Centauro može dostići maksimalnu brzinu od 67 milja na sat – što znači da može ispaliti projektil i povući se, umesto da ulazi u direktan okršaj sa protivničkim borbenim tenkom.
U proleće 2023. pojavili su se izveštaji da je članica NATO-a, Italija, „tajno“ isporučivala Kijevu svoje lovce tenkova B1 Centauro. Iako se ta tvrdnja pokazala netačnom, ove nedelje ponovo su se pojavili izveštaji da bi ova točkasta oklopna vozila mogla biti poslata u pomoć Ukrajini, a prvi Centauro modeli trebalo bi da stignu u narednim danima.
Već su počele da kruže slike na društvenim mrežama koje prikazuju ova vozila kako se utovaruju na transportne kamione. Još nije potvrđen tačan broj vozila koja će biti isporučena, ali Ukrajini je potrebno svako od njih, jer je 24. februara rat sa Rusijom ušao u četvrtu godinu.
Ovaj sukob, koji je počeo kada je Rusija pokrenula ničim izazvanu invaziju na Ukrajinu osam godina nakon nezakonite aneksije Krima, sada je najduži i najsmrtonosniji sukob na evropskom kontinentu od Drugog svetskog rata.
Centauro je lovac tenkova – nije tenk
Italijanski B1 Centauro je oklopno vozilo sa točkovima u konfiguraciji 8×8, razvijeno od strane konzorcijuma Iveco Fiat-OTO Melara (CIO) krajem Hladnog rata. Iveco Fiat je bio zadužen za projektovanje trupa i pogonskog sistema, dok je Oto Melara razvila kupolu i naoružanje.
Iako se ponekad opisuje kao „tenk na točkovima“, u stvarnosti je u pitanju lovac tenkova, naoružan 105mm topom sa žljebljenom cevi, koji može ispaljivati različite NATO standardne projektile, uključujući probojne potkalibarne projektile (APFSDS) sa odbacujućim omotačem, na domet od 3.000 metara.
Pošto je reč o točkastom oklopnom vozilu, Centauro se često poredi sa francuskim AMX-10RC, koji je francuska vojska klasifikovala kao „laki tenk“. AMX-10RC bio je među vozilima koje je Ukrajina koristila tokom prošlogodišnje protivofanzive u ruskom Kurskoj oblasti.
Međutim, kako je primetio ukrajinski Defence Express, francuski AMX-10RC u konfiguraciji 6×6 u suštini je izviđačko vozilo koje se u ratu koristi kao samohodna artiljerija, dok je B1 Centauro od početka projektovan kao pravi lovac tenkova.
Lagano oklopljen, ali brz
Centauro ima relativno slab oklop – „zaštitu od kalibra 14,5 mm u krugu oko vozila i 25 mm na prednjoj strani“ – ali njegov top može da pogodi ciljeve na velikoj udaljenosti.
Pored toga, njegov V6 turbodizel motor od 520 konjskih snaga omogućava mu da dostigne brzinu od 108 km/h, što mu daje prednost u taktici „pogodi i povuci se“, umesto da ulazi u direktnu razmenu vatre sa protivničkim tenkovima, gde bi bio znatno nadjačan.
Njegovi točkovi bi mu mogli pružiti dodatnu prednost ovog proleća, jer će obe strane u sukobu morati da se nose sa otežanim kretanjem usled otopljenog blata.
„Šasija vozila je jedinstvena po tome što nisu upravljive samo prva i druga osovina, već i četvrta osovina pri malim brzinama, što rezultira radijusom okretanja od 9 metara,“ navodi Defence Express. Međutim, za razliku od sovjetskih oklopnih transportera (APC) i borbenih vozila pešadije (IFV) koji su u službi ruske vojske (i delom ukrajinske), Centauro nije amfibijsko vozilo.
Proizvedeno je oko 500 originalnih modela Centauro, koji su uglavnom korišćeni u italijanskoj vojsci. Proizvodnja unapređene verzije, Centauro II, naoružane 120mm topom, započela je 2021. godine. Očekuje se da će Rim Kijevu isporučiti starije varijante. Italijanska vojska trenutno ima oko 259 B1 Centauro lovca tenkova u službi, dok je 141 jedinica prebačena Jordanu.
Čista propaganda, čem u nekom tekstu pronadjete frazu “ničim izazvana invazija” odmah je jasno da je u pitanju propaganda jer ako spaljivanje živih ljudi nije izazov onda je ovde neko lud.