Азербејџан има слободу да се супроставља Ирану и Русији

Азербејџан и Израел годинама развијају дубоко и стратешки усмерено партнерство, које све више прелази границе класичне економске и војне сарадње и добија обрисе геополитичке осовине усмерене против заједничких ривала. У светлу дешавања између Бакуа и Москве и Техерана и Тел Авива, актуелизује се питање ове сарадње.

Последњи догађаји, укључујући хапшење и пребијање руских новинара у Бакуу, указују на растућу напетост између Москве и Бакуа, али и на могући шири сукоб интереса у коме Азербејџан све отвореније делује као продужена рука не само Турске, већ интереса Запада, пре свега Израела и Велике Британије.

Током ране фазе напада Израела на Иран, било је јасно да је по среди низ саботажа и диверзија унутар територије Ирана. Прст је усмерен на етничке Азере, који су бројна мањина на северу Ирана. Разлог за то је све веће неповерење у Баку, који поред Турске, има великог ментора и савезника и у Израелу. Израел је дугогодишњи снабдевач Азербејџана најсавременијим наоружањем, укључујући дронове, системе за електронску борбу, па чак и балистичке ракете. Ова сарадња добила је нову димензију у виду улагања азербејџанске државне компаније SOCAR у израелско гасно поље Тамар. Израел, заузврат, пружа Бакуу не само оружје већ и технолошку, сајбер и обавештајну подршку — посебно у надзору Ирана.

Сукоб Москва-Баку

Сукоб се затим пренео на релацију Москва-Баку. Азербејџан почиње агресивну медијску кампању против Русије и хапшење руских новинара и цивила које је пратило пребијање. Узрок је наводно хапшење и смрт Азербејџанаца сумњиве прошлости у Јекатаринбургу. Није дуго трбало да се установи зашто су Азери тако кивни на Русе. Постоји веза између врха Азербејџана и украјинских нафтних рафинерија. Многе од њих су нестале у недавном руском удару. Постоје индиције да се део нафтног капацитета под контролом украјинских елита повезује са интересима Бакуа, што би објаснило и подршку коју Азери пружају Украјини у одређеним областима, упркос номиналној „неутралности“. Наводно је ова нафта помогла Украјини да прегрми енергетски изазовне зиме.

Растућа улога Азербејџана као посредника између Израела и западних интереса на Кавказу, у комбинацији са све отворенијим потезима против руских медија и дипломатског утицаја, чини га кључном кариком у стратешкој реконфигурацији региона — и потенцијално озбиљним фактором нестабилности у очима Техерана и Москве.

9 коментара на “Азербејџан има слободу да се супроставља Ирану и Русији

  1. Meni je, a verujem i drugim, neshvatljivo da Moskva, to jest Rusija, nije bila u stanju, a izgleda da nece skoro ni biti, da shvati da se vreme promenilo, da gola sila tesko da moze da prodje kod danasnjih evropskih drzava i naroda, (izuzev kod onih bas malih koje se konfrontiraju direktno sa Amerikom).
    Rusija kao naslednica SSSR, dozivela je da se isti raspadne, da se Varsavski ugovor raspadne, da veliki broj zemalja koje su bile u tom paktu, a samim tim i pod vlascu SSSR preko noci predje u NATO i EU.
    Umesto da razvija ekonomiju, da srusi kgb sistem vladanja drustvom, da radi na postovanju ljudsih prava, sta je Rusija uradila> predala svu vlast i drzavno bogatstvo grupi oligarha koji su postavili ovog Putina za vladara, evo vec cetvrt veka!!! Kad se tome doda ovaj totalno besmisleni rat u Ukrajini…
    Nesposobnost transformacije drustva, je, bar tako izgleda, osobina slovenskih naroda.

      1. Govance govance, NATO je sila a Rusija je benzinska pumpa sa nuklearnim oružjem! To je razlika govance govance.
        Jer Rusija sa komunistom i KGB operativcem koji je za amblem ruske vojske vratio crveni petokraku, Putinom, više nije ni regionalna sila.
        Već tri i po godine se bori po nekim selima po Ukrajini.
        Benzinska pumpa sa nuklearnim oružjem i glavom u Partiji i komunizmu, poput tebe balavo govance govance Vučićevo izdajničko! Ahahahah.
        Izdao Kosovo sa Vučićem a ovdje prosipa mitomaniju i demagogiju o Kosovu! Ahahaha.
        Jel još sanjaš druga Lenjina i druga Staljina kako ti na guzu lijepe crvenu zvijezdu petokraku?! Ahahahahaha.

        1. O balvacino govnarska, pa sto je ne napadnu ako ke benzinska pumpa? Dere kompletni nato sama pedercicu govnarski. Jebo te i vucic a i zelenski u ta usta zvalava govance.A ti sanjas verovatno briselske pedercice da im duvad frulice sa dekicom.

  2. O tome sam ja posao još kada je trajao rat između Irana i Izraela – više Azera živi u Iranu (između 18 i 20 miliona) nego u Azerbejdžanu (oko 11 miliona). Postoje čak i dve pokrajine koje su skoro 100% etnički čiste azerske teritorije.
    Azeri nikada nisu prihvatili vještačke granice.
    Predsjednik Irana je etnički Azer!
    Ni jedan visoki oficir iranske vojske ili garde, koji je Azer, nije ubijen u napadima.
    Ali ne možeš ti objasniti Srbima da ne postoji iranski narod već da se radi o visenacionalnoj državi u kojoj se neki narodi međusobno ne podnose (Perzijanci i Azeri, Baludži i Perzijanci, Kurdi i Perzijanci i slično). Radi se o državi koja nacionalno podsjeća na Jugoslaviju i za koju nije isključno da će i proći kao Jugoslavija nakon pada režima ludi mula.

  3. A što se Rusije tiče, Rusija je sama sebe dovela u ovakav položaj na Kavkazu puštajući Jermeniju niz vodu i stajući na stranu Azerbejdžana u ratu na Nagorno Karabahu.
    Odavno je izgubila Azerbejdžan koji je tursko-izraelski satelit a onda i Jermeniju koja se potpuno okrenula Zapadu i Evropi. U Gruziji ima podršku trenutne političke elite ali ne i naroda Gruzije.
    Rusija je sama pala i sama se ubila na Kavkazu.

    1. Slažem se sa čičom. U tim svjetskim geopolitičkim hotspot rejonima, kao što je kavkaz, svako gleda svoj interes tj. radi za onog ko ga financira pa tako i Azerbejđan radi za Izrael jer ga jude pumpaju sa friškim kapitalom i tehnologijom. Isto kao što čiča komentira za jude i njihove sluge jer mu na digital wallet liježu judine škude, u obliku kripta. Sve je to potpuno razumljivo jer živimo u materijalnom svijetu gdje stanje na računu projicira koliko svako od nas vrijedi.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *