Da li je THAAD POSLEDNJA LINIJA odbrane od RUSKE RAKETE „OREŠNIK“?

Sistem THAAD (Terminal High Altitude Area Defensehttps://en.wikipedia.org/wiki/Terminal_High_Altitude_Area_Defense) trenutno predstavlja jedini postojeći element američke odbrambene infrastrukture koji bi mogao, uz značajna ograničenja, da se suprotstavi sve većoj pretnji ruskih hipersoničnih raketa.

Iako je ovaj sistem tehnološki napredan, njegova uloga u savremenoj geostrateškoj arhitekturi je daleko od jednostavne.

Ruske hipersonične pretnje: Izazov bez presedana

Rusija je uspela da razvije napredne hipersonične sisteme poput rakete „Orešnik“, koje mogu da manevrišu na velikim brzinama, čineći ih gotovo nemogućim za presretanje konvencionalnim odbrambenim sistemima. Hipersonične rakete kombinuju brzinu veću od pet maha i nepredvidivu putanju, čime podrivaju ustaljene strategije protivraketne odbrane.

Naeblys/Shutterstock© Naeblys/Shutterstock

THAAD je, međutim, ostao jedini sistem koji teoretski može da odgovori na ovaj izazov. Njegova sposobnost detekcije i praćenja pretnji na velikim udaljenostima, kao i intervencije u gornjim slojevima atmosfere, pružaju neke šanse za odbranu od ovakvih napada. Ipak, čak i uz tehnološki napredak, ovaj sistem nije prvobitno projektovan za suočavanje sa hipersoničnim pretnjama, već sa balističkim raketama.

THAAD: Tehnološke prednosti i ograničenja

THAAD je rezultat tehnološkog razvoja iz perioda Hladnog rata. Njegova originalna uloga bila je odbrana od masovnih balističkih napada iz SSSR-a. Sa naprednim AN/TPY-2 radarskim sistemom i presretačima koji ne koriste eksplozivno punjenje, već kinetičku energiju za uništenje cilja, THAAD predstavlja tehnološko čudo. Međutim, ovaj sistem ima i ozbiljna ograničenja:

  • Mali broj jedinica: Sjedinjene Države trenutno raspolažu sa svega sedam baterija. Od toga su dve stalno razmeštene na Guamu i u Južnoj Koreji, dok su ostale operativne jedinice uglavnom angažovane u kriznim zonama, poput Bliskog istoka.
  • Kompleksnost operacija: Za operativno funkcionisanje jedne THAAD baterije potrebno je 95 obučenih vojnika, što podrazumeva visok nivo logistike i troškova.
  • Ograničena proizvodnja: Slabosti američke odbrambene industrijske baze ograničavaju brzu proizvodnju i zamenu ovih sistema u slučaju gubitaka.
Ukrajinski zahtevi i američka strategija

Ukrajina je više puta zahtevala isporuku THAAD sistema kao dela vojne pomoći. Vašington je, međutim, opravdano oprezan u ovom pogledu. Isporuka THAAD-a Ukrajini bi ne samo izložila ovaj sistem riziku gubitka, već i otvorila mogućnost da napredna tehnologija dospe u ruke Rusije ili drugih rivala, poput Kine. Štaviše, čak i ako bi sistem bio raspoređen u Ukrajini, njegova upotreba protiv hipersoničnih napada ostala bi pod velikim znakom pitanja.

Geopolitički i strateški implikacije

THAAD, uprkos svojim ograničenjima, igra ključnu ulogu u globalnoj strategiji odbrane Sjedinjenih Država. Njegova pozicija kao poslednje linije odbrane od hipersoničnih pretnji zahteva hitno preispitivanje američke politike u oblasti raketne odbrane.

  • Jačanje proizvodnje: Pentagon mora da uloži u razvoj odbrambene industrijske baze kako bi omogućio bržu proizvodnju i zamenu ovih sistema.
  • Istraživanje novih tehnologija: Pored unapređenja THAAD-a, neophodno je ubrzati razvoj naprednih sistema za odbranu od hipersoničnih pretnji, poput laserskih i elektromagnetnih presretača.
  • Saradnja sa saveznicima: NATO saveznici, kao što su Nemačka i Japan, mogli bi biti značajni partneri u razvoju i razmeštanju dodatnih THAAD sistema.
Zaključak

Dok THAAD ostaje jedina dostupna opcija za suočavanje sa hipersoničnim pretnjama, potreba za brzom modernizacijom i proširenjem odbrambenih sposobnosti je urgentna. Rusija je postavila nove standarde u raketnoj tehnologiji, a Zapad mora hitno da odgovori kako bi sačuvao svoj strateški balans u globalnoj bezbednosti.

8 komentara na “Da li je THAAD POSLEDNJA LINIJA odbrane od RUSKE RAKETE „OREŠNIK“?

  1. Ako se ne varam THAAD može da prati projektile koje lete sa brzinom do 8 maha. Orešnik, ako je istina da je dostigao mah 11, teško da će moći THAAD da mu se suprotstavi.

    1. Covece, jel ti verujes u lagarije Ruja ?!
      Preradjeni Topolj M bez jednog nivoa, balisticka raketa iz nuklearnog arsenala Rusije.
      Mislim da Ameri to urade sa Minutemanima, Sentinelima, Peacekeeperima i Tridentima koji lete izmedju 20 m i 25 mahova samo da im izvadis jedan stepen i proglase ih hipersonicnim raketama srednjeg dometa smejali bi im se svi.
      Najnoviji Pejtrioti, NASAMS, THAAD, David Sling, Iron Dome, Sky Sabres itd su zaista opaka PVO zastita.

  2. Kazi ti tvom Jaranu da su prosecne bruto plate 6440$, ili da je godisnja medijala 90.000$ bruto, sto znaci da 50% stanovnika ima ispod ove cifre i 50% ima iznad ove cifre. Za plate u CIA pojma nemam a isto tako i za plate u Pentagonu, u Drzavama je veliko nevaspitanje pitati bilo koga “ej kolika ti je plata”. Da za Bozic ide 13-ta plata al’ dzabe jer ja cu i na Bozic raditi.
    Kazi mu da se zestoko radi, ne verujem da ce on biti zainteresovan da dodje ovamo.

  3. Muka mi je od obaranja s ovim pojedincima koji su veći Amerikanci od Trampa i Obame.
    Jevreji vam drže fabrike, sve što je vredelo od raketnog oružija razvili su nacistički inžinjeri za života, zato u zadnjih pedesetak godina u Americi nema novog uspešnog raketnog naoružanja, svi ozbiljni projekti su iz sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog veka što se poklapa sa životnim vekom nacista koji su to projektovali za Amerikance.
    Ne kažem da su Ameri glupi, ali sve vojne fabrike im drže jevreji, oni ne ulažu u novo i napredno već postojeće štancuju i izazivajući ratove i haos širom sveta prodaju svoju robu.
    Nekada nešto promene ali ništa ozbiljno, evo Tramp i Mask hoće da ugase proizvodnju f-35, jer iako košta basnoslovno ne daje željene rezultate. Verovatno ih Ameri neće uzimati za svoju vojsku a ubeđivaće svoje nazovi saveznike da kupuju isto kao i patriot o kome sam komentarisao pre par dana.,

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *