Сиријски председник Башар ел Асад усмерава све расположиве војне снаге и ресурсе за утврђивање Дамаска, последњег упоришта његове владе, док опозиционе снаге остварују значајне територијалне добитке. Чини се да битка за главни град Сирије ескалира ка критичном тренутку.
Извештаји са терена показују да су опозиционе снаге преузеле контролу над Дараом и стигле до центра града Хомса, иако овај други тек треба да буде у потпуности заузет.
У међувремену, Асадов режим се повукао са кључних позиција у Деир ез Зору, Суваиду и селу Машара у централној Кунејтри, остављајући стратешке области рањивим на напредовање опозиције.
Јужна оперативна група сиријске опозиције најавила је амбициозне планове за напредовање ка Дамаску. „Наша мета је Дамаск, а место састанка је Трг Омајада“, изјавио је портпарол групе у недавној изјави. Овај уједињени опозициони напор већ је довео до значајних територијалних добитака, посебно дуж јужне границе Сирије са Јорданом, где побуњеничке снаге сада контролишу отприлике половину границе.
Овај налет са југа разоткрио је рањивост Асадовог режима. Локалне побуне и побуњеничке активности дестабилизовали су подручја која су се дуго сматрала под контролом режима. Брзо напредовање побуњеничких снага наводно је наишло на мали отпор, а полиција оријентисана према режиму и изоловане војне позиције показале су се неефикасним у заустављању офанзиве.
Асадова војна стратегија усредсређена је на консолидацију снага у Хомсу и Дамаску, потенцијално на рачун других региона. Аналитичари сугеришу да је фокус режима на обезбеђењу главног града и стратешки важног града Хомса створио празнине у његовом одбрамбеном ставу. Ове празнине су искористиле опозиционе групе, које сада прете да опколе Дамаск из три правца.Тренутна криза се протеже и даље од северних побуњеничких снага које се спремају да нападну Хомс. Побуњеничке групе на југу искористиле су заокупљеност режима претњама са севера, што је довело до координисаних устанака и напредовања који су дестабилизовали јужни фронт.
Стратешко повлачење из области у Деир ез Зору, Суваиду и Кунејтри наглашава борбу режима да одржи кохезивну одбрану. Асадова одлука да концентрише своје снаге око Дамаска указује на то да је режим признао симболички и стратешки значај града. Уколико опозиционе снаге успеју да дођу до главног града, сукоб може ући у нову и потенцијално одлучујућу фазу.
Побуњеничке снаге су сада на десет километара од Дамаска, док се у Катару “трио величанствених” састао да се договоре око утицаја у Сирији после Асада и њеној подели.
Наредни дани ће вероватно одредити да ли ће Асадове снаге моћи да се одрже или да ли ће опозиционе групе остварити свој циљ да заузму Дамаск. Како се борбене линије развлаче, регион се припрема за даљу ескалацију.
Geopolitički Turska razvaljuje Rusiju, ej! Čudo da nesposobni Rusi još nisu zaprijetili nuklearnim oružjem, koje samo oni imaju na cijelome svijetu! Hahahahahahaha. Smijurija!!!