazduhoplova.

U kom pravcu ide razvoj bespilotnih platformi u srpskoj odbrambenoj industriji, mogli smo videti i na sajmu Partner 2023. godine.

U 2024. godini videli smo na delu roj komaraca, a krajem godine ubojiti let gavrana označio je novu fazu razvoja.

Bespilotna letelica „Komarac“ plod pameti i kreativnosti srpskih inženjera, napada sa distance, precizno pogađa metu i u najzahtevnijim okruženjima. Smart upaljač (softverski definisani upaljač) i posebne bojeve glave su specijalno dizajnirane baš za ova sredstva.

novi-dronovi-komarac-vojske-srbije-za-nadmoć-na-savremenom-bojištu© Министарство одбране Републике Србије

I dok je „Komarac 1“ naoružan protivoklopnom kumulativno-parčadnom bojevom glavom kalibra 50 mm, Dronovi „Komarac 2“ naoružani su bojevom glavom sa eksplozivno formiranim projektilom kalibra 105 mm.

Manevarske sposobnosti omogućavaju upotrebu ”komarca” u različitim uslovima, od različitih ruralnih do urbanih sredina.

Lutajuća municija je oružje budućnosti. Gavran je upravo to, ubojiti “dron-projektil” kao dalekometna izviđačka letelica namenjen za osmatranje u realnom vremenu. Kao ubojiti jurišnik uništava tenkove i druga oklopna vozila, napada komandna mesta, artiljerijske vatre položaje, napada na živu silu i druge pokretne ili stacionarne ciljeve.

Letelica se lansira pomoću malog raketnog motora, a po lansiranju se krila rasklapaju u letnu konfiguraciju i let nastavlja pomoću elektromotora. Dron se upućuje na misiju programiranim letom, po putanji zadatoj na osnovu digitalne mape, u pravcu zone cilja.

Ima mali radarski odraz, teško ga je uočiti, samim tim i teško oboriti. Zbog uskog ugla radio data linka, gavrana je teško i ometati.

Mada je plafon leta oko 2000 metara, visina leta je najčešće oko 500 metara, Gavran leti brzinom od oko 160 km/čas, stiže do doleta od 50 km za dvadesetak minuta. “Gavran” cilju prilazi iz ugla od 15 do 75 stepeni, dakle može dejstvovati u “top attack” (napad odozgo) režimu.

Po udaru u cilj aktivira se bojna glava kombinovanog kumulativnog i parčadnog dejstva koja neutrališe reaktivni oklop tenka i probija 1000 mm pancirnog čelika i parčadnim dejstvom neutrališe pešadiju i druge ciljeve u okolini osetljive na dejstvo parčadi.
To je snaga Gavrana. Tih 18 projektila koji se sa terenskog vozila 4h4 mogu lansirati istovremeno, vreme lansiranja do pet minuta i mogućnost istovremenog praćenja tri video kanala (tri dron-projektila) po izboru operatera, čine sistem još efikasnijim.

Borbeni dronova postaju zamena za klasičnu artiljeriju, efikasno sredstvo vatrene podrške.
U 2024. godine imali smo najezdu komaraca, u 2025. godini očekuje nas jato gavrana.

Novim sredstvima prilagođava se i vojska pa nova specijalnost u jedinicama “operator za vođenje naoružanih bespilotnih vazduhoplova” postaje potreba i standard. A možda i novi rod vojske.

Jedan komentar na “ERA DRONOVA

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *