DA LI RUSI NAPUŠTAJU BAZE HMEIM I TARUTUS! TRANSPORTNI AVIONI PRAZNI SLEĆI I PUNI POLEĆU

Na potezu od Damaska prema Tartusu i Hmeimu kod Latakije primećene je veliki broj ruskih vojnih kolona

Pinašanje Rusije u vezi ruskih vojnih baza na tlu Sirije i dalje nije sasvim jasna s obzirom da ruska armija iz isturenih manjih baza prebacuje vojsku u dve najveće vazduhoplovnu Hmeim i pomorsku Tarturs.

Na potezu od Damaska prema Tartusu i Hmeimu kod Latakije primećene je veliki broj ruskih vojnih kolona, terentih kamiona, prikolica, poluprikolica, oklopnih transportera BTR-80, BTR 82A ali i BTR 60, kao i laka terenska vozila Tigar.

Vojne kolone jure prema ruskim bazama, a na aerodrom Hmeim sleću transportni avion IL-76 i AN-124.

Rusija se polako povlačila iz svih baza unutar zemlje, zadržavajući samo vazdušnu bazu Hmeimim i mornaričku bazu Tartus. Druge baze su imale za cilj da podrže Asadovu vojsku,

Zapravo posledljnih dana uspostavljen je vazdušni most Rusija-Sirija i transportni avioni danonoćno poleću i sleću evakuišući vojnu opremu koja se nalazila u Siriji.

Neke slike koje dolaze od strane komercijalnih satelita ukazuju da se u teške transprtne avione AN-124 ukracava raketna maberija PVO sistema S-400. Takođe u Illjušine IL-76 primećeno je ukrcavanje borbenih helikoptera KA-52 i teških kamiona.

Situacija oko samih baza je krajnje nejasna s obziroma da se pojavljuju oprečne informacije o statusu baze. Dok se ne razjasni ostaju li Rusi ili ne ostaju povlačenje se nastavlja.

Trenutno se vode razgovori da se ove dve baze zadrže kao centar za rusku operaciju u Africi.

Avioni su viđeni kako utovaruju opremu u vazduhoplovnu bazu Hmejmim, a prema nemačkom ministarstvu odbrane, ruski mediteranski konvoj je napustio luku Tartus.

Brojno stanje borbene tehnike u bazi Hmeim

  • 4 Su-34s
  • 7 Su-24s
  • 4 Su-30s
  • 1 An-72
  • 2 Il-76s (plus 1 Sirijac)
    Od ostale borbene tehnike tu su 4 Su-25, kao i veći broj helikoptera Mi-8 u ovoj bazi

Vazduhoplovna baza Hmeim

Ruska vojna baza Hmejmim (rus. Aviabaza Hmeйmim) nalazi se u Siriji, u blizini grada Latakija. Osnovana je 2015. godine kao deo ruske vojne intervencije u sirijskom građanskom ratu, na poziv sirijske vlade. Ova baza predstavlja glavni operativni centar za ruske vazdušno-kosmičke snage u regionu. Baza se nalazi unutar međunarodnog aerodroma Basil al-Asad, što omogućava korišćenje postojeće infrastrukture za vojne operacije.

Namena ove baze je pružanje podrške sirijskim snagama u borbi protiv terorističkih organizacija i služi kao važan strateški punkt za rusku projekciju moći na Bliskom istoku. Baza je opremljena modernim sistemima protivvazdušne odbrane, uključujući S-400, Pancir-S1 i druge. Takođe ima mogućnost prihvata raznovrsnih tipova borbenih aviona i helikoptera. Ugovor između Rusije i Sirije omogućava korišćenje baze na dugoročnoj osnovi, uz punu kontrolu Rusije nad objektom. Ruska avijacija iz Hmejmima sprovodi udare protiv terorističkih ciljeva i obezbeđuje vazdušnu podršku sirijskoj vojsci.

    Značaj baze:

    Baza Hmejmim je ključna za rusku vojnu strategiju u regionu i simbol je njenog povratka kao važnog igrača na globalnoj geopolitičkoj sceni. Istovremeno, služi za testiranje novih vojnih tehnologija i taktika u realnim borbenim uslovima.

    Pomorska baza Tartus

    Ruska pomorska baza u Tartusu je strateški važan vojni objekat koji se nalazi u luci grada Tartus, na obali Sirije. Osnovana je 1971. godine u okviru dogovora između Sovjetskog Saveza i Sirije, a kasnije je postala ključna baza za rusku mornaricu na Mediteranu.

    Baza u Tartusu je jedina ruska pomorska baza van teritorije bivšeg Sovjetskog Saveza. Rusija i Sirija su 2017. godine potpisale dugoročni sporazum kojim je omogućeno korišćenje baze na 49 godina, sa mogućnošću produženja. Baza služi kao logistička i operativna podrška za ruske mornaričke snage u Mediteranu, što omogućava Rusiji da održava stalno prisustvo u ovom geopolitički važnom regionu.

    1. Odbrana baze:
      • Baza je zaštićena savremenim sistemima protivvazdušne odbrane, uključujući S-300 i Pancir-S1.
      • U bazi se nalaze i druga sredstva koja obezbeđuju bezbednost pomorskih i vazdušnih operacija.
    2. Omogućava remont i snabdevanje ruskih ratnih brodova koji operišu u Mediteranu.
    3. Infrastruktura baze je značajno modernizovana u poslednjoj deceniji, uključujući izgradnju novih dokova i skladišta.
    4. Ugovor omogućava stacioniranje do 11 ratnih brodova, uključujući i plovila na nuklearni pogon.
    5. Tartus je ključna tačka za rusku podršku sirijskoj vladi tokom građanskog rata u Siriji.

    Geopolitički značaj:

    Baza u Tartusu omogućava Rusiji da:

    • Osigura svoje interese na Bliskom istoku.
    • Poveća svoje prisustvo u istočnom Mediteranu.
    • Protivteži prisustvu NATO snaga u regionu.

    3 komentara na “DA LI RUSI NAPUŠTAJU BAZE HMEIM I TARUTUS! TRANSPORTNI AVIONI PRAZNI SLEĆI I PUNI POLEĆU

    1. bezte noge da vas ne …

      e, to je ruska deviza ovih dana

      a ovdasnji rusofili-putinofili placnih suznih ociju gledaju kako njihova voljena Rusija bezi ko zec pred … pred kim… ono nije ni vojska, nego rulja naoruzana puskama…

      kakva beda, kakav jad

    Ostavite odgovor

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *