На потезу од Дамаска према Тартусу и Хмеиму код Латакије примећене је велики број руских војних колона
Пинашање Русије у вези руских војних база на тлу Сирије и даље није сасвим јасна с обзиром да руска армија из истурених мањих база пребацује војску у две највеће ваздухопловну Хмеим и поморску Тартурс.
🇷🇺🇸🇾 Non-stop Russian military cargo planes landing and lifting off at the Russian Hmeimim airbase in Syria.
— DD Geopolitics (@DD_Geopolitics) December 13, 2024
Like evacuations of people and equipment. pic.twitter.com/NuCz7qRTSd
На потезу од Дамаска према Тартусу и Хмеиму код Латакије примећене је велики број руских војних колона, терентих камиона, приколица, полуприколица, оклопних транспортера БТР-80, БТР 82А али и БТР 60, као и лака теренска возила Тигар.
🇷🇺🇸🇾⚡️- Large column of Russian forces in Latakia, Syria.
— Zlatti71 (@Zlatti_71) December 13, 2024
Based on a statement from the IDF and reports from Reuters, Russia still has access to its airbase in Latakia and its naval base at Tartus despite the fall of Assad's regime. pic.twitter.com/Vk0wM4WwLs
Војне колоне јуре према руским базама, а на аеродром Хмеим слећу транспортни авион ИЛ-76 и АН-124.
Русија се полако повлачила из свих база унутар земље, задржавајући само ваздушну базу Хмеимим и морнаричку базу Тартус. Друге базе су имале за циљ да подрже Асадову војску,
Заправо последљних дана успостављен је ваздушни мост Русија-Сирија и транспортни авиони даноноћно полећу и слећу евакуишући војну опрему која се налазила у Сирији.
Неке слике које долазе од стране комерцијалних сателита указују да се у тешке транспртне авионе АН-124 украцава ракетна маберија ПВО система С-400. Такође у Илљушине ИЛ-76 примећено је укрцавање борбених хеликоптера КА-52 и тешких камиона.
Ситуација око самих база је крајње нејасна с обзирома да се појављују опречне информације о статусу базе. Док се не разјасни остају ли Руси или не остају повлачење се наставља.
Тренутно се воде разговори да се ове две базе задрже као центар за руску операцију у Африци.
Авиони су виђени како утоварују опрему у ваздухопловну базу Хмејмим, а према немачком министарству одбране, руски медитерански конвој је напустио луку Тартус.
Бројно стање борбене технике у бази Хмеим
- 4 Su-34s
- 7 Su-24s
- 4 Su-30s
- 1 An-72
- 2 Il-76s (плус 1 Сиријац)
Од остале борбене технике ту су 4 Су-25, као и већи број хеликоптера Ми-8 у овој бази
Ваздухопловна база Хмеим
Руска војна база Хмејмим (рус. Авиабаза Хмеймим) налази се у Сирији, у близини града Латакија. Основана је 2015. године као део руске војне интервенције у сиријском грађанском рату, на позив сиријске владе. Ова база представља главни оперативни центар за руске ваздушно-космичке снаге у региону. База се налази унутар међународног аеродрома Басил ал-Асад, што омогућава коришћење постојеће инфраструктуре за војне операције.Намена ове базе је пружање подршке сиријским снагама у борби против терористичких организација и служи као важан стратешки пункт за руску пројекцију моћи на Блиском истоку. База је опремљена модерним системима противваздушне одбране, укључујући С-400, Панцир-С1 и друге. Такође има могућност прихвата разноврсних типова борбених авиона и хеликоптера. Уговор између Русије и Сирије омогућава коришћење базе на дугорочној основи, уз пуну контролу Русије над објектом. Руска авијација из Хмејмима спроводи ударе против терористичких циљева и обезбеђује ваздушну подршку сиријској војсци.
Значај базе:
База Хмејмим је кључна за руску војну стратегију у региону и симбол је њеног повратка као важног играча на глобалној геополитичкој сцени. Истовремено, служи за тестирање нових војних технологија и тактика у реалним борбеним условима.
Поморска база Тартус
Руска поморска база у Тартусу је стратешки важан војни објекат који се налази у луци града Тартус, на обали Сирије. Основана је 1971. године у оквиру договора између Совјетског Савеза и Сирије, а касније је постала кључна база за руску морнарицу на Медитерану.
База у Тартусу је једина руска поморска база ван територије бившег Совјетског Савеза. Русија и Сирија су 2017. године потписале дугорочни споразум којим је омогућено коришћење базе на 49 година, са могућношћу продужења. База служи као логистичка и оперативна подршка за руске морнаричке снаге у Медитерану, што омогућава Русији да одржава стално присуство у овом геополитички важном региону.
- Одбрана базе:
- База је заштићена савременим системима противваздушне одбране, укључујући С-300 и Панцир-С1.
- У бази се налазе и друга средства која обезбеђују безбедност поморских и ваздушних операција.
- Омогућава ремонт и снабдевање руских ратних бродова који оперишу у Медитерану.
- Инфраструктура базе је значајно модернизована у последњој деценији, укључујући изградњу нових докова и складишта.
- Уговор омогућава стационирање до 11 ратних бродова, укључујући и пловила на нуклеарни погон.
- Тартус је кључна тачка за руску подршку сиријској влади током грађанског рата у Сирији.
Геополитички значај:
База у Тартусу омогућава Русији да:
- Осигура своје интересе на Блиском истоку.
- Повећа своје присуство у источном Медитерану.
- Противтежи присуству НАТО снага у региону.
Još jedna potvrda da je sa vremenom Putin postao nesposoban i vreme je da ode.
ma jok, cini ti se, hahhhaha
bezte noge da vas ne …
…
e, to je ruska deviza ovih dana
…
a ovdasnji rusofili-putinofili placnih suznih ociju gledaju kako njihova voljena Rusija bezi ko zec pred … pred kim… ono nije ni vojska, nego rulja naoruzana puskama…
…
kakva beda, kakav jad